Mniej turystów tam, gdzie nie ma Euro

  Mniej turystów tam, gdzie nie ma Euro

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Mistrzostwa w piłce nożnej Euro 2012 napędziły turystów do miast gospodarzy, jednak hotele w innych częściach kraju są rozczarowane: gości jest dużo mniej niż zazwyczaj o tej porze roku.
  Mniej turystów tam, gdzie nie ma Euro

  ©Tomasz Bołt / Dziennik Bałtycki

  Na spadek liczby turystów skarżą się m.in. hotelarze z Warmii i Mazur oraz środkowego Wybrzeża. - Hotele i pensjonaty na Warmii i Mazurach mają w czerwcu o 20 proc. mniej gości niż w latach ubiegłych - twierdzi Andrzej Dowgiałło, prezes regionalnego oddziału Polskiej Izby Turystyki. Jego zdaniem wpłynął na to głównie brak grupowych rezerwacji związanych ze szkoleniami, konferencjami, wyjazdami motywacyjnymi i integracyjnymi, jakich dokonywały duże firmy. - Podczas Euro 2012 ruch biznesowy w naszym regionie praktycznie zamarł. Odbija się to negatywnie na funkcjonowaniu obiektów nastawionych na taką formę turystyki - mówi Andrzej Dowgiałło. Jak dodaje, jak dotąd nie zaobserwowano zwiększonego zainteresowania ze strony turystów indywidualnych.


  Podobna sytuacja panuje na Wybrzeżu. - Z rozmów z właścicielami pensjonatów i hoteli wynika, że na brak turystów nie narzekają jedynie właściciele obiektów z Gdańska i sąsiednich miejscowości. U nas sytuacja nie poprawiła się, a nawet jest gorzej niż w ubiegłym roku - mówi Kamila Lange z pensjonatu w Odargowie koło Dębek, położonego w odległości ok. 50 km od stolicy Wybrzeża.

  Zdaniem Andrzeja Szafrańskiego, eksperta rynku turystycznego, podobne doświadczenia ma wiele hoteli z miejscowości odległych od miast gospodarzy. - Dobrze sprzedały się miejsca noclegowe w miastach, tam, gdzie rozgrywane są mecze. Natomiast w mniejszych miejscowościach wiele hoteli notuje znacznie mniejsze obłożenie niż zazwyczaj o tej porze roku - potwierdza Andrzej Szafrański. - Znam takie hotele, które mają o 75 proc. mniej gości. Potencjalni klienci albo obawiali się, że w czerwcu panować będzie drożyzna, albo sądzili, że miejsca będą zarezerwowane. W ogólnym bilansie liczba turystów wypoczywających w hotelach będzie niewiele wyższa niż zazwyczaj - dodaje. Jego zdaniem rozczarowani są również restauratorzy. - Powstało dużo okazyjnych punktów tylko na czas Euro i to one głównie odniosą profity - dodaje.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przy tej ZIMNICY???? to chyba dzieki EURO te miasta nie maja tak samo źle

  gdy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 18

  ludzie zacznijcie mysleć, a nie klepac te artykuliki bez jakiegokolwiek sensu!!!

  jak maja turysci przyjeżdżać na wakacje gdy jest 12 stopni????

  to samo klepiecie we wszystkich mediach te bzdury o...rozwiń całość

  ludzie zacznijcie mysleć, a nie klepac te artykuliki bez jakiegokolwiek sensu!!!

  jak maja turysci przyjeżdżać na wakacje gdy jest 12 stopni????

  to samo klepiecie we wszystkich mediach te bzdury o ilosci samolotów czy pociagów na mecze - szkoda, ze to sa liczy odzwierciedlajace WSZYSTKIE samoloty i WSZYSTKIE pociagi, a nie te 'specjalne', których jest małozwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo