Miłe gadulstwo w przyjemnym towarzystwie

Janina Paradowska
Janina Paradowska
Janina Paradowska Fot. Polskapresse
Ryszard Kalisz ostro zaatakował prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. - Ona nie rządzi, ona dryfuje - mówił z wielką, jak na adwokata przystało, swadą na specjalnej konferencji oceniającej połowę obecnej kadencji pani prezydent. Czy to początek kampanii wyborczej popularnego posła, bardziej dziś zresztą pożądanego w mediach celebryty niż polityka, co dla samego posła powinno być sygnałem ostrzegawczym?

Być może, bowiem w SLD coraz częściej słychać głosy, że niech się wreszcie Kalisz zdecyduje, czy chce startować na urząd prezydenta stolicy, czy też ma inne polityczne plany. W każdym razie partyjni koledzy jakoś słabiej widzą go we własnych poselskich szeregach niż na stołecznym urzędzie czy w szeregach europarlamentarzystów przyszłej kadencji. Taki to już los politycznego singla, który ma jednak siłę przyciągania głosów, a więc pozbyć się go nie jest łatwo. Wprawdzie w ostatnich wyborach parlamentarnych ta siła nieco zawiodła, ale potencjał niewątpliwie jest.

Otóż wcale nie chciałabym, aby Kalisz został prezydentem stolicy, mimo że - jak sam wyznał na tejże konferencji - już w chwili urodzenia w szpitalu przy ul. Karowej wiedział, że grunt tu grząski, a więc budowa metra łatwo nie pójdzie. Miało to chyba świadczyć nie tylko o jego wyjątkowej znajomości geologicznego podłoża stolicy, ale także o pewnych zdolnościach profetycznych, co zawsze jest cenne. Wprawdzie te najgrubsze prace przy grzęzawiskach odbędą się jeszcze za prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz, ale zawsze tak wyjątkowa zdolność przeczuwania, co zdarzyć się może, jest bezcenna. Nie wiem zresztą, po co Kaliszowi ta uciążliwa, naszpikowana remontami ulic i wiecznym niezadowoleniem mieszkańców prezydentura byłaby potrzebna, chyba że w przyszłości marzy mu się prezydentura kraju. Ale tu przykład Lecha Kaczyńskiego może być odosobniony.

Na razie wydaje mi się, że poseł Kalisz zdecydowanie bardziej potrzebny jest w Sejmie, gdzie prawników z kadencji na kadencję ubywa

Na razie wydaje mi się, że jednak poseł Kalisz zdecydowanie bardziej potrzebny jest w Sejmie, gdzie prawników, zwłaszcza doświadczonych, z kadencji na kadencję ubywa, poziom prac legislacyjnych leci na łeb na szyję i sam Krzysztof Kwiatkowski wszystkim kodeksom nie da rady, tym bardziej że i on nadzwyczajnie obciążony jest medialnie. I być może niedługo też będzie głównie medialnym celebrytą. No, chyba że w Platformie wezmą się do roboty, urządzą jakieś szkolenia i zastęp wypowiadających się z większym entuzjazmem, a nie tylko po to, by zademonstrować frustracje, wzrośnie. Być może zresztą poseł Kalisz ma do odegrania jeszcze inną ważną rolę polityczną, na przykład przy zjednoczeniu lewicy, które ciągle jest marzeniem Aleksandra Kwaśniewskiego, a do którego dojść nie może, chociaż ostatnio panowie Miller i Palikot demonstrowali wspólnie swój sprzeciw wobec faszyzmowi. Mają jednak maszerować równolegle, co wprawdzie może doprowadzić do tego, że ich drogi gdzieś się przetną, zwłaszcza w okolicach bardzo niskich sondaży, które to zjawisko zazwyczaj okazuje się skutecznym bodźcem do działań wspólnych, ale nie jest to przesądzone. Kwestia połączenia lewicy to zresztą temat wdzięczny, niezobowiązujący, a nawet lekki i przyjemny. Jest grono obecnych i byłych liderów, właściwie gdziekolwiek spojrzeć, tam polityczna osobowość, tam doświadczenie, zdolność analizy i głębszych ocen. Spotykają się, rozmawiają, urządzają seminaria stojące podobno na bardzo wysokim poziomie, nawet snują jakieś polityczne plany, myślą o czymś, co już dość powszechnie nazywa się "listą Kwaśniewskiego" do Parlamentu Europejskiego, która w porywach, jeśli sam były prezydent wystartuje, mogłaby podobno wziąć nawet do 20 proc. Wszystko jest jednak na tyle niezobowiązujące, że nie bardzo wiadomo, co jest tworem dziennikarskich fantazji (jeśli wziąć pod uwagę bardziej oficjalne wypowiedzi uczestników, to właściwie wszystko), a co zamiarem rzeczywistym.

Tym, co dziś animuje podobne rozważania, to narastające przekonanie, że Aleksander Kwaśniewski coraz bardziej odczuwa wolę powrotu do polityki i to nie tylko ukraińskiej, ale także polskiej czy europejskiej. Gdyby tak rzeczywiście było, mielibyśmy jakąś wiadomość dobrą, bowiem w czynnej polityce doświadczenia i talentów obecnie wyjątkowo brakuje, króluje toporna niby-polemika, wypowiadanie się o byle czym i bez znajomości rzeczy albo coraz głupsze twittowanie. Ta najnowsza moda komunikowania światu swoich opinii, które w większości powinny zostać pieczołowicie schowanymi tajemnicami, by autorom nie przynosić wstydu, naszą politykę powala już na deski. Bardziej dostojna, starsza doświadczeniem gwardia miałaby więc coś do pożytecznego zrobienia, wszakże pod warunkiem, że weźmie się do sprawy bardziej serio i nie skończy, jak to dotychczas bywało, na miłym gadulstwie w przyjemnym towarzystwie.

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wal
idiota!!
W
WiernyCzytelnik
Pejsaty Wincenty tak mi wydrenował kieszenie,
że nawet na "Puszkę" Paradowska mnie nie stać.
k
kofek
Precz z pismakami wzajemnej adoracji.
G
Gość
Całkowicie wam odbiło.
Całkowite i ostateczne ześwirzenie.
P
Piotr Jasiński Blogspot
wprowadzenie w Polskatimes głupawego Piano, co spowoduje chocholi taniec w tzw. Klubie Wzajemnej Adoracji.
ż
życie
Dokonania rządu pana Tuska.
1. Afera hazardowa,
2. Afera lekowa,
3. Afera z kupowaniem głosów w Wałbrzychu,
4. Afera Senatora Misiaka (ustawione przetargi),
5. Afera ministra Grada (firma jego żony przypadkowo wygrywa przetargi dla ministerstwa którym kieruje Grad...),
6. Afera ministra Grabarczyka,
7. Podsłuchiwanie dziennikarzy przez ABW,
8. Zakup samolotów Bryza bez przetargu,
9. Podwyżka podatku VAT,
10 .Podwyżka podatku gruntowego,
11. Benzyna w górę,
12. Gaz w górę,
13. Kredyty w górę,
14. Żywność w górę,
15. Podwyżka energii,
16. Wzrost cen biletów komunikacji miejskiej ,
17. Upadek stoczni (katarscy inwestorzy którzy nie istnieli),
18.Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia w NFZ-cie brakuje 600mil.,
19.Od 4 lat brak nawet PROJEKTU poprawy stanu służby zdrowia ,
20. Brak odpowiedniego przygotowania i bezpieczeństwa polskich żołnierzy w Afganistanie,
21. Skandaliczne szkolenie wojska - 4 katastrofy lotnicze (Bryza, Casa, Mi-24, Tu-154),
22. Minister sportu na stanowisko dyrektora mianuje swojego prywatnego fryzjera,
23. Pierwszy raz w historii ministrem sprawiedliwości została osoba bez wykształcenia prawniczego
24. Asystent Komorowskiego Roman Kuźniar publicznie deklaruje że Katyń nie był ludobójstwem
25. Usilnie twierdzą że w Polsce niema kryzysu i jesteśmy zieloną wyspą a dług publiczny wynosi ponad 800 miliardów,
26. Wzrost bezrobocia do 13%, 3.2 mln dzieci w Polsce żyje na skraju nędzy,
27. Wzrost liczby bezdomnych,
28. Obietnica wybudowanie do końca 2008 3 000tyś km autostrad (nie wybudowano nawet 1 km),
29. Nowo oddana trasa S8 której 1km kosztował 200mln. nadaje się już do generalnego remontu!
30. Wstrzymanie budowy autostrady A2,
31. Według raportu NIK Połowę polskich dróg należałoby zamknąć z powodu stanu technicznego a przyzwoitych jest tylko 0,5 procenta, 32.Wstrzymano wiele inwestycji drogowych,
33. Za poparcie PO w wyborach w 2007 roku Gronkiewicz Waltz dofinansowała stadion piłkarski Legii za ok 500mln,
34. Rząd do końca 2009 miał przyjąć 269 projektów (przyjął 74),
35. Ciągłe próby sprywatyzowania strategicznych polskich firm (Lotos, Orlen, WBK, SPEC, LOT,),
36. Coraz więcej opóźnień w przygotowaniach do EURO 2012 (brak autostrad, nowych lotnisk, dworców, hoteli, opóźnienia w budowie stadionu w Warszawie i Wrocławiu, problemy z murawą stadionu w Poznaniu która była już sześciokrotnie wymieniana)
37. Zabrali 1,5mln dla niewidomych,
38. Brak reakcji rządu na krytykę Polski w Parlamencie Europejskim przez holenderskich Eurodeputowanych,
39. Brak reakcji Polskiego rządu na oskarżenia Eriki Steinbach o to że Polska jest współwinna wybuchowi II Wojny Światowej,
40. Doprowadzenie do likwidacja fabryki FSO,
41. Zabierają pomostówki,
42. Brak reakcji na zamykanie Polskich szkół na Litwie,
43. Brak pieniędzy na wojsko i policje,
44. Wzrost przestępczości,
45. Brak zapowiadanych reform,
46. Planowane zwolnienia, prezesa Narodowego Centrum Sportu otrzymuje 570tys zł premii od minister sportu Anny Muchy za brak dotrzymania terminu związanego z oddaniem do użytku Stadionu Narodowego.
47 .Wyższy wiek emerytalny,
48. Coraz niższy poziom szkolnictwa,
49. Zamykają i likwidują sanatoria dla dzieci,
50. Tragiczna sytuacja na polskiej kolei, a czekamy jeszcze na CUD gospodarczy i drugą Irlandię (*)
51. afere "tasmowa" PSL
C
Cenzuraaaaaaaaa!!!!!
Pocałujta mnie w doope
Dodaj ogłoszenie