Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Arkadiusz Moryto z Łomży Vive Kielce skończył turniej na podium klasyfikacji strzelców

Paweł Kotwica
Arkadiusz Moryto (Polska/Łomża Vive Kielce) został trzecim strzelcem mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Grzegorz Trzpil/ZPRP
Arkadiusz Moryto z Łomży Vive Kielce zajął trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców zakończonych w niedzielę mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych. Prawoskrzydłowy reprezentacji Polski zdobył 46 bramek. Podczas mistrzostw inni zawodnicy klubu z Kielc wygrali trzy klasyfikacje - Sigvaldi Gudjonsson przebiegł najwięcej kilometrów i spędził na boisku najwięcej minut, a Dylan Nahi wykonał najszybszy sprint.

Arkadiusz Moryto w końcowej fazie drugiej fazy grupowej był nawet liderem klasyfikacji strzelców, ale Polska zakończyła na niej udział w turnieju, zajmując ostatecznie w mistrzostwach Europy dwunaste miejsce i wychowanka Kusego Kraków, z przeszłością m.in. w Zagłębiu Lubin, wyprzedzili Islandczyk Ómar Ingi Magnusson oraz Duńczyk Mikkel Hansen.

W czołowej "20" strzelców znalazło się jeszcze dwóch zawodników mistrza Polski - na 11. miejscu Czarnogórzec Branko Vujović, a na 20. reprezentant Polski, Szymon Sićko.

Moryto znalazł się także na trzecim miejscu klasyfikacji zawodników, którzy podczas mistrzostw przebiegli największą liczbę kilometrów - w siedmiu meczach pokonał 30,95 kilometra. Największy dystans pokonał jego klubowy kolega, Islandczyk Sigvaldi Gudjonsson - 38,56 km. "Sigi" był, podobnie jak Moryto, jedynym prawoskrzydłowym swojej drużyny, ale rozegrał o jeden mecz więcej od swojego klubowego partnera.

Gudjonsson spędził na boisku najwięcej minut spośród wszystkich zawodników (463), Moryto jest w tej klasyfikacji czwarty (376).

Dylan Nahi z Łomży Vive zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji najszybciej biegających - w sekundę pokonał 8,89 metra. Jedenasty w tej klasyfikacji jest Moryto (8,65).

Siódme miejsce w klasyfikacji asyst, z 30 decydującymi podaniami, zajął zawodnik z Kielc, Michał Olejniczak.