Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje rewolucję w programie nauczania, zwłaszcza jeśli chodzi o listę lektur

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Duże zmiany w polskim systemie edukacji stają się coraz bardziej realne, a Ministerstwo Edukacji Narodowej wkracza na nowe terytorium, proponując gruntowną rewizję listy lektur szkolnych. W ramach zapowiadanej reformy klasyka literatury polskiej ustępuje miejsca nowoczesnym utworom, co wzbudza zarówno nadzieję na świeżość edukacji, jak i obawy co do utraty dziedzictwa kulturowego.

Spis treści

Według przedstawionych przez MEN propozycji wiele klasyków literatury polskiej ma zostać zastąpionych przez współczesne utwory. Z planów resortu edukacji wynika, że utwory m.in. Stefana Żeromskiego, Zofii Kossak-Szczuckiej, Jana Pawła II czy Stefana Wyszyńskiego nie znajdą się już na liście lektur, a zamiast nich młodzież będzie miała okazję zapoznać się z twórczością Olgi Tokarczuk.

Więcej literatury współczesnej

Barbara Nowacka, minister edukacji, w wywiadzie dla „Super Expressu” podkreśliła, że celem zmian jest wprowadzenie do programu nauczania literatury współczesnej, by kształcić młodzież w duchu otwartości na nowe treści i idee.

Z listy lektur uzupełniających wypadną m.in utwory, takie jak „Topsy i lupus” Zofii Kossak-Szczuckiej, którego autorka krytykowana była za antysemickie poglądy. Z listy lektur wypadnie także „Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza. Pojawią się za to nowe pozycje, takie jak „Wroniec” Jacka Dukaja czy „Gorzka Czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” Barbary Kosmowskiej i Pawła Beręsewicza.

Ekspert ds. literatury, Dariusz Martynowicz, z zadowoleniem przyjął niektóre zmiany, ale zaznaczył, że nadal w programie jest zbyt wiele tekstów staropolskich i romantycznych, które mogą nie być dostosowane do współczesnych potrzeb uczniów.

Zgodnie z planami MEN, lista lektur w szkołach podstawowych również ulegnie zmianie. Zniknąć ma, chociażby, ballada Adama Mickiewicza p.t. „Powrót taty” a z kolei „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza będzie przez dzieci czytane tylko we fragmentach.

Zdanie na temat planów MEN wyraził Wojciech Wencel, jeden z polskich poetów.

Decyzją władzy ludowej moje wiersze znikną z listy lektur obowiązkowych dla liceum i technikum. Okrojony kanon ma obowiązywać od września. Odchodzę razem z Franciszkiem Karpińskim, Kazimierą Iłłakowiczówną, Tadeuszem Gajcym, Stanisławem Balińskim – napisał.

Zmiany w szkołach średnich

W szkołach średnich również planowane są zmiany. W nich też MEN sugeruje odchudzenie listy lektur, między innymi poprzez wycofanie „Romeo i Julii” Wiliama Szekspira czy wybranych utworów Stefana Żeromskiego. Zniknąć miałby też „Odyseja” Homera czy „Boska Komedia” Dantego, które nadal będą obowiązywać na poziomie rozszerzonym.

Zgodnie z harmonogramem MEN, prekonsultacje potrwają do 19 lutego 2024 r., po czym rozpoczną się kolejne etapy procesu zmian. Ministerstwo zachęca wszystkich zainteresowanych do przekazywania swoich opinii i sugestii, by nowa podstawa programowa odzwierciedlała rzeczywiste potrzeby edukacyjne społeczeństwa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl