Mniej niż co piąta firma planuje rekrutację

Joanna Ćwiek-Świdecka
Rośnie liczba firm, które planują redukcję zatrudnienia. Niepewni jutra przedsiębiorcy zwalniają kolejnych pracowników.. Jednak wciąż więcej jest tych, które ich zatrudniają.

Perspektywy dla rynku pracy nie przedstawiają się zbyt optymistycznie. W czwartym kwartale bieżącego roku, choć nadal więcej firm w Polsce będzie zatrudniać, to jednak w porównaniu z poprzednimi miesiącami wzrasta liczba przedsiębiorstw, które planują zwolnienia - wynika z opublikowanego dziś kolejnego Barometru Zatrudnienia opracowanego przez agencję zatrudnienia Manpower.

Wlk. Brytania: Niewolnicza praca Polaków przy kładzeniu nawierzchni

W Polsce wśród 750 przebadanych pracodawców 17 proc. deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 10 proc. przewiduje redukcję liczby etatów, a 69 proc. nie planuje zmian personalnych. Prognoza obniżyła się zarówno w porównaniu do poprzedniego kwartału, o 4 pkt proc., jak i rok do roku, o 7 pkt proc.

- Rynek pracy zawsze odzwierciedla to, co dzieje się w gospodarce. Ponieważ codziennie dociera do nas mnóstwo złych danych, przedsiębiorcy niepewni jutra wstrzymują nowe inwestycje i czekają z zatrudnianiem - mówi Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.

Praca w wakacje: Najbardziej pożądana jest Norwegia

Wszystko to spowoduje, że pod koniec roku możemy się spodziewać znacznego wzrostu liczby osób bez pracy. Zdaniem analityków w grudniu stopa bezrobocia wyniesie prawdopodobnie sporo powyżej 13 proc. (obecnie wynosi ona 11,4 proc.). - Na tak silny wzrost bezrobocia składają się dwa czynniki: zła kondycja światowej gospodarki i zbyt małe nakłady na walkę z bezrobociem - mówi prof. Elżbieta Kryńska, specjalistka rynku pracy. - Poprawy tej sytuacji możemy się spodziewać dopiero wtedy, gdy świat zacznie wychodzić z kryzysu - dodaje.
Zdaniem Iwony Janas lepiej będzie dopiero na początku przyszłego roku, kiedy polska gospodarka będzie się rozkręcała w związku z Euro 2012.
Ale i dziś Janas twierdzi, że choć sytuacja na rynku pracy jest trudna, nie należy jeszcze wpadać w panikę. - Mimo złych nastrojów firmy przecież nadal zatrudniają - tłumaczy.

Dziś o pracę najłatwiej w sektorze produkcyjnym. Według Barometru w czwartym kwartale liczba wakatów w tym sektorze zwiększy się o 16 proc. - wynika to m.in. ze zwiększającej się produkcji sprzętu RTV. Związane jest to ze zwiększonym zapotrzebowaniem na nowe telewizory w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami, a także z wcześniejszym spadkiem produkcji wynikającym z trzęsienia ziemi w Japonii.

Światowa gospodarka dostała potężny cios od ludzi bin Ladena

Zapotrzebowanie na pracowników nadal zgłaszają pracodawcy z sektora budowlanego. Pod koniec roku liczba wolnych miejsc pracy, mimo zakończenia robót sezonowych, zwiększy się o 12 proc. Utrzymują się także pozytywne nastroje pracodawców z sektora finansowego i usługowego, gdzie firmy planują wzrost zatrudnienia o 11 proc.

Gospodarka: Przedsiębiorcy nie lubią współpracy z bankami i Urzędem Skarbowym

Perspektywy zatrudnienia są nieco lepsze niż w zeszłym roku, aczkolwiek po siedmiu kwartałach ciągłego wzrostu prognoza zmalała w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami o 7 pkt proc. Najmniej korzystny klimat do zatrudniania panuje nadal w sektorze energetycznym. Prognoza na IV kwartał 2011 r. została ustalona na poziomie minus 3 proc., czyli więcej firm przewiduje zwolnienia niż tworzenie etatów. Drugą negatywną prognozę odnotowano dla instytucji sektora publicznego (-2 proc.), co wynika z rozpoczętej już redukcji zatrudnienia w administracji państwowej.

Gaz łupkowy odmieni gospodarkę Pomorza?

Tradycyjnie o pracę najłatwiej w południowo-zachodniej części Polski, co ma związek z umiejscowionymi tam dużymi centrami komputerowymi i produkcyjnymi. Pracodawcy z tego rejonu planują zwiększenie zatrudnienia aż o 18 proc.
Nieco gorzej będzie w południowej części Polski, gdzie zatrudnienie zwiększy się o 9 proc., oraz w centrum - 6 proc. Najsłabiej będzie natomiast na wschodzie i w północno-zachodniej części Polski.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie