Młoda kobieta w Sudanie może zostać ukamienowana. Obrońcy praw człowieka protestują, reakcji nie ma

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Protesty w Sudanie przeciwko skazaniu 20-letniej Amal na ukamienowanie za rzekome cudzołóstwo.
Protesty w Sudanie przeciwko skazaniu 20-letniej Amal na ukamienowanie za rzekome cudzołóstwo. fot. Twitter
20-letnia mieszkanka Sudanu możesz zostać ukamienowana za cudzołóstwo. Co ważne, została o ten czyn oskarżona przez męża... rok po rozstaniu. Tego typu kary wciąż są normą w wielu krajach na świecie. Obrońcy praw człowieka protestują, ale niewiele to daje.

20-latka może zostać ukamienowana po oskarżeniu jej o cudzołóstwo, co wywołało gniew obrońców praw człowieka. Kobieta o imieniu Amal, przeniosła się do rodziny po wyprowadzeniu się od męża w 2020 roku. Mężczyzna oskarżył ją o zdradę rok po tym, jak się z nim rozstała.

20-latkę czeka straszliwa egzekucja?

Sąd w mieście Kosti na południu kraju, uznał kobietę winną cudzołóstwa w czerwcu 2022 roku. Organizacje broniące praw człowieka podają, że nie poinformowano jej o stawianych zarzutach i nie przyznano obrońcy w momencie zatrzymania.
Międzynarodowa Federacja Praw Człowieka wysłała petycję wzywającą sąd w Kosti do cofnięcia wyroku. Tłumaczono, że kara śmierci przez ukamienowanie jest naruszeniem prawa międzynarodowego.

Barbarzyńskie kary dla kobiet

Za niewierność mogą zapłacić głową kobiety w bajecznie bogatym Brunei. Za dokonanie aborcji przewidziana jest „tylko” chłosta. Obrońcy praw człowieka z Human Rights Watch określili system kar obowiązujący w tym kraju jako "wyjątkowo barbarzyński".

Odetchnęły za to kobiety na Malediwach, gdzie tamtejszy Sąd Najwyższy skasował karę śmierci przez ukamienowanie, wymierzoną kobiecie, która przyznała się do cudzołóstwa. Przebywała ona w areszcie tak długo, że urodziła tam dziecko. Będzie sądzona jeszcze raz i ma szanse na łagodniejszą akarę.

Raj na ziemi i okrutne kary

Niepewny jest los innej kobiety, którą sąd na wyspie Najfaru, wchodzącej w skład Malediwów, skazał trzy lata temu na śmierć przez ukamienowanie. Sędzia Mohamed Moosa wydał wyrok zaoczny wyłącznie na podstawie jej zeznań; że popełniła „cudzołóstwo” i była kiedyś zamężna. Na Malediwach obowiązuje moratorium na stosowanie kary śmierci za takie przestępstwa. Jest szansa, że po reformie prawa, kobieta dostanie łagodną karę.

Piekło w Arabii Saudyjskiej

W trudnej sytuacji są również kobiety mieszkające w Arabii Saudyjskiej. Kraj ten ma obecnie najsurowszy system kar na kuli ziemskiej. Kodeks karny i konstytucja opierają się na normach szariatu. Tylko tam nadal odbywają się tortury, publiczne chłosty i egzekucje przez powieszenie lub ścięcie. Zdarzają się przypadki ukrzyżowania ciała bez głowy. Zwyczaje te dotarły do obecnego prawa w nieco zmienionej formie od średniowiecza.

Na początku lat 90. karę śmierci wymierzano w tym kraju tylko mężczyznom. Dziś pod tym względem obowiązuje "równość".

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl