Mieszkanie Plus. Nie uda się wynajmować już wybudowanych mieszkań po konkurencyjnych czynszach

AIP
Marek Szawdyn
Wraz z nabierającym rozpędu programem Mieszkanie Plus pojawiają się wątpliwości dotyczące kosztów, czy stanu oddawanych mieszkań. W Jarocinie za czynsz trzeba zapłacić tyle co na rynku komercyjnym. W Białej Podlaskiej mieszkania będą oddawane natomiast w stanie deweloperskim, co wiąże się z tym, że lokatorzy będą musieli pokryć koszty remontu i wyposażenia

– Okazuje się, że mimo wcześniejszych zapowiedzi nie uda się wynajmować już wybudowanych mieszkań po konkurencyjnych czynszach. Jest to poniekąd następstwo wzrastających kosztów budowy jak i robocizny. Powód jest więc prozaiczny. Deweloperzy, jak twierdzą, nie są w stanie budować po cenach zgodnych z założeniami programu. Nawet jeśli byłyby to projekty pozbawione udogodnień takich jak np., winda, czy podziemne garaże – mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) analityk rynku mieszkaniowego Marcin Jańczuk z MetroHouse. Mieszkańcom Białej Podlaskiej nie podoba się to, że oddane w ramach programu Mieszkanie Plus lokale są w stanie surowym – poinformował serwis TOK FM. Wielu z nich przypomina, że na początku programu mówiono o tym, że mieszkania będą oddawane ‘’pod klucz’’. Remont i wyposażenie mieszkania to dla wielu przyszłych najemców koszt rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Władze gminy przyznały im za to tzw. ‘’wakacje czynszowe’’ – opłat nie trzeba będą musieli oni płacić do września. Dla najemców jednak są to jedynie oszczędności w wysokości kilku tysięcy złotych, a prace w lokalach mogą pochłonąć dużo więcej pieniędzy. Nie wiadomo też wiele na temat przyznawanych im lokali – nieznana jest powierzchnia, czy wysokości czynszu. - Być może roszczenia ze strony beneficjentów programu wynikają po prostu z faktu, że niezbyt jasno zakomunikowano standard oddawanych mieszkań. Nie sądzę, by to było świadome działanie, ponieważ ostatnią rzeczą, na której zależy twórcom programu to wywołanie kontrowersji wokół tego typu kwestii – powiedział Marek Jańczuk.

W drugiej połowie kwietnia mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań wybudowanych w Jarocinie w województwie wielkopolskim. Czynsz wynajmu 55- metrowego mieszkania, powiększony o koszt mediów i ogrzewania wyniesie tam 1, 3 tysiąca miesięcznie. Wielu ekspertów twierdzi, że ta stawka jest za wysoka i znacznie mniej można zapłacić na rynku komercyjnym.
–Nie możemy spodziewać się, że tego typu program będzie realizowany bez żadnych przeszkód na terenie całego kraju. Jest to ogromny wielowątkowy projekt, którego założenia muszą ewaluować wraz ze zmieniającą się sytuacją na rynku. Z pewnością niekorzystnym elementem utrudniającym jego realizację są wzrastające koszty inwestycji. To z kolei stawia wątpliwym możliwość utrzymania zapowiadanych stawek czynszowych. – podsumowuje Jańczuk.

Celem rządowego programu Mieszkanie Plus jest zwiększenie dostępności mieszkań, a zwłaszcza lokali na wynajem o umiarkowanych czynszach, dzięki wykorzystaniu nieruchomości skarbu państwa. Od stycznia nadzór nad programem sprawuje premier Mateusz Morawiecki.

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie