"Mięsożerna" choroba weneryczna zaatakowała Wielką Brytanię. Ma przerażające objawy

BA
Dotychczas występowała tylko w krajach tropikalnych, ale teraz pojawiła się również w Wielkiej Brytanii. Rośnie liczba chorych na donowanozę. "Lekarze biją na alarm" - pisze Deutsche Welle.

Na narządach płciowych chorych na donowanozę tworzą się owrzodzenia. Choroba ta znana jest jako ziarniniak pachwinowy i może zaatakować zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć tę pierwszą grupę dotyka dwa razy częściej. Schorzenie wywołują bakterie z rodziny Klebsiella granulomatis, które wywołują rozległe infekcje, "pożerając" intymne narządy chorego. Bez leczenia donowanoza stopniowo atakuje i niszczy kolejne tkanki i pozostawia trwałe blizny.

Choroba ta dotychczas była zmorą głównie regionów takich jak Indie, Papua-Nowa Gwinea, a także środkowa i północna część Australii. Pojawiała się także w niektórych krajach afrykańskich i Wietnamie. Jak każda choroba weneryczna, przenosi się drogą płciową. W Europie odnotowywana była rzadko, ale w ostatnim czasie w Wielkiej Brytanii liczba chorych na donowanozę zaczęła dynamicznie rosnąć.

Donowanoza nie powoduje bólu, co utrudnia jej zdiagnozowanie. Początkowym objawem są czerwone grudki, które jednak stosunkowo szybko znikają. Dopiero potem tworzą się przy nich wrzody, które po dotknięciu zaczynają krwawić. Najczęściej tworzą się w okolicach narządów płciowych, ale mogą pojawiać się także na innych częściach ciała.

Brak szybkiego leczenia powoduje, że infekcja się rozprzestrzenia i zaognia. Pojawiają się ropne obrzęki, które po jakimś czasie niszczą tkankę. Od zakażenia do pojawienia się objawów może minąć nawet szesnaście tygodni.

Większość chorych to osoby w wieku 30-40 lat. Diagnozę stawia się po pobraniu tkanki lub wymazu z zainfekowanej części ciała. Kluczowe jest odróżnienie donowanozy od innej choroby wenerycznej, np. kiły. Leczenie choroby zakłada przede wszystkim antybiotykoterapię. Jeśli kuracja zostanie rozpoczęta szybko, chorobę można całkowicie wyleczyć. Jeżeli natomiast choroba jest w bardziej zaawansowanym stadium, konsekwencją mogą być trwałe blizny, obrzęk, zwężenie cewki moczowej, pochwy i kanału odbytu. Po przebytej chorobie nie zyskuje się odporności, zatem możliwe jest ponowne zakażenie.

Lekarze podkreślają, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed chorobami wenerycznymi, czyli przenoszonymi drogą płciową, są prezerwatywy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl