Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odpowiedział na list przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

PW
Adam Jankowski/archiwum Polska Press
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odpowiedział na list Sabine Verheyen, przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego z 17 czerwca, w którym z zaniepokojeniem odniosła się ona do planowanych zmian w edukacji historycznej w polskich szkołach. - To nie Polska i Polacy mają problem „z pogodzeniem się z przeszłością”. Chcielibyśmy, aby prawda historyczna była uznawana i szanowana zarówno w naszym kraju, jak również poza jego granicami - podkreśla szef MEiN.

- Chcę podkreślić, że zastąpienie „pedagogiki wstydu” „pedagogią dumy” to nic innego, jak odżegnanie się od narzucanego, czy sugerowanego Polakom wstydu za bohaterstwo i martyrologię - czytamy w piśmie Czarnka. W dalszej części swojej odpowiedzi na obawy Verheyen, minister przytacza kilka historycznych faktów, w tym m.in. dramat września 1939 r., okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, a także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

– Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek.

I podkreślił jednocześnie, że w latach powojennych narzucone Polsce władze komunistyczne krytykowały przedwojenny dorobek naszego kraju i umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej.

- Do dziś spotykamy się z atakami i prowokacjami niemal przypominającymi dawne czasy obcych wpływów w Polsce. Polska nie zgodziła się na współpracę, jaką proponował Adolf Hitler, i jako pierwszy kraj w Europie przeciwstawiła się polityce śmierci, jaką prowadził ten przywódca państwa niemieckiego. Mimo niewywiązania się naszych sojuszników z przyjętych zobowiązań oraz równoczesnego najazdu Niemiec i Rosji Sowieckiej we wrześniu 1939 Polacy bohatersko walczyli do końca. (...) Obaj okupanci brutalnie mordowali polską inteligencję, harcerzy, polskich Żydów. Organizowano łapanki na ulicach, a młodych Polaków i Polki wywożono do przymusowej pracy w III Rzeszy. Pozbawieni prawa, byli często traktowani jak zwierzęta. Wiele z młodych kobiet było wykorzystywanych seksualnie. Porywano polskie dzieci, wywożono do Niemiec i germanizowano. I o tym między innymi chcemy uczyć w polskich szkołach – napisał w liście do Sabine Verheyen, szef MEiN.

- To nie Polska i Polacy mają problem „z pogodzeniem się z przeszłością”. Chcielibyśmy, aby prawda historyczna była uznawana i szanowana zarówno w naszym kraju, jak również poza jego granicami. Nie zgadzamy się na pisanie o polskich obozach śmierci (o takie sformułowanie sprawę sądową niemieckiej telewizji ZDF wytoczył w 2016 roku były więzień KL Auchwitz Karol Tendera), czy insynuowanie antysemickich działań podziemnej Armii Krajowej (a taki obraz został zaprezentowany w serialu telewizji ZDF „Nasze matki, nasi ojcowie”, o który sprawę w sądzie wytoczył w 2016 roku były żołnierz Armii Krajowej i więzień KL Auschwitz) - dodał Czarnek.

Na końcu swojego listu minister podkreślił ponadto, że „w nauczaniu historii w Polsce wyciągamy wnioski zarówno z jasnych, jak i ciemnych momentów naszej historii. Niestety musimy przyznać, że w XX wieku te „ciemne momenty naszej historii” zawdzięczamy głównie bucie i brutalności naszych sąsiadów: Niemiec i Rosji Sowieckiej”.

- Całkowicie zgadzam się z twierdzeniem, że „historia nie może być wykorzystywana do celów politycznych”, i właśnie dlatego w polskich szkołach tak opracowujemy program nauczania i podręczniki szkolne, by ukazać prawdziwą historię, a nie jej politycznie poprawny obraz - przekonuje Czarnek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl