"Milioner chce być przywódcą lewicy?" Nowak: Palikot szybko się wyczerpie

Redakcja
Bartek Syta / Polskapresse
- Nie widzę problemu, żeby przeprowadzić obecnie sprawy in vitro czy dyskutować o związkach partnerskich. Ja jestem za. Ale równolegle trzeba bardzo ciężko pracować nad dalszym rozwojem kraju i obronić się przez kryzysem gospodarczym, a tego nie zrobimy, kłócąc się o kwestie obyczajowe czy naruszając wypracowane z trudem kompromisy, jak choćby ten antyaborcyjny - mówi Sławomir Nowak w rozmowie z Łukaszem Kłosem.

Po sukcesach kandydatów ze statusem celebryty pojawiły się głosy, że niedługo wyprą zawodowych polityków.
Jest rzeczą naturalną, że sięga się po osoby popularne. A jeżeli one chcą jeszcze publicznie się zaangażować, to należy się z tego powodu cieszyć. Protestuję przeciwko pejoratywnemu określaniu Iwony Guzowskiej, Leszka Blanika, Czarka Kucharskiego mianem celebrytów. To, że ktoś występuje w telewizyjnym show, nie oznacza, że należy go tak nazywać. W moim przekonaniu daleko im do zabiegania o pustą popularność, a ich dorobek życiowy skutecznie broni ich przed takim wizerunkiem. Proszę pamiętać, że Leszek Blanik to także wykładowca akademicki.

Czytaj też:Gowin: Ruch Janusza Palikota skończy tak jak Samoobrona

A propos celebrytów - mamy cztery lata do najbliższych wyborów, więc możemy szczerze rozmawiać. "Ziomal Nergal" to był marketingowy chwyt czy wyraz przekonań osobistych?
To nie był żaden zabieg marketingowy. Cieszę się, że w tej kwestii mam wspólnotę poglądów np. z ks. Adamem Bonieckim. Jestem człowiekiem wierzącym, ale podobnie jak ks. Boniecki nie akceptuję jasełkowej czy odpustowej wiary. Przy tym swego czasu bardzo wyraźnie zaznaczyłem moją dezaprobatę dla sposobu budowania popularności przez Adama Darskiego. To nie zmienia faktu, że rozkręcanie afery wokół niego jest działaniem na jego korzyść. Ktoś, kto chce go napiętnować, osiąga więc dokładnie odwrotny efekt, bo tylko wzmacnia jego popularność. Oczekiwałbym od ludzi, którzy tak chętnie występują z pozycji moralizatorskich, trochę więcej teologicznej wiedzy oraz głębszego wczytania się w wygłaszane przez innych słowa, a nie tylko poprzestawania na lekturze tytułów wywiadów prasowych.

Czytaj też:Kalisz: Palikot jest na fali, bo nigdy nic nie zrobił. A do tego kłamie

Kapitalista i milioner Janusz Palikot chce być przywódcą lewicy. Świat stanął na głowie!

Trudno było dostrzec te niuanse w przesłaniu zamieszczonym przez Pana na Twitterze.
Twitter to narzędzie skutecznej i szybkiej komunikacji. Trudno mieć o to pretensje, że jesteśmy tam obecni. Nie wiem, co to ma wspólnego z ideowością? Ale o ideowości: jako jeden ze współtwórców Platformy Obywatelskiej wiem, że jedną z jej głównych cech jest wolnościowy charakter. Szanujemy indywidualne poglądy, wolność jednostki, jesteśmy tolerancyjni, a jednocześnie szanujemy tradycyjne wartości i czujemy odpowiedzialność za modernizację kraju. Reformujemy kraj, ale bez zbędnych napięć i obciążeń dla ludzi. Budujemy nowoczesne naród i państwo. To jest nasze credo. Zatem trudno jest mi się zgodzić z sądem, że Platforma jest partią eklektyczną czy tym bardziej pozbawioną wyrazu ideowego. Partia, która szósty raz z rzędu wygrywa kolejne wybory, a drugi parlamentarne i po raz pierwszy w wolnej Polsce będzie rządzić drugą kadencję, po prostu przedstawia dobrą ofertę polityczną.

Czytaj też:Nowak: Palikot to destrukcja polityki

Ale jednak nie porwaliście tłumów młodych ludzi, którzy licznie głosowali na Palikota.
Nie wysnuwałbym daleko idących wniosków z wycinkowych badań sondażowych. Niemniej wynik Palikota jest w tej grupie imponujący. Radykalizm i mocno laickie postulaty części młodych wyborców mogą się podobać, ale to jest raczej przyczynek do dyskusji nie w Platformie, ale w Kościele. Dobry wynik Ruchu Palikota to moim zdaniem problem Kościoła, a nie Platformy Obywatelskiej. PO otrzymała bardzo dobry wynik wśród młodych - to znak, że także oni doceniają ideę budowy nowoczesnego państwa zaproponowaną przez PO.
Pytanie, na ile ten konserwatywny garnitur PO, który jeszcze kilka lat temu nadawał charakter formacji, dziś ma w niej jeszcze polityczną rację bytu?
Platforma jest na tyle szeroką formacją, że musi mieć w swoich nurtach i nurt konserwatywny, i liberalny, i socjaldemokratyczny. To daje bardzo szeroką ofertę polityczną, a naszym wspólnym spoiwem jest garnitur z wolności. PO jest formacją umiarkowaną, centrową. Palikot ze swoimi radykalnymi poglądami i swoją osobą chce zająć pozycje lewicowe, i to skrajne. To swoją drogą ciekawe, że kapitalista i milioner chce być przywódcą lewicy. Świat stanął na głowie! (śmiech) Uważam jednak, że nie można stworzyć poważnej oferty politycznej, mówiąc wyłącznie o wprowadzeniu pełnej wolności obyczajowej czy legalizacji marihuany. Poczekajmy, poznajmy ich i dajmy szansę wykazania się, bo jeżeli jedynym spoiwem ma być wojujący antyklerykalizm, to Janusz Palikot bardzo szybko wyczerpie swoje możliwości. Trzeba coś pozytywnego ludziom zaproponować.

Czytaj też:Gowin: Ruch Janusza Palikota skończy tak jak Samoobrona

Czy nie lepiej ten konserwatywny garniturek, który powoli zaczyna uwierać, odwiesić do szafy?
Co pana tak prześladują te krawieckie porównania? (śmiech) Platforma ma kompleksową ofertę polityczną. Dla nas naprawdę liczy się nowoczesny pozytywny patriotyzm, duma nie z tragedii narodowych, ale z sukcesów wolnej Polski. Chcemy, by Polacy żyli w dobrobycie, jak inne kraje Zachodu. By Polska była bezpieczna swoim bogactwem. Jesteśmy za wolnością sumienia, wolnością obyczajową w pewnych granicach, wolnością gospodarczą, za przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa. Jesteśmy tolerancyjni wobec różnych postaw. Ale nie godzimy się na legalizację narkotyków. Powtórzę raz jeszcze: jesteśmy umiarkowaną centrową formacją nastawioną na postęp cywilizacyjny. Natomiast PiS jest anachroniczną partią fundamentalistyczną, jest antyreformatorski. Platforma Obywatelska musi zajmować szeroki środek sceny politycznej - musi być propozycją dla normalnych ludzi z aspiracjami do lepszego życia.

Czytaj też:Kalisz: Palikot jest na fali, bo nigdy nic nie zrobił. A do tego kłamie

Janusz Palikot nie zrezygnuje ze swojej ciętej retoryki. Może w tym na swój sposób błazeńskim przekazie tkwi wyrzut, że polityka to nie tylko budowanie infrastruktury, ale też rozwiązania społeczne.
Polska nie jest zepsutym i zdemoralizowanym krajem, gdzie na dworze królewskim trzeba było, żeby to błazen wygłaszał mądre poglądy. Zatem to porównanie chyba jest nie na miejscu. Nie mamy problemu z budowaniem rozwiązań prawnych wokół kwestii obyczajowych. My po prostu konsekwentnie mówimy: "Ale są ważniejsze rzeczy do zrobienia". Rozwój to nie tylko infrastruktura, zmieniająca się na naszych oczach, ale też szeroko rozumiana poprawa warunków życia, która cywilizacyjnie przemienia Polskę. Czy Palikot będzie w tym pomocny? Nie wiem. Musimy bliżej poznać jego parlamentarzystów. Nie widzę problemu, żeby przeprowadzić obecnie sprawy in vitro czy dyskutować o związkach partnerskich. Ja jestem za. Uważam, że równolegle trzeba bardzo ciężko pracować nad dalszym rozwojem kraju i obronić się przez kryzysem gospodarczym, budować szkoły, szpitale, przedszkola, drogi, uczelnie. Dbać o seniorów i tworzyć miejsca pracy dla młodych. Tego nie zrobimy, kłócąc się o kwestie obyczajowe czy naruszając wypracowane z trudem kompromisy, jak choćby ten antyaborcyjny. Dla mnie ważniejsze są kolejne obwodnice, dokończenie A1 i S7, budowa kampusu sportowego UG, pieniądze z Unii Europejskiej na rozwój, niż polityka happeningowa Janusza Palikota czy Anny Sobeckiej.

Czytaj też:Nowak: Palikot to destrukcja polityki

Cały wywiad przeczytasz w poniedziałkowym wydaniu "Polski" lub na stronie prasa24.pl.

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
hetka

Już nie pamiętasz co mówił twój pryncypał?

:))))))))

wraz z benzyną po 6 złotych :)))

„Mimo, że od lipca br. ropa na świecie potaniała o jedną czwartą, w tym samym okresie na polskich stacjach benzyna oraz olej napędowy podrożały”

„W sierpniu baryłka ropy kosztowała 108 dol. a wczoraj już tylko 88 dol.”

c
cezar

Zastanówmy się uczciwie ile razy tak było. Ile razy pozwoliliśmy budować komuś za życia pomnik, po to żeby go potem obalać.
Dlaczego zgodziliśmy się, żeby zdjęcie z Wałęsą było jedyną rekomendacją w pierwszych sfałszowanych wyborach? Dlaczego zgodziliśmy się na sfałszowanie tych wyborów?. To grzech pierworodny naszej demokracji, który symbolicznie zaważył na jej losach.

Na Michnika jego wielbiciele obrazili się dopiero wtedy, gdy pokazał im tyłek kolaborując z Kiszczakiem i Urbanem.
Nowe pokolenie oczarowanych przez szczurołapa z Lublina nie widzi już nic złego w tym, że ich guru jest jawnie popierany przez Urbana.
Czy mamy czekać, aż bezimienny pokaże im wszystkim tyłek?

d
dlugo_pis

od milionera do bankruta... parafrazujac: kochajmy wiec milionerow zyja tak krotko!

G
Gazda z Diabelnej

Nie tylko lewicy ten ekscentryk jest przywódca pedałów i eunuchów.

G
Gość

Pan ie nowak, glosowałem na PO, ale tylko dlatego nie na Palikota,że bałem się wygranej pisu. Nie jestem młodym szczylem, mam 52 lata i popieram Palikota, pon ma rację a pan? pan w nastepnych wyborach pójdzie w zapomnien ie bo panski dorobek w tym sejmie jest nijaki.

r
robiący kupke na niego

a inni sraja na takich jak ty, miło ci teraz ze stolcem zw zębach?

Z
Zenek

Taka jest prawda.

_JaC

A co, nie umiał układać pasjansa?

K
Karolcia

Owianemu Geniuszem Boga ! Panie Ministrze !

Pragnę Panu przekazać sława Marszałka Piłsudskiego do nauczenia się na pamięć:

"Cóż ja poradzę, że ten Premier Walery Sławek jest aż tak głupi".

Karolcia

E
Emil

j/w

V
Vat-25%

albo, „...wyrwiemy 300 mld z UE ale tylko za śliczne oblicze Tuska & Co., lecz już nie Kaczyńskiego”. A może by tak polityczny playboy Nowak przestał już wierzyć w to nicrobienie i pomyślał w końcu nad tym, oczywiście wraz z innymi swoimi kolegami, jak to praktycznie zarobić pieniądze samemu... tutaj w kraju. Albowiem, UE to nie jest jakaś mleczna krowa, nie jest też wychodowana przez PO, którą można doić bez umiaru. Po czym rozlewać jej mleko beztrosko po rowach, np. przy niedokończonych autostradach i innych budowach, i naturalnie po uprzednim spiciu z niego śmietanki. Notabene, a co to jest; „...jasełkowej czy odpustowej wiary”. O ile jestem w miarę normalny, to widzę, że te jasełka dla ciemnego ludu serwuje od 4 lat m.in sam Nowak & Co. Których credem jest bywać stale na fali, lecz nie pocąc się przy tym zbyt mocno. Oczywiście z pominięciem codziennego trudu latania po kilka razy dziennie do szkiełka TVN, dzwonienia do GW, czy wypisywania strategii na Twitter i Facebook.

p
polo

z kapitalistycznych rodzin, gdzie Ryszard Kalisz zajechał na warszawski marsz „oburzonych” złotym jaguarem.
Cyt:
"Magierowski zwraca uwagę, że w Polsce organizatorami manifestacji byli m.in. uczniowie Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia, w którym czesne wynosi ponad …. 800 zł miesięczne.
Co więcej, także szkoły, w której - jak informuje publicysta - nastolatki uczą się m.in. biografii Emmy Goldman, ikony amerykańskiego anarchizmu i feminizmu, terrorystki, która na początku XX wieku namawiała do mordowania kapitalistów".

Przypomnę, że "biedacy" od Tuska i Palikota, domagali się min. darmowych mieszkań.

p
paranoja

O jakiej lewicy tu mowa? Lewica to walka o godne życie dla biedaków a nie babranie się w genitaliach różnych dewiantów. Dzięki rozwiniętej nagonce i umiejętnej propagandzie w kraju, gdzie znakomita większość żyje w biedzie a spora część wręcz w nędzy, nie ma partii lewicowej. W lewicowość SLD czy Palikota wierzą tyko ci, co mają całkowicie wyprane mózgi. O co zresztą nie trudno, bo ci sam wierzą w swoje arystokratyczne pochodzenie mimo, iż grubo ponad 90% to potomkowie chłopstwa pańszczyźnianego.

T
Turbulencja

Mówi, że jego zabiegi o zdjęcie krzyża w sali obrad Sejmu to konsekwencja decyzji prezydenta Komorowskiego, który kazał usunąć krzyż "smoleński" z Krakowskiego Przedmieścia.

Tusk przed 2005 r. zażądał od Zyty Gilowskiej (która była lokomotywą PO) ustapienia jedynki na liście lubelskiej dla Palikota. Nie zgodziła się, więc znalazł pretekst, upokorzył ją i zmusił do odejścia.

Ruchu Palikota został celowo wykreowany przez media i towarzyszące im układy. Wszystko po to, aby stworzyć blokująco-kontrolującą mniejszość na wzór dawnej Samoobrony. Palikot już zapowiedział, że poprze rząd PO-PSL, nie stawiając żadnych warunków Donaldowi Tuskowi.

Przed wyborami mózgi PO kombinowały, jak uderzyć w opozycję, by zmniejszyć jej szanse na zwycięstwo. Najłatwiej obniżyć poparcie dla opozycji przez rozproszenie głosów, czyli przez stworzenie wiarygodnych alternatyw.

Najpierw wypuszczono wabik na wyborców Prawa i Sprawiedliwości przez stworzenie partii Polska Jest Najważniejsza. Wiadomo, że rozłam w PiS dokonał się po konsultacjach przyszłych rozłamowców z politykami PO, w tym z Palikotem.

Gdy sondaże nie pozostawiały złudzeń, że PJN poniesie totalną katastrofę, i ta prowokacja polityczna się nie powiodła, wypuszczono kolejny wabik -- tym razem na wyborców lewicy.

Palikot ma za zadanie kanalizować frustrację wyborców, by nie obróciła się ani przeciw Komorowskiemu, ani przeciw Platformie. Ma wywołać wojnę religijną w Polsce, by np. poprzez konflikt o krzyż w Sejmie przykryć prace nad budżetem i działania rządu w sferze finansowej. Media będą wolały zająć się walką o krzyż w Sejmie, niż pracami nad budżetem i narastającym kryzysem w państwie.

Wyjątkowość polskiej sytuacji polega na tym, że mamy najbardziej zmonopolizowany rynek mediów elektronicznych i próbuje się przy ich pomocy zdelegalizować faktycznie jedyną rzeczywistą, patrzącą władzy na ręce, opozycję.

W podziękowaniach dla wspierających go znanych osób Palikot wymienił Jerzego Urbana, Lecha Wałęsę, Andrzeja Olechowskiego, Władysława Frasyniuka, Jolantę Kwaśniewską, Kazimierza Kutza, Magdalenę Środę i Piotra Tymochowicza.

Tak, ten starszy pan stojący nieopodal lidera formacji Palikota, to Jerzy Urban, były rzecznik rządu PRL, który zajmował się w latach 80. gnojeniem ludzi, w tym błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W powszechnej pamięci pozostał jako ten, którego artykuły -- jak zeznawał Grzegorz Piotrowski -- motywowały funkcjonariuszy SB do działania, czyli do zamordowania kapłana. Przestępcy -- jak mówili w czasie procesu toruńskiego -- nie mogli znieść mieszania się ludzi Kościoła w sprawy polityczne.

W latach 90. Urban kontynuował swą pracę na rzecz ośmieszenia Kościoła i jego ludzi -- w tygodniku "Nie". Tuż obok Palikota i Urbana kolejna postać z przeszłością: Roman Kotliński, redaktor antychrześcijańskich "Faktów i Mitów", w którym pisywał morderca ks. Jerzego, Grzegorz Piotrowski.

Dotychczasowy zastępca Urbana, Andrzej Rozenek dostał się z listy Ruchu Poparcia Palikota do parlamentu i został rzecznikiem klubu. Andrzej Rozenek jako jeden z trzech Polaków (obok Adama Michnika i Leszka Millera) został zaproszony na cykliczne spotkanie Klubu Wałdajskiego organizowane pod patronatem Władimira Putina. Po oficjalnych obradach w Sankt Petersburgu, panowie byli gośćmi prezydenta Rosji w Soczi.

Kolejne postulaty Palikota to łatwiejsze uśmiercanie poczętych dzieci w imię uproszczenia życia kobietom, refundacja in vitro, usunięcie religii ze szkół, dołożenie księżom, legalizacja marihuany i przywileje dla homoseksualistów. W skrócie -- nowoczesne państwo z marzeń Jerzego Urbana.

Jerzy Urban w rozmowie z Piotrem Najsztubem we "Wproście" doszedł do wniosku, że Polskę należałoby... zamknąć. "Wyrastamy z tego narodowego państewka, które zawsze było nieudane" wyznaje Urban.

Redaktor naczelny "NIE" cieszy się, że młodzi ludzie korzystają z procesów globalizacji, co osłabia Polskę pod znaku "dziadków radiomaryjno-pisowskich".

To, co lewica (tzn. masoneria) chce przeprowadzić od dziesięcioleci, jest realizowane przez obecny rząd, który dąży, by całkowicie zmienić polskie rozumienie ludzkiej wolności na socjalistyczne uprawnienie nadane przez Centralny Komitet Planowania w Brukseli. Innymi słowy, budujemy Nową Komunę. Główna przeszkoda to chreścijaństwo, czyli Kościół Katolicki. Stąd wojna z krzyżami i otwarty już atak na Kościół.

Dodaj ogłoszenie