Mikrorachunek podatkowy 2020. Jak wygenerować numer online 16.01? Czy to obowiązek? Do czego jest potrzebny? Jak płacić PIT, CIT i VAT?

red.
Fot. Mariusz Kapala
Mikrorachunek podatkowy to indywidualny numer rachunku, na który od 1 stycznia 2020 r. będziemy wpłacać podatek PIT, CIT i VAT. Jak założyć swój własny mikrorachunek? Wystarczy skorzystać z generatora dostępnego online na stronie podatki.gov.pl albo udać się do najbliższego urzędu skarbowego. Zobaczcie komu i do czego będzie potrzebny mikrorachunek podatkowy, a także sprawdźcie, jak wygenerować numer krok po kroku.

Mikrorachunek podatkowy 2020. Co to jest?

Indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową.

Dzięki niemu podatnik będzie miał jeden, stały, indywidualny rachunek do wpłat podatków PIT, CIT i VAT.

Będzie można na niego wpłacać także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Podatki inne niż PIT, CIT i VAT będzie można wpłacać na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.

Podwyżki w 2020 roku. Co zdrożeje najbardziej? W górę używki...

Jak założyć mikrorachunek podatkowy? Jak wygenerować numer?

Numer mikrorachunku podatkowego w każdej chwili można wygenerować na stronie podatki.gov.pl. Można to zrobić nawet tuż przed dokonaniem przelewu podatkowego.

Ważne, by przed skorzystaniem z mikrorachunku upewnić się, że został poprawnie wygenerowany.

Podatnik może sprawdzać go wielokrotnie, zawsze wygenerowany zostanie ten sam numer mikrorachunku, który został nadany indywidualnie i zawiera m.in. PESEL lub NIP.

Do tej pory swój mikrorachunek sprawdziło już blisko 330 tys. podatników, a z generatora skorzystano ponad 2 mln razy.

Aby sprawdzić swój numer mikrorachunku, wystarczy podać:

  • PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną i nie prowadzisz działalności gospodarczej albo nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT
  • NIP, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT albo jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne

Nasze podatki to nic przy tych pomysłach. Nie uwierzysz, za ...

Komu potrzebny jest mikrorachunek podatkowy?

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i będziesz mieć do zapłaty podatek z rozliczenia rocznego PIT za 2019 r., to przed jego zapłatą upewnij się, że znasz numer swojego mikrorachunku podatkowego. Możesz go sprawdzić w każdej chwili w generatorze. Pamiętaj, że mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na twój ROR.

Generator mikrorachunku podatkowego działa całą dobę, dzięki temu swój numer możesz sprawdzić w każdym czasie i miejscu (np. korzystając z telefonu czy tabletu). Sprawdzisz go również w dowolnym urzędzie skarbowym. Ponadto jego wygenerowanie i prowadzenie jest całkowicie bezpłatne. Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu. Numer sprawdzisz w generatorze na stronie podatki.gov.pl. Nie korzystaj z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

Mikrorachunek można wygenerować w dowolnym czasie, np. przed dokonaniem przelewu podatku (czyli nie trzeba tego robić do końca 2019 roku).

Do czego jest potrzebny mikrorachunek podatkowy?

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu:

  • w wygodny i prosty sposób zapłacisz PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy - nie będziesz już wybierać oddzielnych rachunków,
  • szybko sprawdzisz numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie,
  • jeśli przeprowadzisz się lub zmienisz siedzibę firmy, dalej będziesz posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym,
  • nie będziesz już szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych i ograniczysz liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto,
  • mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej otrzymasz potrzebne ci zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarek

System wygenerował mi mikrorachunek niezgodnie z zasadami. Co mam zrobić?

Dodaj ogłoszenie