Mistrzostwa Europy Zurych 2014: Medalowe żniwa Polski [NAZWISKA I ZDJĘCIA MEDALISTÓW]

Rafał Musioł
Lekkoatletyczne ME w Zurychu 2014: Siedem medali mają już na koncie polscy lekkoatleci na mistrzostwach Europy w Zurychu. Najcenniejsze zdobyli Adam Kszczot i Anita Włodarczyk.

Fantastycznie dla Polaków zakończył się bieg na 800 metrów podczas mistrzostw Europy w Zurychu. Złoto, po kapitalnym występie, bezdyskusyjnie zdobył Adam Kszczot, a srebro, niesamowitym finiszem z dalszego miejsca , debiutant Artur Kuciapski! Trzeci z biało-czerwonych, Marcin Lewandowski, był piąty.

- Pięknie poprowadził bieg Francuz Bosse. Ja zachowałem zimną krew. Realizowałem taktyką ustaloną z trenerem Królem - opowiadał Kszczot.

Olbrzymie emocje przeżyła Anita Włodarczyk. Polska młociarka spaliła pierwsze dwa rzuty, ale w próbie ostatniej szansy pokazała wielką klasę, a potem zdobyła tytuł mistrzowski osiągając trzeci wynik na świecie i bijąc rekord Polski! W dodatku w ostatnim rzucie na trzecie miejsce awansowała Joanna Fiodorow.

Niezwykła sytuacja miała miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Pierwszy linię mety, z wielką przewagą, minął Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad. Zwycięzca jednak kilkanaście metrów przed nią... ściągnął koszulkę i został za to zdyskwalifikowany. Na zamieszaniu skorzystał m.in. Krystian Zalewski, któremu brązowy medal zamieniono na srebrny. Podczas dekoracji kibice głośno wyrażali swoją dezaprobatę dla decyzji o dyskwalifikacji triumfatora. Swoją opinię wyraził też jego następca i rodak, Yoann Kowal, który uparcie stawał obok Polaka na drugim stopniu podium.

W sumie biało-czerwoni wywalczyli już siedem krążków: dwa złote i dwa srebrne oraz trzy brązowe.

Medale Polaków
800 metrów 1. Adam Kszczot 1.44,15 , 2. Artur Kuciapski 1.44,89, 3. Mark English (Irlandia) 1.45,03
3000 m z przeszkodami 1. Yoann Kowal (Francja) 8.26,66, 2. Krystian Zalewski 8.27,11, 3. Angel Mullera (Hiszpania) ... zwycięzca Mahiedine Mekhissi-Banebbad (Francja) 8.25,30 został zdyskwalifikowany
Rzut młotem kobiet 1. Anita Włodarczyk 78,76, 2. Martina Hrasnova (Słowacja) 74,66, 3. Joanna Fiodorow 73,67
Rzut dyskiem mężczyzn 1. Robert Harting (Niemcy) 66,07, 2. Gerd Kanter (Estonia) 64,75, 3. Robert Urbanek 63,81, 4. Piotr Małachowski 63,54.