Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Teheranie. "Na przyjaznej irańskiej ziemi nasi rodacy mogli spocząć pod własnymi nazwiskami"

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau odwiedził cmentarz w Teheranie, gdzie leżą Polacy.
Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau odwiedził cmentarz w Teheranie, gdzie leżą Polacy. Robert Wielgórski / 1wikimedia Commons / CC-BY-SA 3.0
Szef MSZ Zbigniew Rau upamiętnił rodaków spoczywających na Polskim Cmentarzu w Teheranie. To blisko 2 tysiące osób, żołnierzy i cywilów, którzy 80 lat temu opuścili Związek Sowiecki w trakcie tzw. ewakuacji Armii Andersa.

– Składamy hołd Polakom deportowanym do obozów pracy w Związku Sowieckim, którzy zginęli w drodze powrotnej w drodze powrotnej do ojczyzny – powiedział minister Rau. Jak zaznaczył, to trudne i bolesne doświadczenie nadal kształtuje polską wizję współczesnego świata.

– A w szczególności w kontekście obecnych wydarzeń na Ukrainie. To miejsce przypomina także o niezwykłej gościnności, jaką Irańczycy okazali polskim wygnańcom – podkreślił Rau.

Minister spraw zagranicznych podziękował również irańskim władzom i społeczności ormiańskiej za opiekę nad polskimi nekropoliami w Iranie.

– W przeciwieństwie do tysięcy Polaków, którzy zginęli na Syberii, na przyjaznej irańskiej ziemi nasi rodacy mogli spocząć pod własnymi nazwiskami – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

W uroczystości na Polskim Cmentarzu wziął udział także ambasador Ukrainy w Iranie Serhij Burdiljak. Wielu Polaków pochowanych w Teheranie urodziło się na terenach obecnej Ukrainy. W swoim wystąpieniu ambasador nawiązał do trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę i dziękował Polsce za jej postawę.

– Ukraina jest wdzięczna przyjacielskiemu rządowi Polski i naszym braciom, Polakom za ich wsparcie, szczególnie za zapewnienie schronienia milionom ukraińskim uchodźcom cywilnym. To stale przybliża ludzkość do zwycięstwa nad złem, śmiercią i nienawiścią – zapewnił ukraiński dyplomata.

Podczas wizyty na Polskim Cmentarzu minister Rau spotkał się z potomkami rodaków, którzy trafili do Iranu. Ten kraj stał się podczas II wojny światowej pierwszym przystankiem dla ok. 120 tysięcy Polaków, którzy 80 lat temu – w ramach ewakuacji Armii Polskiej pod dowództwem gen. Władysława Andersa – wydostali się z sowieckiego zesłania.

Źródło: Polskie Radio 24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl