Ministerstwo zdrowia promuje wdrażanie Internetowego Konta Pacjenta i e-recept

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Artur Olsiński, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk zachęcają lekarzy i pacjentów do nowych rozwiązań w służbie zdrowia.
Dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Artur Olsiński, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński i wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk zachęcają lekarzy i pacjentów do nowych rozwiązań w służbie zdrowia. Grzegorz Gałasiński
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński odwiedził wczoraj Łódź, aby spotkać się z lekarzami i pacjentami. Prezentował zalety Internetowego Konta Pacjenta i e-recept.

Już ponad 100 tys. osób w Polsce ma założone Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Do wczoraj lekarze wystawili ponad 1,7 mln e-recept. Wystawia je ponad 700 placówek zdrowia w całym kraju. W skali województwa łódzkiego 11 tys. pacjentów dostało e-receptę. W regionie e-recepty wystawia 40 podmiotów leczniczych. Wystawiono 110 tys. e-recept na łączną kwotę 400 tys. zł.

- Realizujemy cykl 16 spotkań w regionach i rozmawiamy z lekarzami, aby płynnie wdrożyć e-recepty od 1 stycznia - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. - Dla województwa łódzkiego to żadna nowość, bo w ubiegłym roku przeprowadziliśmy pilotaż w Skierniewicach.

Nowe rozwiązania wprowadzane w służbie zdrowia są korzystne dla trzech podmiotów: pacjentów, lekarzy i Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Pacjenci będą mieli zapewnioną czytelność recept, a co za tym idzie bezpieczeństwo leczenia. Nie będzie ryzyka pomyłki wydania nieprawidłowego lekarstwa. Wyeliminujemy też przypadki, w których pacjent musiał wrócić do lekarza, bo w aptece nie można było przeczytać nieczytelnej recepty - mówi wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. - Poza tym e-recepty nie można zgubić.

Lekarze zyskają możliwość szybszego wystawienia recepty, co zapewni im komfort pracy i spowoduje, że będą mieli więcej czasu dla pacjentów. E-recepty, podobnie jak e-zwolnienia lekarskie, nie powinny sprawiać problemów nawet starszym lekarzom.

NFZ też odniesie korzyści, bo zmniejszy się liczba prób oszustw przy wyłudzaniu refundacji od lekarstw.

Przypomnijmy, że pacjent otrzymuje od lekarza wydruk informacyjny lub e-receptę za pośrednictwem poczty elektronicznej lub sms. Taką e-receptę można zrealizować w każdej aptece, gdzie będzie skanowany kod z wydruku lub 4-cyfrowy kod z sms i PESEL.

Aby mieć dostęp do IKP i sprawdzić informację o leczeniu i wystawionych receptach, trzeba mieć potwierdzony profil zaufany. Od maja można założyć go w oddziale NFZ w Łodzi i delegaturach NFZ w woj. łódzkim. Pracownicy NFZ pomagają, jak sprawnie to wykonać. Profil zaufany można założyć na stronie Obywatel.gov.pl. Wszystkie informacje o IKP są na stronie Pacjent.gov.pl.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ministerstwo zdrowia promuje wdrażanie Internetowego Konta Pacjenta i e-recept - Dziennik Łódzki

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Można sprawdzić czy rzeczywiście byliśmy u lekarza. E-recepty super sprawa.

alejak.pl/zdrowie.html
1
Bedziecie mieli e-recepty akurat! ,szpitale nie mają pieniędzy na wynagrodzenia i bieżacą działlnośc a co dopiero na komputery
G
Gość
2019-06-09T09:29:33 02:00, WYPOWIEDZIEC KONKORDAT:

czas oczekiwania i jakosc leczenia w nfz to dno.gdzie sa pieniadze ze skladek ?

A pieniądze ze składek wydaje się na rozbuchaną administrację w NFZ nie wiedziałeś. Sprawozdawczość do NFZ to kolejne miejsca pracy w administracji i działach d/s weryfikacji że nie wspomnę w zakładach opieki zdrowotnej, lekarze zamiast pacjentami zajmują się sprawozdawczością w licznych aplikacjach stworzonych przez NFZ. To prawdziwa plaga!!!

W
WYPOWIEDZIEC KONKORDAT
czas oczekiwania i jakosc leczenia w nfz to dno.gdzie sa pieniadze ze skladek ?
G
Gość
Hahaha przed chwila dostałam informacje, ze wygrałam . Darmowy bon na zakupy do rossmana wygrałam tutaj: http://konkurs-rossmann.site/ Wystarczyło podac e-mail HAHA ale to łatwe :D
Wróć na i.pl Portal i.pl