Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym 2019. Poznaj konkurencje, w których kolarze walczyć będą w Pruszkowie o medale

mat. prasowe/art
Fot. Szymon Sikora, www.pruszkow2019.pl
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym 2019 rozpoczną się w 27 lutego i potrwają do 3 marca. Arena Pruszków gościć będzie najlepszych kolarzy, którzy powalczą o 10 kompletów medali. Przedstawiamy zasady wszystkich konkurencji.

MŚ w kolarstwie torowym 2019 - Arena Pruszków
Sportowcy rywalizować na drewnianym, owalnym torze o długości 250 metrów (wyznacza go czarna linia, znajdująca się tuż nad wewnętrzną krawędzią). Linia startu i mety są w połowie jednej z prostych, a po przeciwnej stronie toru znajduje się również dodatkowa linia startu i mety konkurencji na dochodzenie.

Około 90 cm od dolnej krawędzi toru biegnie czerwona linia, wyznaczająca granicę strefy wyprzedzania w konkurencjach sprinterskich (stąd czerwona linia nazywana jest często „sprinterską”). Zawodnicy nie mogą wyprzedzać poniżej tej linii. Niebieska linia, znajdująca się bliżej środka toru, wykorzystywana jest m.in. w madisonie i wyznacza obszar, w którym powinni znajdować się zawodnicy, aktualnie nie biorący aktywnego udziału w rywalizacji.

Aby umożliwić zawodnikom utrzymanie stałej prędkości (rowery do jazdy na torze nie posiadają hamulców i tzw. wolnobiegu, co oznacza, że zawodnik musi nieprzerwanie pedałować), tor na wirażach jest nachylony, w najbardziej stromym miejscu o około 45 stopni. Umożliwia to jazdę z prędkością, dochodzącą nawet do ok. 70 km/h.

MŚ w kolarstwie torowym 2019 - 10 konkurencji

1. Sprint indywidualny (klasyczny)
W tej konkurencji zmaga się dwóch zawodników, na dystansie 3 okrążeń. Charakterystyczne jest, że na początku kolarze walczą o to, by zająć pozycję za plecami rywala, ponieważ to drugi zawodnik ma większe możliwości kontrolowania sytuacji i zaskoczenia przeciwnika. Stąd częste i bardzo lubiane przez publiczność tzw. „stójki”, czyli sytuacje, w których zawodnicy zatrzymują się obok siebie, czekając na ruch rywala. Mogą to zrobić po przejechaniu co najmniej połowy okrążenia, a jednorazowy czas zatrzymania nie powinien być dłuższy niż 30 sekund.

2. Sprint drużynowy (olimpijski)
Wyścig ze startu zatrzymanego, rywalizują w nim dwie drużyny: 2-osobowe kobiet i 3-osobowe mężczyzn. Podstawową zasadą jest konieczność zmiany prowadzącego zawodnika po przejechaniu jednego okrążenia. Panowie ścigają się przez 3 okrążenia, panie - przez 2.

3.-4. Wyścig na dochodzenie - indywidualny i drużynowy
Start (dwóch zawodników lub dwie 4-osobowe drużyny) następuje po przeciwległych stronach toru. Wyścigi rozgrywane są na dystansie 4 km (kobiety - 3 km). Celem jest dogonienie zawodnika lub drużyny, jadących po przeciwnej stronie toru. Ewentualnie o zwycięstwie decyduje czas (w przypadku drużyny mierzony jest przy finiszu trzeciego zawodnika lub zawodniczki)

5. Jazda na czas
Dystans: 1000 metrów (mężczyźni) lub 500 metrów (kobiety). Kolarze startują ze specjalnej maszyny, która uwalnia rower i rozpoczyna pomiar czasu.

6. Keirin
Widowiskowa konkurencja, rozgrywana na dystansie 3 okrążeń (750 metrów). Bierze w niej udział 6 zawodników, którzy przez pierwsze okrążenia jadą za tzw. derną – specjalnym motocyklem, którego nie można wyprzedzać i który dyktuje tempo całej stawce, stopniowo przyspieszając. Na 3 okrążenia przed metą derna zjeżdża z toru, a kolarze rozpoczynają walkę o to, kto jako pierwszy przejedzie przez linię mety.

7. Scratch
Wyścig ze startu wspólnego, z udziałem 24 zawodników, ścigających się na 15 km (mężczyźni) lub 10 km (kobiety). Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety.

8. Wyścig punktowy
Wyścig ze startu wspólnego, rozgrywany na dłuższych dystansach: 40 km dla mężczyzn i 25 km dla kobiet. Co 16. okrążenie (w przypadku kobiet co 10.) rozgrywane są lotne finisze, za które przyznawane są premie dla czołowej czwórki: 5, 3, 2 i 1 punkt. Na ostatnim finiszu, kończącym rywalizację, liczba punktów jest podwajana. Zawodnicy mogą też zdobywać dodatkowe punkty: 20 za każde okrążenie, nadrobione względem reszty stawki (taka sama liczba punktów można też być odjęta za stratę okrążenia).
O zwycięstwie w wyścigu decyduje suma zdobytych punktów, a w sytuacji, kiedy taką samą liczbę punktów ma dwóch lub więcej zawodników, zwycięża ten, który jako pierwszy przejedzie linię mety.

9. Madison
W wyścigu na 50 km (mężczyźni) lub 30 km (kobiety) biorą udział drużyny dwóch zawodników, z których jeden aktywnie uczestniczy w walce, a drugi odpoczywa, jadąc w górnej części toru (powyżej niebieskiej linii). Co kilka okrążeń zawodnicy zamieniają się rolami (zmiana polega na złapaniu partnera za rękę i efektownym wypchnięciu go do przodu). Co 20 okrążeń (co 12 u kobiet) są punktowane sprinty, a drużyny mogą też nadrabiać okrążenia względem peletonu.
O zwycięstwie decyduje w pierwszej kolejności liczba przejechanych okrążeń, następnie suma punktów, a jeśli dwóch lub więcej zawodników dysponuje taką samą liczbą okrążeń i punktów, decyduje miejsce, wywalczone w finałowym sprincie.

10. Omnium
Kolarski wielobój, składający się z 4 konkurencji rozgrywanej jednego dnia. W każdej konkurencji przyznawane są punkty za miejsca. Na podstawie wyników pierwszych trzech startów sporządza się klasyfikację: zwycięzca każdej z trzech konkurencji otrzymuje 40 pkt, drugi 38 pkt, trzeci 36 pkt itd. Kolarze z pozycji 21. i dalszych otrzymują 1 pkt.
Zawodnicy rozpoczynają wyścig punktowy z punktami zdobytymi wcześniej. Klasyfikacja generalna omnium zmienia się w trakcie trwania tej konkurencji, w zależności od wyników poszczególnych finiszów lub punktów za nadrobione okrążenia. Zwycięzcą zostanie zawodnik, który będzie miał najwyższą liczbę punktów.

- scratch (10 km dla mężczyzn, 7,5 km dla kobiet)
- wyścig tempowy (10 km dla mężczyzn, 7,5 km dla kobiet), rozgrywany na podobnych zasadach, jak wyścig punktowy, ale począwszy od 4. okrążenia, sprinty rozgrywane są na każdym okrążeniu. Zwycięzca każdego sprintu otrzymuje 1 punkt, za nadrobienie okrążenia można zyskać 20 punktów, a o wyniku rywalizacji decyduje suma zdobytych punktów)
- wyścig eliminacyjny (ze startu wspólnego, w której po każdym lotnym sprincie, rozgrywanym na co drugim okrążeniu, odpada zawodnik, który jako ostatni przejedzie linię mety; wyścig rozgrywany jest do finiszu, w którym uczestniczy dwóch najlepszych)
- wyścig punktowy (20 km dla mężczyzn, 15 km dla kobiet)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski