Mielecki Kronospan został ukarany przez UOKiK za zmowę cenową. Ma zapłacić za to 39 milionów złotych

mar
wikipedia
UOKiK rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych używanych m.in. do produkcji mebli. Przez prawie cztery lata mieli ustalać wspólnie ceny i wymieniać się poufnymi informacjami. Urząd nałożył na nich kary w łącznej wysokości ponad 135 mln zł.

- Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy przez prawie cztery lata ustnie uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje, np. o dacie wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Efektem tego typu działań mogą być wyższe ceny płacone przez kontrahentów. Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. - Skutki zmowy mogli odczuć pośrednio też konsumenci, ponieważ wyższa cena płyt wiórowych i pilśniowych mogła wpłynąć na to, że płacili więcej za meble – dodaje prezes urzędu.

Uczestniczyć w nim od początku 2008 r. do września 2011 r. miało pięciu przedsiębiorców należących do trzech grup kapitałowych. Chodzi o spółki: Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono.
Przedsiębiorcy dokonywali ustaleń podczas spotkań lub rozmów telefonicznych. Kontakty miały charakter dwu - lub wielostronny.

Prezesi, członkowie zarządu oraz dyrektorzy do spraw handlowych mieli spotykać się m.in. w siedzibach spółek, na targach branżowych czy na lotnisku.

Na uczestników zmowy prezes UOKiK nałożył kary finansowe w wysokości ponad 135 mln zł. Jedynym podmiotem, na którego nie nałożono kary, jest Swiss Krono. Spółka zdecydowała się na skorzystanie z programu łagodzenia kar i dostarczyła informacje, które pomogły udowodnić istnienie zmowy.

Postępowanie w tej sprawie było prowadzone również na podstawie przepisów wspólnotowych, a ostateczna decyzja konsultowana z Komisją Europejską. Zgromadzone materiały dowiodły bowiem, że praktyki stosowane przez przedsiębiorców mogły mieć wpływ na handel między państwami członkowskimi UE.

Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do sądu.

- Decyzja Prezesa UOKiK dotyczy okresu od 2008 do 2011. Postępowanie w tej sprawie toczyło się od października 2011 roku, a Kronospan przez cały czas postępowania wykazywał pełną otwartość w relacji z organem kontrolnym. W trakcie postępowania udzielał wszystkich informacji, jak również udostępniał żądane dokumenty. Po przeanalizowaniu otrzymanej decyzji, postanowiliśmy, że będziemy się od niej odwoływać – informuje Beata Rafalo, rzecznik prasowa grupy Kronospan.


ZOBACZ TEŻ: "Każda pirotechnika jest niebezpieczna". UOKiK apeluje o zdrowy rozsądek w czasie odpalania fajerwerków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mielecki Kronospan został ukarany przez UOKiK za zmowę cenową. Ma zapłacić za to 39 milionów złotych - Nowiny

Wróć na i.pl Portal i.pl