reklama

Minister środowiska: BDO ochroni polską przyrodę i ułatwi życie przedsiębiorcom

Materiał informacyjny
Od 23 stycznia 2018 r. wszystkie działające w Polsce podmioty wprowadzające produkty, produkty w opakowaniach oraz gospodarujące odpadami muszą być zarejestrowane w Rejestrze-BDO. Od 1 stycznia 2020 r. cały obieg dokumentów związanych z gospodarką odpadami, w tym składanie wniosków do Rejestru-BDO oraz prowadzenie ewidencji i składanie sprawozdań, będzie się odbywać elektronicznie w BDO, czyli elektronicznej Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami. Rozmawiamy o tym z ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem, oraz wiceministrem Sławomirem Mazurkiem.

„Ułatwi to życie wielu tysiącom polskich przedsiębiorców, którzy musieli dotąd prowadzić dokumentację i komunikować się z urzędami w formie papierowej” - podkreśla minister Henryk Kowalczyk.

„Drugim podstawowym celem systemu jest uszczelnienie obiegu odpadów w Polsce, a co za tym idzie - wyeliminowanie wszystkich występujących w tym obszarze nieprawidłowości, skutkujących zanieczyszczeniem środowiska. - Już sama zapowiedź uszczelnienia sprawiła, że część przedsiębiorców łamiących przepisy przestała to robić” - podkreśla wiceminister Sławomir Mazurek.

Kto musi się zarejestrować? Jak przedsiębiorca może sprawdzić, czy podlega obowiązkowi rejestracji? - To bardzo proste - mówi minister Kowalczyk. Wystarczy wejść na stronę www.bdo.mos.gov.pl i wypełnić prostą ankietę. Ona pozwala uzyskać odpowiedź. Zawiera też dokładne instrukcje dla tych, którzy podlegają obowiązkowi rejestracji.

Minister dodaje, że jeśli ktoś wytwarza niewielką ilość odpadów, np. prowadzi biuro, w którym od czasu do czasu wymienia świetlówki, nie musi się rejestrować - pod warunkiem, że ma zawartą umowę z odbiorcami tych odpadów, którzy realizują wymianę świetlówki.

Henryk Kowalczyk podkreśla, że analiza i ocena zgromadzonych danych w BDO umożliwi, oprócz kontroli i eliminowania nieprawidłowości w całym systemie, diagnozę stanu gospodarki odpadami w skali kraju oraz prognozowanie trendów zmian w tym obszarze.

Wiceminister Sławomir Mazurek dodaje, że w celu poinformowania przedsiębiorców o zasadach funkcjonowania BDO, resort i Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, który realizuje projekt we współpracy z Ministerstwem Środowiska, prowadzą działania informacyjno-promocyjne oraz konsultacje z różnymi podmiotami - już teraz rusza pilotażowy moduł ewidencji odpadów dla reprezentatywnej grupy podmiotów z różnych branż oraz o różnej wielkości.

Od października 2019 dla osób zainteresowanych zaplanowane są szkolenia w wszystkich 16 miastach wojewódzkich. Pierwsze szkolenia odbędą się podczas targów ochrony środowiska POL-ECO SYSTEM w Poznaniu - uzupełnione o szkolenia e-learningowe, tutoriale itp. Do listopada zakończą się prace nad modułem umożliwiającym elektroniczne składanie wniosków do Rejestru-BDO (forma papierowa będzie od stycznia 2020 wykluczona), a do grudnia - prace nad modułem sprawozdawczości.

Więcej szczegółów w naszej rozmowie wideo z ministrem Henrykiem Kowalczykiem i wiceministrem Sławomirem Mazurkiem.
Rozmawiał: Zbigniew Bartuś

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie