Ministerstwo proponuje zmiany w segregacji odpadów. Podział na trzy pojemniki i indywidualne rozliczanie mieszkańców bloków

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Zmiany w segregacji odpadów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje powrót do segregacji na 3 pojemniki i indywidualne rozliczanie mieszkańców bloków.
Zmiany w segregacji odpadów. Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje powrót do segregacji na 3 pojemniki i indywidualne rozliczanie mieszkańców bloków. Lukasz Gdak
Powrót do segregacji śmieci na trzy pojemniki oraz indywidualne rozliczanie mieszkańców bloków. To najważniejsze zmiany w segregacji śmieci proponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zdaniem dyrektora Związku Międzygminnego GOAP rozwiązania te nie wpłyną znacząco na obniżenie kosztów wywozu odpadów, a mogą wprowadzić niepotrzebny chaos.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się informacja o proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmianach w segregacji odpadów. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Poznań: Gigantyczne podwyżki opłat za śmieci w Poznaniu

Zmiany w segregacji odpadów: Segregacja na trzy pojemniki

Z proponowanych przez resort zmian wynika, że dana gmina będzie mogła na całym swoim terenie lub części wprowadzić segregację odpadów na trzy frakcje, a nie jak dziś - na pięć. Pod warunkiem jednak, że uzyska zgodę w formie decyzji ministra klimatu.

Zdaniem ministerstwa to rozwiązanie ma pomóc w obniżeniu wysokich kosztów wywozu odpadów. Innego zdania jest dyrektor Związku Międzygminnego GOAP, Andrzej Springer.

- Te rozwiązania nie obniżą znacząco kosztów wywozu odpadów, ponieważ obecnie największe koszty generują działania związane z zagospodarowaniem odpadów. Spodziewam się niewielkiego spadku kosztów logistycznych, natomiast bardzo dużych, negatywnych konsekwencji społecznych i edukacyjnych

- mówi Andrzej Springer.

I dodaje: - Wszystkie systemy zostały stworzone pod segregację odpadów na 5 frakcji. Ministerstwo zakłada, że przejście na trzy frakcje będzie mogło się odbyć wtedy, gdy gmina będzie spełniać wymogi. Co w sytuacji, gdy przestawimy się na trzy frakcje, wydamy pieniądze, za jakiś czas okaże się, że nie spełniamy wymogów. Moim zdaniem to jest zupełny chaos. Nie wierzę, że ministerstwo proponuje takie zmiany.

Na terenie aglomeracji poznańskiej od 1 września 2020 roku obowiązują nowe zasady w systemie gospodarowania odpadami. Segregacja śmieci jest teraz obowiązkowa dla wszystkich mieszkańców. Zwiększono też liczbę typów odpadów, które można wrzucić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wśród nich są opakowania po dezodorantach w aerozolach czy czysty styropian opakowaniowy. Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej.Sprawdź, jak prawidłowo segregować odpady w Poznaniu i w aglomeracji poznańskiej ---->

Nowe zasady segregacji śmieci w Poznaniu i aglomeracji. Spra...

Zmiany w segregacji odpadów: Mieszkańcy bloków będą rozliczani indywidualnie?

Drugą proponowaną przez resort klimatu i środowiska zmianą jest wprowadzenie indywidualnego rozliczania mieszkańców bloków. W efekcie ma zniknąć odpowiedzialność solidarna mieszkańców bloku za osoby, które nie przestrzegają selektywnej zbiórki odpadów.

- Takie propozycje padały już wcześniej. Na rynku są dostępne pojemniki, które umożliwiają wyrzucenie odpadów tylko i wyłącznie po tym, jak się zeskanuje kod. Wtedy spółdzielnia mieszkaniowa dystrybuuje kody, każdy nakleja na woreczek. Niestety, jest to bardzo drogie rozwiązanie. Spróbowaliśmy oszacować koszty wdrożenia tego systemu na przykładzie jednej z największych poznańskich spółdzielni mieszkaniowych i wyszło nam około 50 mln zł. To może się sprawdzać w małych miejscowościach, ale nie w dużych miastach takich jak Poznań - komentuje Andrzej Springer.

Śmieci podczas pandemii przybywa, dlatego GOAP przygotował dla mieszkańców aglomeracji poznańskiej poradnik, w którym wyjaśnia m.in. co zrobić chusteczkami dezynfekcyjnymi, rękawiczkami lub maseczkami oraz jak prawidłowo postępować z odpadami osób, które przebywają na kwarantannie. Przypomina też o zmianach jakie zaszły w tym roku w gospodarowaniu odpadami i zachęca do ograniczania ilości produkowanych śmieci.Sprawdź, 6 zasad postępowania z odpadami podczas pandemii >>

Jak składować odpady podczas kwarantanny i gdzie je wyrzucać...

Resort klimatu planuje również podnieść maksymalne stawki za wywóz odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, np. ze sklepów, biurowców czy restauracji. Nie wiadomo, jednak jak duża będzie to podwyżka.

Mają również wzrosnąć kary za śmiecenie. Jeszcze w wakacje padła deklaracja, że za śmiecenie w miejscach publicznych, m.in. na drogach, ulicach czy w parkach, będzie można dostać grzywnę do 5 tys. zł.

Zobaczcie, skąd się wzięły najciekawsze naszym zdaniem nazwy ulic w Poznaniu. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Czarnucha? Mylna? Sprawdź, skąd wzięły się nazwy ulic w Poznaniu

W rankingu dzielnic Otodom sprawdziliśmy, gdzie mieszkańcy Poznania czują się najmniej bezpiecznie. Ankietowani, a było ich prawie 3300, oceniali prawdziwość zdania: "Mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku". Ocena 1 oznaczała "zupełnie się nie zgadzam", a 7 - "zgadzam się w pełni". Najlepszym z ocen daleko do ideału, a im niżej w rankingu tym gorzej.Przejdź do kolejnego slajdu i sprawdź --->Dzielnice uszeregowane są od tych bardziej bezpiecznych do tych najmniej bezpiecznych.

Oto najbardziej niebezpieczne dzielnice Poznania [RANKING]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl