Miliardy złotych z Tarczy Finansowej ratują miliony miejsc pracy

Materiał informacyjny PFR
Po niespełna 2 miesiącach funkcjonowania Tarczy Finansowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, Polski Fundusz Rozwoju za pośrednictwem banków komercyjnych wypłacił już ponad 53 mld zł z liczącej 75 mld zł puli środków. Wielki sukces tej formy pomocy dla firm dotkniętych skutkami Covid-19 nie pozostawia wątpliwości – to narzędzie skutecznie wspomaga biznes, pomagając chronić miliony miejsc pracy. Już co najmniej 2,5 miliona miejsc!

Przypomnijmy: Tarcza Finansowa PFR to 100 mld zł bezpośredniej pomocy dla firm na utrzymanie miejsc pracy. Pulę środków podzielono w ten sposób, że dla mikro firm – zatrudniających do 9 pracowników, przeznaczono 25 mld zł; 50 mld trafia na rachunki firma małych i średnich (do 249 zatrudnionych). Razem z 25 miliardami przeznaczonymi dla firm dużych – ta część programu została uruchomiona w połowie czerwca, poprzedzona ustaleniami z Komisją Europejską – daje to gigantyczny złotych zastrzyk pieniędzy bezpośrednio na rachunki firm.

Program dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw będzie trwać do końca lipca. Widać już, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich potrzebujących. Również firmy, które z jakichś powodów złożyły wyjaśnienia i czekają na decyzję PFR, mogą spać spokojnie – wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone, nawet gdy program się skończy.

Do tej pory ok. 16 mld zł trafiło do ok 225 tys. mikrofirm. Ten obraz uzupełnia 96 tys. firm z sektora MŚP, które otrzymały już ok 37 mld zł. Na stronie pfr.pl możemy sprawdzić aktualizowany licznik Tarczy – ile środków aktualnie zostało wypłacony na rachunki ilu firm i – co najważniejsze – na ochronę ilu miejsc pracy zostaną one przeznaczone!

O pomoc na realnie prostych i przyjaznych zasadach, których czytelny opis też znajdziemy na podanej wyżej stronie Polskiego Funduszu Rozwoju, mogły i mogą nadal ubiegać się firmy, jeżeli wykażą spadek obrotów o co najmniej 25 proc., od lutego 2020 r., w jednym pełnym miesiącu kalendarzowym, w porównaniu albo z takim samym miesiącem w roku 2019, albo z miesiącem poprzednim. Kolejne przedziały spadku obrotów do 50 i 75 proc. – w zależności od nich liczony jest poziom wypłacanych środków. A jest to naprawdę realne wsparcie: przy maksymalnym wykazanym spadku obrotów (minus 75 procent) na jednego zatrudnionego przypada w mikrofirmie wsparcie w wysokości aż 36 tys. zł. Może jeszcze bardzie o sile kryzysu, z jakim zmaga się polski biznes – i sile pomocy, jaką w tej walce jest Tarcza Finansowa – zaświadczy inna liczba: średnia wartość subwencji wynosi aż 70 tys. zł dla mikrofirm i 596 tys. dla MSP. Ponad pół miliona złotych na firmę.

W zamian wystarczy utrzymać wskazany we wniosku poziom zatrudnienia przez rok od podpisania umowy. Przy czy wyjaśniamy – bo o to m.in. najczęściej dotąd pytali przedsiębiorcy składający wnioski – że istotne jest utrzymanie poziomu zatrudnienia, co nie oznacza, że przez rok nie możemy nikogo zwolnić. Subwencja z Tarczy Finansowej jest skonstruowana bardzo elastycznie: z jej wysokości oddamy po zakończeniu umowy co najmniej 25 proc. – przy utrzymaniu pełnego stanu zatrudnienia objętego wsparciem. Jednak, gdy nam się to nie uda, nie tracimy prawa do subwencji – po prostu zwiększy się tylko ta jej cześć, która nie będzie bezzwrotna.

- Pandemia COVID-19 gwałtownie uderzyła w polską gospodarkę. Nagły spadek przychodów wskutek zamknięcia wielu branż ze względów sanitarnych przynosił wizję masowych upadłości firm i dużego przyrostu bezrobocia. Odpowiedzią rządu premiera Mateusza Morawieckiego była Tarcza Antykryzysowa, czyli pakiet działań na rzecz ratowania polskich firm. Jednym z elementów programu jest Tarcza Finansowa PFR. Polski Fundusz Rozwoju bardzo sprawnie wdrożył ten program pomocowy dla mikro, małych i średnich firm – mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Cały proces przyznawania subwencji za pośrednictwem banków komercyjnych jest w pełni zautomatyzowany, a rozpatrzenie wniosku trwa 24 h. Po kolejnej dobie przedsiębiorcy mają na koncie należną subwencję. To nowoczesne rozwiązanie, bazujące na sztucznej inteligencji, nie byłoby możliwe do wdrożenia, gdyby nie profesjonalny zespół programistów i analityków PFR. Dzięki temu dotąd do polskich firm popłynęło ponad 53 mld zł, czyli ponad połowa puli dla wszystkich firm. To oznacza, że tarcza ochroniła ponad 180 tysięcy firm, w których pracuje ponad 1,8 miliona pracowników - zapewnia Paweł Borys.

Dodaj ogłoszenie