Paweł Kotwica
AP/AFP/East News/Polska Press
Hiszpanie obronili tytuł mistrzów Europy piłkarzy ręcznych. Finał, w którym pokonali Chorwację, odbył się w niedzielę w Sztokholmie. Cztery złote medale przypadną zawodnikom PGE VIVE Kielce - Alexowi Dujszebajewowi, Julenowi Aginagalde, Angelowi Fernandezowi i Danielowi Dujszebajewowi, a jeden srebrny chorwackiemu rozgrywającemu kieleckiego klubu, Igorowi Karaciciowi. Hiszpanie uzyskali także kwalifikację na tegoroczne igrzyska olimpijskie w Tokio.

ZOBACZ>>> Dwóch zawodników PGE VIVE Kielce w Drużynie Gwiazd mistrzostw Europy

Finał. Hiszpania - Chorwacja 22:20 (12:11)

Hiszpania: Corrales (0/9 = 0 %), Perez de Vargas (8/19 = 42 %) - Maqueda 3, Fernadez 1, Entrerrios 2, A. Dujszebajew 2, Sarmiento 2, Aginagalde 2, Sole 1, Goni 1, Figureas 1, Canellas 2, Morros, Gomez 5 (3), Arino, G. Guardiola.

Chorwacja: Sego (4/19 = 21 %), Asanin (1/7 = 14 %) - Marić 3, Duvnjak 5 (3), Stepancić 3, Horvat 2 (1), Sarac, Karacić 4, Musa, Mamić 1, Cindrić, Brozović 1, Matanović, Mandić 1, Sipić.

Obie drużyny spotkały się wcześniej w ostatnim meczu drugiej fazy grupowej i padł remis 22:22. W niedzielnym meczu nie mógł być w pełni wykorzystany czołowy zawodnik Chorwacji, Luka Cindrić, który zagrał tylko kilka minut ze względu na kontuzję nogi.

Finał lepiej rozpoczęli Chorwaci, którzy bardzo dobrze grali w obronie. W 10 minucie "Hrvatska" wygrywała 10:7. Trener Hiszpanów wziął czas, zmienił system obrony, nakazał uważniejsze pilnowanie obrotowego, który mocno dawał się we znaki jego drużynie i wpuścił do bramki Gonzalo Pereza de Vargasa (zakończył spotkanie z 42-procentową skutecznością). To zastopowało rywali i zmieniło losy meczu.

Na kolejną bramkę drużyna trenera Lino Cervara czekała ponad 11 minut! W tym czasie zespół z Półwyspu Iberyjskiego zdążył odrobić straty i wyjść na jednobramkowe prowadzenie.

Po dwuminutowej karze Zlatko Horvata na początku drugiej połowy, kilku stratach jego kolegów i rzutach rywali do pustej bramki, w 36 minucie Hiszpanie powiększyli prowadzenie do czterech bramek (16:12). Ale Chorwaci walczyli nadal i powoli odrabiali straty. Do remisu (18:18) doprowadzili w 49 minucie. Potem licznik po obu stronach stanął na cztery minuty, a po golu Luki Stapancicia na prowadzenie 19:18 wyszli Chorwaci. W 58 minucie jedną bramką na plusie znów byli "Los Hispanos" - 21:20, po karnym wypracowanym przez Julena Aginagalde z PGE VIVE, a wykorzystanym przez Aleixa Gomeza.

W ostatniej minucie meczu w głównych rolach wystąpili zawodnicy PGE VIVE Kielce. Igor Karacić, rozgrywający niezły mecz, w negatywnej. Przy stanie 21:20 Chorwat miał piłkę, "przydrobił", popełniając błąd kroków i piłkę przejęli Hiszpanie. 25 sekund przed końcem, rozgrywający słaby mecz Alex Dujszebajew sprytnie, w swoim stylu rzucił i pokonał Marina Sego. Ta bramka przypieczętowała wygraną Hiszpanów, która jako druga drużyna w historii, po Szwecji, obroniła tytuł mistrza Europy.

Angel Fernandez (Hiszpania), 1/1, czas gry: 30:00.
Alex Dujszebajew (Hiszpania), 2/4, 2 asysty, 1 wypracowany karny, 1 strata, czas gry: 29:29.
Julen Aginagalde (Hiszpania), 2/2, 1 asysta, 1 wypracowany karny, 1 strata, czas gry: 12:33.
Daniel Dujszebajew (Hiszpania), poza składem.
Marin Sego (Chorwacja), 4 obrony/19 rzutów = 21 %, czas gry: 41:09.
Igor Karacić (Chorwacja), 4/6, 4 asysty, 4 straty, 1x2 minuty, czas gry: 46:36.
Marko Mamić (Chorwacja), 1/1, 1 asysta, 3 przechwyty, 1 blok, czas gry: 26:37.
Luka Cindrić (Chorwacja), 0/1, 1 przechwyt, czas gry: 5:28.
Żeljko Musa (Chorwacja), 0/0, 1 blok, czas gry: 14:29.