1/11
Fuggerei w niemieckim Augsburgu to pierwsza na świecie...
fot. Wikimedia Commons/context medien und verlag Augsburg/CC BY-SA 3.0

Fuggerei – czynsz niezmienny od 500 lat

Fuggerei w niemieckim Augsburgu to pierwsza na świecie dzielnica stworzona z myślą o ubogich. Budowa dzielnicy ruszyła w 1516 r., a od tamtej pory nie zmieniły się ani zasady przyznawania lokali, ani czynsz najmu.

Mieszkańcami Fuggerei mogą zostać tylko urodzeni w Augsburgu katolicy w trudnej sytuacji materialnej, zaakceptowani przez specjalną komisję. Każdy, kto zostanie wybrany, otrzymuje dożywotnio całe piętro dwupiętrowego domu (ok. 60 m kw.), a za wynajem płaci symboliczną kwotę 0,88 euro rocznie. Co więcej, musi też trzy razy dziennie modlić się za fundatora osiedla i jego rodzinę.




Licencja

2/11
Każdy lokal w Fuggerei ma trzy pokoje, kuchnię i ogród lub...
fot. Wikimedia Commons/Snowdog/domena publiczna

Każdy lokal w Fuggerei ma trzy pokoje, kuchnię i ogród lub poddasze. Osiedle składa się z 52 dwupiętrowych domów w stylu niemieckiego renesansu i jest otoczone murem. Bramy są zamykane dla obcych codziennie o godzinie 22 i otwierane ponownie o 6 rano. Dziś zamieszkują tu głównie osoby starsze, a osiedle jest dostępne dla turystów.

3/11
Singapur to niezwykłe państwo: leży na jednej wyspie i...
fot. Wikimedia Commons/Terence Ong/CC BY-SA 3.0

Singapur – jedyne wielkie miasto bez slumsów

Singapur to niezwykłe państwo: leży na jednej wyspie i składa się z jednego ogromnego miasta, zamieszkanego przez 5,6 mln osób. To również (według danych ONZ) jedyne takich rozmiarów miasto bez slumsów. Jak to osiągnięto?

Przeważająca większość mieszkań w Singapurze to lokale komunalne, wybudowane i zarządzane przez państwo. Mieszka w nich 78,7 proc. populacji. Dzięki dokładnemu planowaniu miasta każde osiedle jest samowystarczalne – ma szkoły, sklepy, placówki medyczne, obiekty sportowe itp. Państwo buduje mieszkania z założeniem, że zostaną one wykupione na własność. Na zakup można otrzymać wysokie dofinansowanie. W efekcie aż 91 proc. Singapurczyków posiada lokal na własność – to jeden z najwyższych odsetków na świecie.




Licencja

4/11
W Singapurze obowiązuje też kilka mniej typowych zasad...
fot. Wikimedia Commons/mailer_diablo/CC BY-SA 3.0

W Singapurze obowiązuje też kilka mniej typowych zasad związanych z mieszkalnictwem. Nowe państwowe mieszkania mogą kupić wyłącznie obywatele tego kraju i tylko oni mogą otrzymać dopłaty do zakupu. Obcokrajowcom pozostaje zakup na rynku wtórnym lub wynajem.

Co więcej, zgodnie z prawem w każdym budynku w Singapurze muszą mieszkać osoby z różnych grup etnicznych. Chodzi o to, by każdy budynek był jakby miniaturą całego społeczeństwa i zawierał przedstawicieli wszystkich głównych grup etnicznych żyjących w Singapurze. W założeniu ma to zapobiegać segregacji rasowej – tworzeniu się wyłącznie „czarnych” czy „białych” dzielnic, które często zdarza się np. w Stanach Zjednoczonych i powoduje pogłębianie się konfliktów na tle rasowym.




Licencja

Pozostało jeszcze 7 zdjęć.

Polecamy

Sikorski zakończył swoje expose. Trwa dyskusja

NA ŻYWO
Sikorski zakończył swoje expose. Trwa dyskusja

Marsjański krajobraz Aten. Zdjęcia zapierają dech!

Marsjański krajobraz Aten. Zdjęcia zapierają dech!

Groźny wypadek tira na autostradzie. Wielkie korki na obwodnicy

Groźny wypadek tira na autostradzie. Wielkie korki na obwodnicy

Zobacz również

Bagażniki i uchwyty rowerowe. Co warto wiedzieć? Rodzaje, obsługa, ceny

Bagażniki i uchwyty rowerowe. Co warto wiedzieć? Rodzaje, obsługa, ceny

Sikorski zakończył swoje expose. Trwa dyskusja

NA ŻYWO
Sikorski zakończył swoje expose. Trwa dyskusja