Mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych. Ale bałagan! Jutro mecz, a Polacy trenowali w … sali konferencyjnej

Paweł Kotwica
Paweł Kotwica
Drużyna trenera Patryka Rombla w piątek gra pierwszy mecz na mistrzostwach Europy, a nie miała jeszcze możliwości przeprowadzenia normalnego treningu.
Drużyna trenera Patryka Rombla w piątek gra pierwszy mecz na mistrzostwach Europy, a nie miała jeszcze możliwości przeprowadzenia normalnego treningu. Grzegorz Trzpil/ZPRP
Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przybyła do Bratysławy w środę, w piątek rozegra tam pierwszy mecz mistrzostw Europy z Austrią, a jedyny trening, który miała nasza drużyna odbył się w … sali konferencyjnej hotelu, w którym mieszka. Zawodnicy przeszli za to aż cztery testy na COVID-19, a dostali jak na razie wyniki jednego.

- Sytuację można nazwać szumem informacyjnym. Mieliśmy już cztery testy na obecność koronawirusa, a otrzymaliśmy wyniki tylko jednego. Przez to nie możemy trenować, jeszcze nie widzieliśmy hali, w której będziemy grali. Jedyny trening, dzięki naszemu sztabowi, zorganizowaliśmy w sali konferencyjnej naszego hotelu, gdzie mamy przeprowadzać odprawy wideo. Były rollery, gumy, ćwiczenia adaptacyjne, o żadnych piłkach oczywiście nie mogło być mowy – mówił selekcjoner naszej reprezentacji, Patryk Rombel, podczas wideokonferencji prasowej.

- Trudno o dobrą atmosferę w zespole, jeśli nie możemy trenować i kompletnie nie wiemy, na czym stoimy. Czekamy na wyniki kolejnych testów, mam nadzieję, że już nikogo nie wykluczą one z turnieju - mówił reprezentant Polski, Przemysław Krajewski.

Jeszcze przed wyjazdem na Słowację z powodu pozytywnego wyniku testu z reprezentacji wykluczeni zostali Dawid Dawydzik i Rafał Przybylski. Już w Bratysławie z tego samego powodu musieli zostać odizolowani Piotr Chrapkowski, Jan Czuwara, Damian Przytuła, Adam Morawski oraz Kacper Adamski i ich udział w pierwszej fazie turnieju jest niemożliwy. Mogą wrócić na drugi etap Euro (o ile Polska do niego awansuje), ale muszą przejść pięciodniową kwarantannę i mieć dwa negatywne wyniki testów.

Na miejsce tej piątki Rombel powołał graczy z listy rezerwowej - rozgrywających Melwina Beckmana (HK Aranäs - Szwecja) i Macieja Zarzyckiego (Gwardia Opole), skrzydłowych Mikołaja Czaplińskiego i Krzysztofa Komarzewskiego (obaj Orlen Wisła Płock) oraz bramkarza Mateusza Zembrzyckiego (Azoty Puławy). W czwartkowe południe trzech z nich już było w Bratysławie, dwaj byli jeszcze w drodze. Wszyscy oni również będą musieli przejść testy.

- Nadal nie mamy wyników testów, poza pierwszym. Kolejnych spodziewamy się dziś (czwartek – przyp. red.) około 15 i nie będą to wyniki drugiego testu, tylko któregoś z kolejnych i nie wiemy, czy jeśli już będzie komplet wyników, nie będą się one wzajemnie wykluczać. Mam nadzieję, że wszystkie będą negatywne i nareszcie będziemy mogli normalnie potrenować. W takiej sytuacji trudno o spokój, bo nic nie jest tak, jak byśmy chcieli. Chcemy się dostosować do zasad, które tu powinny obowiązywać, ale są one kompletnie niejasne – mówił Patryk Rombel.

Na szczęście Biało-Czerwoni nie mają takich problemów, na jakie w Budapeszcie natrafiła reprezentacja Francji. "Trójkolorowi" po przybyciu do hotelu, w którym są zakwaterowani, z przerażeniem stwierdzili, że chodzą po nim goście nie związani w żaden sposób z mistrzostwami Europy, w dodatku bez maseczek.

- My nie mamy tego problemu. Jesteśmy odizolowani, pod tym względem wszystko jest jak należy - wyjaśnił Rombel.

Do sytuacji odniósł się także szef naszej ekipy w Bratysławie, Damian Drobik.

- Wkraczamy w chaos. Po przylocie mieliśmy pierwszy test, dał on wynik pozytywny u pięciu zawodników, zostali oni odizolowani. Po przyjeździe do hotelu mieliśmy drugi test, a godzinę po nim kolejny, antygenowy, który u wszystkich dał wynik negatywny. W świetle przepisów wszyscy są więc zdrowi. W czwartek rano był czwarty test, na jego wyniki czekamy, podobnie jak na wyniki drugiego. Wysłaliśmy pismo do EHF (Europejska Federacja Piłki Ręcznej - przyp. PK), w którym opisaliśmy bałagan z testami, a także to, jak tu jesteśmy traktowani. W niedzielę wieczorem drużyna mogła zjeść normalnie kolację w hotelowej restauracji, w czwartek zabroniono jej schodzić na śniadanie. Dostarczono zimne jedzenie do hallu, który jest u nich na piętrze. Kiedy zaprotestowaliśmy, okazało się, że chłopcy jednak mogą zejść na normalne śniadanie. To samo było z treningiem. Najpierw nie mogliśmy przeprowadzić normalnych zajęć w hali, ale znów zaprotestowaliśmy i okazało się, że możemy. Tyle, że termin naszego treningu już minął, zajęcia miały inne drużyny, stąd ten dziwny trening w hali konferencyjnej. Mam nadzieję, że te przygody już za nami i dziś nasz trening odbędzie się normalnie, w hali. Chyba, że o 15 dostaniemy niekorzystne wyniki testów... - mówił Damian Drobik.

Pierwszy mecz na mistrzostwach Europy, z Austrią, polscy szczypiorniści rozegrają w piątek, 14 stycznia, o godzinie 20.30. W niedzielę, 16 stycznia, o tej samej porze zmierzą się z Białorusią, a we wtorek, 18 stycznia, o godzinie 18 zakończą pierwszą fazę grupową pojedynkiem z Niemcami. Do następnej fazy awansują dwa zespoły.

AKTUALNA KADRA POLSKI NA TURNIEJ (STAN NA CZWARTEK, GODZINA 14)
Bramkarze

  • Mateusz Zembrzycki (Azoty Puławy)
  • Mateusz Kornecki (Łomża Vive Kielce)

Lewi rozgrywający

  • Ariel Pietrasik (TSV St. Otmar St. Gallen - Szwajcaria)
  • Melwin Beckman (HK Aranäs - Szwecja)
  • Szymon Sićko (Łomża Vive Kielce)

Środkowi rozgrywający

  • Maciej Pilitowski (Energa MKS Kalisz)
  • Michał Olejniczak (Łomża Vive Kielce)
  • Piotr Jędraszczyk (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski)
  • Maciej Zarzycki (Gwardia Opole)

Prawy rozgrywający

  • Michał Daszek (Orlen Wisła Płock)

Lewoskrzydłowi

  • Mikołaj Czapliński (Orlen Wisła Płock)
  • Przemysław Krajewski (Orlen Wisła Płock)

Prawoskrzydłowi

  • Arkadiusz Moryto (Łomża Vive Kielce)
  • Krzysztof Komarzewski (Orlen Wisła Płock)

Obrotowi

  • Bartłomiej Bis (Górnik Zabrze)
  • Kamil Syprzak (Paris Saint Germain - Francja)
  • Maciej Gębala (SC DHfK Lipsk - Niemcy)
  • Patryk Walczak (Vardar 1961 Skopje - Macedonia Północna)
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl