Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi ludzie, którzy zginęli na Przymorzu, mieli we krwi dopalacze. Handlarz za to odpowie?

Jacek Wierciński
25I-NBoMe (widoczne na zdjęciu), podobnie jak 25B-NBOMe 1 lipca trafi na listę substancji zakazanych
25I-NBoMe (widoczne na zdjęciu), podobnie jak 25B-NBOMe 1 lipca trafi na listę substancji zakazanych Archiwum
Dwóch 23-latków zginęło, a 24-latek otarł się o śmierć w wyniku imprezy w falowcu na gdańskim Przymorzu jesienią 2014 roku. Dziś śledczy mają potwierdzenie, że wszyscy trzej byli pod wpływem legalnie dostępnych środków psychotropowych, ale czy i za jakie przestępstwo odpowie sprzedawca tych dopalaczy, nie wiadomo.

Do tragedii doszło pod koniec października 2014 r. przy ul. Obrońców Wybrzeża w Gdańsku. Około godz. 23 policjanci dostali zawiadomienie o młodym mężczyźnie, który wypadł lub wyskoczył z galerii budynku (długi, wspólny balkon). Wskutek upadku zginął 23-latek. W jednym z mieszkań policjanci natrafili na dwóch innych pobudzonych i agresywnych mężczyzn. Choć do obu wezwali karetki, jeden z nich - również 23-letni, zmarł w drodze do szpitala.

Zobacz naszą relację z tragicznych wydarzeń na gdańskim Przymorzu

- U wszystkich trzech mężczyzn stwierdzono obecność we krwi i w moczu substancji psychoaktywnych, które noszą symbole 25B-NBOMe oraz 4 CMC, zwanej klefedronem. Obie mają działanie halucynogenne, pobudzające, powodujące agresję, strach, panikę i inne objawy. Przy czym ten pierwszy to bardzo silny środek psychoaktywny powodujący silne zatrucia nawet przy niskich dawkach - tłumaczy prok. Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

I dodaje: - Obydwa te środki nie znajdują się na wykazie załączonym do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jako substancje zabronione. Przy czym nowelizacja uchwalona przez Sejm w kwietniu tego roku obejmuje 25B-NBOMe, więc gdy wejdzie w życie, będzie on zakazany.

Lista 114 nowych substancji, które zostaną dopisane do dzisiejszych narkotyków jako zakazane, obowiązywać zacznie od lipca.

Czytaj więcej na ten temat: Dopalacze jak narkotyki. Rząd przygotował zmiany w prawie. To koniec bezkarności!

Jednak prawo nie działa wstecz, więc ten, kto sprzedał dopalacze trzem młodym ludziom jesienią 2014 roku, nie odpowie za to jak za handel narkotykami. Za co i czy odpowie?

Jak spekulują śledczy, możliwa kwalifikacja prawna sprzedaży dopalaczy to "narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia", zagrożone karą do trzech lat więzienia, ale rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku na razie nie przesądza sprawy. - Równolegle i niezależnie od ustaleń biegłych prowadzone były czynności dotyczące osób, od których ci młodzi ludzie nabyli dopalacze. Jest jednak za wcześnie, by przesądzać o postawieniu im zarzutów ani jaka będzie ich treść - mówi.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki