Młodzi uważają, że studia nie są potrzebne do tego aby rozwijać swoją karierę zawodową

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wyniki badania wskazują także, że studenci i absolwenci nie są przekonani co do realnego wpływu wiedzy zdobytej na uczelni na zdobycie pracy.
Wyniki badania wskazują także, że studenci i absolwenci nie są przekonani co do realnego wpływu wiedzy zdobytej na uczelni na zdobycie pracy. Lucyna Nenow/ Polska Press
Jak się okazuje, pierwsze doświadczenia zawodowe odgrywają dużą rolę w dalszym rozwoju kariery. Często większą, niż np. ukończony kierunek studiów. - 94 proc. studentów i absolwentów zadeklarowało posiadanie już zawodowego doświadczenie- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press ekspertka.

Pierwsze doświadczenia zawodowe odgrywają dużą rolę w dalszym rozwoju kariery. Często większą, niż np. ukończony kierunek studiów – wynika z najnowszego badania Pracuj.pl „Doświadczenie ma znaczenie”. Zdaniem niemal 8 na 10 respondentów (83 proc.) każda podjęta praca była dla nich ważną lekcją na początku życia zawodowego. Zwracają także uwagę, że rekruter doceniał informacje o innych dodatkowych aktywnościach, które podejmowali np. poza uczelnią czy miejscami pierwszej pracy.

- Ponad połowa respondentów uważa, że młode osoby mają dziś więcej możliwości rozwoju kariery, niż osoby będące na tym samym etapie życia 10 lat temu. Natomiast 40 proc. badanych jako największe wyzwanie osób rozpoczynających karierę zawodową wymieniło brak doświadczenia- tłumaczy w rozmowie z AIP Aleksandra Skwarska, ekspertka Pracuj.pl.

Skwarska powołując się na wyniki badania dodaje, że młodzi chętnie uczestniczą w dodatkowych aktywnościach. Najczęściej są to: kursy językowe (36 proc.), wolontariat (35 proc.), działalność w kołach naukowych (29 proc.). Niewiele mniej osób wymieniło organizowanie projektów i zaangażowanie w organizacje studenckie (po 26 proc.). - Według 63 proc. badanych zaangażowanie w dodatkowe działania ułatwia zdobycie dobrej pracy. 78 proc. respondentów umieszcza informacje o nich w swoim CV. Badania potwierdzają, że dodatkowe aktywności są doceniane przez specjalistów HR - z pozytywną reakcją spotkała się ponad połowa respondentów- dodaje.

Z naszego badania wynika również, że 94 proc studentów i absolwentów zadeklarowało posiadanie już zawodowego doświadczenie. Co ciekawe, najczęściej wymieniana była praca na pełny etat (68 proc tej grupy), w dalszej kolejności staże i praktyki (55 proc), prace dorywcze (48 proc) oraz praca wakacyjna w Polsce (40 proc). Ponadto 20 proc respondentów deklarowało pracę wakacyjną za granicą (20 proc), 15 proc. - pracę na zlecenia a 6 proc - własną firmę.

Wyniki badania wskazują także, że studenci i absolwenci nie są przekonani co do realnego wpływu wiedzy zdobytej na uczelni na zdobycie pracy. 64 proc. badanych uważa, że ukończenie studiów nie jest konieczne, by z powodzeniem rozwijać karierę zawodową. - Ponadto tylko niecała 23 proc. zgadza się z opinią, że studia wyższe dobrze przygotowują do kariery i pomagają młodym osobom wejść na rynek pracy- podsumowuje ekspertka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl