#Misja Abchazja, czyli trzy blondynki jadą na Kaukaz

Anita Czupryn
Instagram/misjaabchazja
Dziennikarka, reporterka i fotografka – trzy kobiety planują wyprawę do Abchazji – kraju, który oficjalnie nie istnieje. Owocem ich wyprawy ma być książka-album. Na platformie PolakPotrafi.pl chcą zebrać 18 tysięcy zł na pokrycie kosztów podróży. „Polska” została patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

Misja Abchazja to projekt reporterski naszej dziennikarki Anity Czupryn, niezależnej londyńskiej reporterki Sary Komaiszko i fotografki Velar Grant związanej z amerykańską agencją fotograficzną Zuma Press. Trzy kobiety planują w sierpniu wyprawę na Kaukaz – do Abchazji, która oficjalnie należy do terytorium Gruzji. Na pokrycie kosztów wyprawy dziennikarki chcą zebrać 18 tysięcy złotych, korzystając z kampanii crowdfundingowej na platformie PolakPotrafi.pl. (https://polakpotrafi.pl/projekt/misja-abchazja)
- Chcemy poruszyć dyskusję na temat ,,państwa-widma’’, które określane jest w mediach jako ,,państwo, które nie istnieje’’. Tymczasem dzisiejsza Abchazja ma własny rząd, konstytucję, język, prawo, linie lotnicze, media, a nawet znaczki pocztowe. Udajemy się tam, aby przywieźć dowody na jej istnienie. Z naszej wyprawy chcemy przywieźć materiał na książkę-album - mówi Anita Czupryn.
Wyjazd zaplanowany jest na sierpień 2018, kiedy to w stolicy Abchazji, Sukhumie, rozpoczną się oficjalne obchody 10-lecia uzyskania autonomii i 25 lat od czasu wygranej wojny z Gruzją (1992-93). Dziennikarki spędzą na Kaukazie prawie 4 tygodnie.

O autorkach:

Anita Czupryn to publicystka „Polski”, jest autorką artykułów o tematyce społecznej, wywiadów z politykami oraz ikonami kultury i nauki. Laureatka literackiego konkursu „Kobieta na zakręcie” organizowanego przez „Wysokie Obcasy” i Świat Literacki. W 2010 nominowana do prestiżowej Nagrody Mediów Niptel za odważną publicystykę na temat sytuacji polskich mediów. W 2013 była korespondentką wojenną w Afganistanie. Jej reportaż z ataku rebeliantów na bazę w Ghazni znalazł się w podręczniku do języka polskiego dla gimnazjalistów. Autorka czterech książek z literatury faktu oraz współtwórczyni filmu dokumentalnego Trudny rok” (2001). W 2017 r. współtworzyła serial dokumentalny „Polskie zabójczynie” dla CI Polsat.

Velar Grant jest fotoreporterką i dziennikarka z Londynu. Absolwentka filologii rosyjskiej Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, stypendystka Ministerstwa Edukacji Narodowej w Moskwie; ukończyła również studia fotograficzne w Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Wyemigrowała z Polski w 2000 roku, najpierw do Belgii, następnie do Szwajcarii i Monako, by osiedlić się w Londynie. W 2011 roku zdobyła nagrodę Picture of the Year niemieckiego magazynu „Human Rights Observer”. W 2016 roku jej esej fotograficzny Forgotten Children of Idomeni zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Mobile Photography Award. Jej prace były wystawiane w Darkroom Gallery w Vermont USA, 6x6 Center for Photography w Limassol na Cyprze oraz na wystawie MPA 2016 w Mediolanie we Włoszech. Jej zdjęcia ukazują się m. in. w: „The Guardian”, „Wall Street Journal”, „The Times”, „The Telegraph”, „National Geographic”, „International Street Photographer”. Velar Grant jest licencjonowanym członkiem National Union of Journalists UK, na stałe współpracuje z amerykańską agencją Zuma Press. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na bieżących wydarzeniach politycznych, prawach człowieka i zjawisku emigracji.

Sara Komaiszko jest niezależną dziennikarką i ekspertka w dziedzinie mediów społecznościowych; na stale mieszka w Wielkiej Brytanii. Zadebiutowała serią artykułów o życiu społeczności polskiej w Anglii, w dzienniku „Polska” w 2008 r. W 2010 r. ukończyła kierunek komunikacja i media na University of East London. Po studiach odbyła staż Public Relations w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie. Szczególnie zainteresowana Polonią na Wyspach Brytyjskich, publikowała artykuły o problemach emigracji dla „Nowego Folderu” - magazynu online Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do magazynów społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii: „Goniec Polski”, „Open Magazyn”, „Nowy Czas” (gdzie prowadziła również rubrykę kulturalną). W latach 2014-2016 była koordynatorką sekcji filmowej londyńskiego festiwalu sztuki promującego prawa człowieka. Przeprowadziła wtedy serię wywiadów z twórcami filmów, artystami i aktywistami społecznymi. Od 2017 roku związana z radiem „Hello Irlandia” w Dublinie, dla którego przeprowadza wywiady z podróżnikami, działaczami społecznymi oraz osobistościami ze świata polskiej literatury, filmu i muzyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl