Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Misjonarze z Lubelszczyzny w Afryce. Ksiądz z Lublina wybudował kościół w Kamerunie

Piotr Nowak
Abp Stanisław Budzik podczas uroczystości w Bouam
Abp Stanisław Budzik podczas uroczystości w Bouam www.archidiecezjalubelska.pl
Ksiądz Stanisław Stanisławek od 30 lat przebywa na misji w afrykańskim Kamerunie. Po długich staraniach udało mu się wybudować kościół dla swoich parafian. Uroczystego poświęcenia świątyni pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Bouam, w Kamerunie dokonał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Na podobnych misjach w siedmiu państwach świata przebywa obecnie 11 księży z archidiecezji lubelskiej.

Trwa wizyta abpa Stanisława Budzika u misjonarzy pracujących w Kamerunie. Obecnie na misjach jest jedenastu księży z archidiecezji lubelskiej.

Działalność misyjna jest wyzwaniem, o czym przekonuje ojciec Paweł. - Praca duszpasterska różni się od tej w Polsce. W Zambii chodziliśmy od wioski do wioski i próbowaliśmy nawiązać kontakt z mieszkańcami. Musieliśmy poznać ich kulturę i zwyczaje. W Polsce kolęda trwa miesiąc. W Afryce cały rok - mówi o. Paweł Mazurek ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki. W ich domu zakonnym w Natalinie pod Lublinem mieszka obecnie czterech misjonarzy. Ojciec Mazurek w Zambii spędził w sumie 13 lat. Teraz przebywa na trzymiesięcznym urlopie. Nie ma czasu na odpoczynek, bo organizuje spotkania w szkołach, zachęcając do pomocy i udziału w misjach.

Aktualnie w tego typu formy działalności duszpasterskiej zaangażowanych jest 11 księży z archidiecezji lubelskiej. Trzech przebywa w Argentynie, dwóch w Ekwadorze, po jednym w Brazylii, Kamerunie, na Alasce, Papui-Nowej Gwinei, a dwóch w Kazachstanie.

Do tej listy duszpasterze często dodają państwa, które formalnie nie należą do terenów misyjnych, ale faktycznie posługa kapłańska w tych miejscach często ma charakter misyjny. Do takich obszarów należą kraje byłego ZSRR. Za naszą wschodnią granicą przebywa obecnie 19 księży z archidiecezji lubelskiej. Jeden duchowny pełni posługę w Serbii.

Posługa duszpasterska na tych terenach różni się od pracy w Polsce. - Misja często polega na pracy u podstaw, wśród małych wspólnot. To się wiąże nie tylko z działalnością na polu czysto duszpasterskim, ale też z pomocą przy budowie kościołów, szkół i innych obiektów użyteczności publicznej - wyjaśnia ks. dr Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Lubelskiej.

Zdaniem księdza, misje to odpowiedź na nauczanie Jezusa Chrystusa, który powiedział: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (por. Mt 28,19). Przyznaje, że forma tego nauczania jest bardzo ważna. - Nie siłą, ale stylem życia - podkreśla ks. dr Wojciech Rebeta. - Współcześnie bycie misjonarzem zakłada dialog i obecność. Chodzi o przekazanie duchowego świadectwa o swojej wierze, pokazanie chrześcijaństwa jako systemu wiary i sposobu życia.

Zgromadzenie Misjonarzy Afryki zaprasza na mszę świętą misyjną w każdą drugą sobotę miesiąca. Najbliższa 12 grudnia w kaplicy zgromadzenia przy ul. Ziemskiej 37 w Natalinie. Goście mogą zwiedzić muzeum misyjne. Wcześniej warto umówić się telefonicznie.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski