Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi całkiem jak dorośli - nie mają ochoty oszczędzać

Michał Wroński
Kieszonkowe dla dziecka? Tak, ale pod dyskretną kontrolą, bo oszczędzania trzeba nauczyć
Kieszonkowe dla dziecka? Tak, ale pod dyskretną kontrolą, bo oszczędzania trzeba nauczyć 123RF
Niemal połowa z nas deklaruje, że nie posiada żadnych oszczędności. Nie odkładamy na "czarną godzinę", bo nie mamy z czego, albo po prostu brak nam takiego nawyku. Z całą pewnością nie mają go dzieci i nastolatki - tak przynajmniej można wnioskować czytając wyniki sondażów, sprawdzających na co nieletni przeznaczają swoje kieszonkowe. Otrzymane od rodziców pieniądze wydawane są wyłącznie na konsumpcje.

Trudno się zresztą temu dziwić. Możliwości oszczędzania kończą się dla nich na "śwince - skarbonce". Młodzieżowy rachunek bankowy można założyć dopiero po ukończeniu 13 roku życia, a szkolne kasy oszczędności nie dają żadnego zysku i uczniowie szybko się w tym orientują.

- Najwięcej dzieci oszczędza w SKO w klasach 1- 3. Później bywa z tym różnie - przyznaje Aleksandra Hadam, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Czerwionce - Leszczynach.

Propagujące SKO banki sięgają więc po różne metody, by zachęcić uczniów do oszczędzania. W konkursie zorganizowanym przez Bank Polskiej Spółdzielczości - premiowana jest liczba oszczędzających uczniów, systematyczne wpłaty i aktywność w popularyzacji SKO - uczniowie mogą wygrać nagrody rzeczowe i pieniężne. Jeszcze dalej idzie PKP BP. Jeszcze w tym roku szkolnym zamierza on kompletnie zmienić zasady funkcjonowania szkolnych kas oszczędności tak, aby każde dziecko mogło oszczędzać na własny i przede wszystkim oprocentowany rachunek. Pieniądze można będzie przelać na konto za pośrednictwem internetu lub poczty, zaś w ramach rachunku stworzyć mniejsze "subkonta" z przeznaczeniem na konkretne cele.

- Uczeń dostanie ponadto plastikową legitymację podobną do karty płatniczej - zapowiada Michał Macierzyński z PKO BP. Zastrzega przy tym jednak, że wszelkie operacje zastrzeżone będą dla rodziców dziecka.

Czy program przyniesie wymierne efekty przekonamy się za kilka miesięcy. Niezależnie od wyników tego eksperymentu faktem jest jednak, że gospodarowania pieniędzmi trzeba uczyć się od dziecka - wątpliwości co do tego nie ma dr Katarzyna Ślebarska, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego.

- Najlepiej robić to za pomocą kieszonkowego, ale trzeba na samym początku ustalić jasne zasady. Określić na co przeznaczone są te pieniądze. Niech to będzie to taki kontrakt - radzi dr Ślebarska. Jak dodaje owa kontrola powinna maleć wraz z wiekiem dziecka, ale dopóki rodzic płaci kieszonkowe, dopóty jakąś jej, choćby śladową, formę zachować jednak powinien.

Zmieniają się czasy i ... wydatki

Wedle przeprowadzonego 2 lata temu sondażu firmy badawczej Ipsos polski uczeń najczęściej wydaje pieniądze na słodycze i napoje. Te same cele pochłaniały kieszonkowe pod koniec lat 90. XX wieku. Zarówno wtedy, jak i teraz na kolejnym miejscu znalazły się gazety i czasopisma. Kilkanaście lat temu w tym zestawieniu daremnie było szukać takich pozycji jak abonament lub karty do telefonu komórkowego. Obecnie stanowią one podstawowy wydatek dla niemal co czwartego ucznia. Wyraźnie wzrosły też koszty sprzętu komputerowego - dominują one u 7 procent nieletnich. Po staremu natomiast listę wydatków zamykają bilety do teatru i na koncert. Oszczędzanie na niej w ogóle nie ma.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!