Wolny czas dzieci najczęściej spędzają w domu z dziadkami lub krewnymi. Swoją rodzinę na długie wczasy planował zabrać co piąty badany. Wakacje to czas upragnionego odpoczynku, ale i wyzwanie dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Podczas gdy najmłodsi mają ponad dwa miesiące wolnego, mało który rodzic może sobie pozwolić na tak długą przerwę w pracy. Jak wynika z badania Ipsos dla Wonga, tylko 2 proc. respondentów weźmie w tym roku w lipcu i sierpniu miesiąc urlopu. Przeważająca część Polaków (39 proc.) może pozwolić sobie na dwa tygodnie lub tydzień wolnego (20 proc.). Wakacje to dla wielu rodzin więc nie lada wysiłek organizacyjny. Jak radzą sobie Polacy w takiej sytuacji i jak organizują czas swoim dzieciom? Wonga postanowiła to sprawdzić.
Większość dzieci wakacje spędzi u dziadków lub na obozie
Jak wynika z badań wykonanych przez Ipsos dla Wonga, w tym roku większość dzieci nie wyjedzie na wakacje. Jedynie 42 proc. respondentów odpowiedziało, że wysyła swoje pociechy na wczasy.
Jak zatem Polacy organizują opiekę dla dzieci podczas miesięcy letnich? 17 proc. badanych liczy w tym zakresie na pomoc rodziny i zostawia dzieci w domu z kimś z najbliższych. Z kolei taki sam odsetek respondentów odpowiedział, że wyjeżdża wraz z pociechą na długie wakacje. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na dwa miesiące urlopu, szukają różnych rozwiązań tej sytuacji. Badania pokazują, że 12 proc. respondentów wysyła dzieci na obóz bądź kolonie, a 11 proc. organizuje urlopy z partnerem tak, aby dzieci nie były same w domu. Z kolei tylko co dziesiąty z nas wysyła pociechy na wyjazd z dziadkiem i babcią lub do rodziny. Co ciekawe, badanie pokazało także, że niezbyt chętnie korzystamy z oferty zorganizowanych zajęć typu „lato w mieście”, które odbywają się w szkołach i przedszkolach w lipcu i sierpniu. Jedynie 5 proc. badanych wskazało, że wybierze tę formę rekreacji dla swoich dzieci.
Respondenci wskazują także, że podczas wakacji zostawiają swoje pociechy same. Na taki krok zdecydowało się 6 proc. ankietowanych – najwięcej z grupy wiekowej 45-55 (14 proc.), a także 35-44 lata (6 proc.). Zazwyczaj więc dzieci, które rodzice zostawiają same w domu, mają po kilkanaście lat. Z kolei co piąty badany szuka innych sposobów na organizacje opieki nad dziećmi podczas wakacji.
Wakacyjne wyzwania rodziców – zapewnienie atrakcji
Ipsos na zlecenie Wonga zapytał także Polaków o to, co jest dla nich największym wyzwaniem, jeśli chodzi o organizacje dzieciom wakacji. Wbrew pozorom znalezienie opieki dla pociech na miesiące letnie nie było wskazywane w pierwszej kolejności. Jedynie blisko co dziesiąty respondent podał ten czynnik. Okazuje się, że dla prawie 40 proc. ankietowanych Polaków największym wyzwaniem, jeżeli chodzi o organizację dzieciom wakacji, jest zapewnienie im odpowiedniej liczby atrakcji. Co ciekawe, ta kwestia najbardziej zajmuje panów. 42 proc. z nich odpowiedziało, że ten czynnik jest dla nich kłopotliwy. Dla porównania w przypadku kobiet odsetek ten wyniósł 34 proc.
Na kolejnych miejscach badani wskazywali – znalezienie czasu na wspólne wakacje. Jest to problem dla blisko 20 proc. ankietowanych Polaków. Oprócz czasu Polakom brakuje także pieniędzy. Co piąty respondent wskazał, że znalezienie budżetu na wycieczki czy też atrakcje dla dzieci na czas wakacji, to dla nich wyzwanie.
OBEJRZYJ WIDEO:
Na wynajmie mieszkania dalej możesz zarobić
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polska będzie potentatem zielonego wodoru?