Miejski weekend, aktywne wakacje i wiejski folklor? Kierunek – województwo łódzkie

Materiał informacyjny Polska Organizacja Turystyczna
Wakacje 2020 to doskonały czas na to, aby lepiej poznać miejsca mniej oczywiste. Województwo łódzkie, nadal nieodkryte przez turystów, to idealny kierunek, jeżeli planujemy wakacje w miejscach, do których tłum jeszcze nie dotarł. Leży pośrodku Polski, dzięki rozbudowanej infrastrukturze autostrad dojedziemy tam bez problemu, a liczba atrakcji, które tam zastaniemy, zadowoli nas bez względu na to, czy planujemy romantyczny weekend we dwoje czy długi urlop z całą rodziną. Co warto zobaczyć w Łódzkiem?

Wakacje 2020 dla aktywnych – rowerem, kajakiem i pieszo przez województwo łódzkie

Województwo łódzkie to prawdziwy raj dla osób lubiących aktywny wypoczynek. 52 szlaki piesze, 144 rowerowe oraz 7 wodnych– brzmi jak plan na wielodniową wyprawę. Niezależnie od tego, czy nasze wakacje będą trwały kilka dni czy dwa tygodnie – z pewnością nie będziemy się nudzić.


Tum - wieś w województwie łódzkim

Wakacje w kajaku – najlepsze trasy dla początkujących i dla prawdziwych weteranów

Postanowiliście w te wakacje zacząć wiosłować? Jedną z ulubionych tras początkujących kajakarzy jest ta, na rzece Pilicy pomiędzy Smardzewicami a Tomaszowem. Jest to trasa dość spokojna, dlatego bez problemu mogą się za nią zabrać nawet osoby o słabszej kondycji lub rodziny z dziećmi. Przepłynąć ją można w 1,5 godziny, a cały odcinek ma 6,2 km.

Jeżeli mamy cały dzień, nie warto się spieszyć. Są przynajmniej dwa miejsca, w których warto zatrzymać się na dłużej. Pierwsze z nich toGroty Nadgórzyckie, leżące w południowej części Tomaszowa Mazowieckiego.

Turystyczna Trasa Podziemna „Groty Nagórzyckie” to unikatowa atrakcja na skalę kraju. Groty to nic innego jak labirynty i sale powstałe w wyniku eksploatacji kopalni piasku kwarcowego. Z połączenia tego, co naturalne i pracy ludzkich rąk powstało miejsce zapierające dech w piersiach.

Tuż przed końcem trasy czeka nas jeszcze Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła. Kameralny, bagienny krajobraz, śpiew ptaków i dzika przyroda z pewnością będą doskonałym zwieńczeniem wycieczki.

Nie tylko początkujący kajakarze znajdą w województwie łódzkim coś dla siebie. Prawdziwych weteranów na pewno ucieszy możliwość wybrania się na kilkudniowy spływ trzema rzekami podczas jednej wyprawy. Na dystansie 72 km przepłyniemy przez Grabię, Widawkę i Wartę. Tu warto wybrać się dobrze przygotowanym, zabrać ze sobą namiot i przede wszystkim z dobrą mapą.

Rowerem przez województwo łódzkie

Rowerem w Łódzkiem dojedziemy właściwie wszędzie, gdzie chcielibyśmy dojechać. Tras rowerowych jest tutaj tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dwie trasy przecinające województwo ze wschodu na zachód (Łódzka Magistrala W-E) i z północy na południe (Łódzka Magistrala N-S) to już blisko 400 km dobrze przygotowanych szlaków.

W województwie łódzkim znajdziemy też wiele tras tematycznych, które zaprowadzą nas do ciekawych zabytków architektury, atrakcji związanych z folklorem czy miejsc błogiego relaksu.

Te najbardziej warte uwagi to:
•Szlak Grunwaldzki - część ogólnopolskiego szlaku kulturowego. Oznaczony z okazji 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Trasa dla osób początkujących i średniozaawansowanych;
•Szlak Gorących Źródeł – ścieżka rowerowa, której głównymi punktami są termy w Uniejowie i atrakcje w samej Łodzi. Trasą dojedziemy również do Rezerwatu i zbiornika wodnego Jeziersko, po drodze napotykając liczne zabytki;
•Szlak Bursztynowy – trasa, którą niegdyś przemierzali kupcy z Cesarstwa Rzymskiego wybierający się nad Bałtyk. 200 km oznaczonych ścieżek przebiega przez średniowieczne miasta, historyczne zabytki, ale też dolinę Warty, która zachwyca prawdziwie dziką przyrodą chronioną przez rezerwaty.
•Szlaki rowerowe Ziemi Łowickiej – 3 szlaki przygotowane z myślą o fanach folkloru centralnej Polski. Tradycyjna kultura tkactwa, wycinankarstwa i hafciarstwa pojawia się tu na każdym kroku. Podróże tymi szlakami mogą też stać się nie lada kulinarną gratką.

Citybreak – romantyczny weekend w Łodzi

Kto by pomyślał, że Łódź może być doskonałym miejscem na weekend we dwoje. A jednak. Duża liczba industrialnych zabytków, modernistyczne wille, pałace (naprawdę jest ich kilkadziesiąt) i muzea warto zwiedzać w kameralnym towarzystwie ukochanej osoby.

Łódź to też miejsce doskonałych restauracji, idealnych na wieczorną kolację lub bardzo późne śniadanie. Wiele z nich znajduje się w pobliżu ul. Piotrkowskiej, na której tętni życie Łodzian.

Jakie atrakcje warto zobaczyć podczas krótkiego wypadu na weekend do Łodzi?
•Pałac Izraela K. Poznańskiego – obecnie Muzeum Miasta Łodzi. Siedziba jednego z potentatów przemysłowych, projektowana i rozbudowana przez kilka lat pod okiem trzech różnych architektów. Niegdyś centrum spotkań towarzyskich i kulturalnych dziś miejsce, w którym możemy poznać bogatą historię miasta i jego najsłynniejszych mieszkańców.
•Muzeum Sztuki Nowoczesnej –znajdujący się w kompleksie manufaktury budynek spójny koncepcyjnie z pozostałymi pofabrycznymi zabudowaniami to ogromne przestrzenie wypełnione współczesnymi dziełami sztuki. Mało ludzi, ciekawe miejsce.
•Muzeum Fabryki – jak pewnie wiecie, Łódź to miasto włókiennictwa, a tu można zobaczyć jego historię, proces produkcji, a także poznać bliżej sylwetki największych przemysłowców.


Łódź - Ulica Piotrkowska

Co jeszcze powinniście zobaczyć podczas weekendu w Łodzi? Więcej informacji na Portalu Turystycznym województwa łódzkiego.

Rodzinne wakacje – relaks, odpoczynek i atrakcje dla dzieci

Sama Łódź, jak i całe województwo to prawdziwa skarbnica atrakcji dla dzieci, ale też wiele miejsc słodkiego lenistwa. Województwo łódzkie to idealny kierunek na wakacje, jeżeli chcemy wrócić do domu lekko zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi. Zwiedzanie można oczywiście przeplatać relaksem – niezależnie czy to w Termach Uniejowskich, czy nad zbiornikiem Jeziorsko lub nad Zalewem Sulejowskim – wszystkie te trzy miejsca są idealne dla rodzin.

Termy Uniejowskie kochają wszyscy. Mnogość atrakcji dla dzieci i stref relaksu, które doceniają rodzice, przyciągają co roku tysiące turystów. Wystarczy dzieciom powiedzieć o zjeżdżalniach, 6 basenach zewnętrznych, jednym wewnętrznym i rwącej rzece, żebyśmy dwa razy nie musieli przypominać o pakowaniu kąpielówek.

Zwiedzanie warto zacząć od prawdziwego hitu wśród rodzinnych atrakcji, czyli muzeum PGE Giganty Mocy w Bełchatowie. Interaktywna wystawa przygotowana z myślą o młodych odkrywcach wyjaśnia, jak dawno temu powstał węgiel brunatny w bełchatowskim złożu i jak produkowany jest prąd dzisiaj.

Wybierając się do Łodzi, warto zabrać wygodne buty i najlepiej zostać tam nawet na 2-3 dni, bo atrakcji jest niemało. Samo zwiedzanie Centrum Nauki i Techniki EC1 może nam zająć cały dzień. EC1 to największy tego typu obiekt w Polsce. Dla małych odkrywców przygotowano trzy ścieżki edukacyjne dotyczące: przetwarzania energii, rozwoju wiedzy i cywilizacji oraz tajemnic mikro- i makroświata. Centrum mieści się na terenie zabytkowej elektrowni miejskiej, w której znajduje się również sferyczne kino 3D oraz planetarium.

Kolejny dzień w Łodzi warto poświęcić na szlak turystyczny Łódź Bajkowa. Możemy na nim spotkać pomniki Misia Uszatka, pingwina Pik-Poka, Plastusia, wróbelka Ćwirka i innych postaci tworzonych w Studiu Małych Form Filmowych Se-ma-for.
Spacer można zakończyć w manufakturze czekolady przy ulicy Piotrkowskiej, gdzie odbywają się regularne warsztaty, podczas których każdy uczestnik może stworzyć swoją własną tabliczkę.

Jeżeli wasze dzieci uwielbiają zwierzęta, koniecznie zabierzcie ich też do Zoo Safari w Borysewie.
Szukacie więcej atrakcji dla rodzin w województwie łódzkim? Koniecznie odwiedźcie s Narodowy Portal Turystyczny

Bon turystyczny – podróż po Polsce będzie dofinansowana

W tym roku wyprawy po Polsce będą nie tylko odpowiedzialne, ale również dofinansowane. Dzięki wsparciu w postaci bonu turystycznego rodziny posiadające dzieci będą mogły pozwolić sobie na wyjątkowe wakacje pomimo sytuacji związanej z koronawirusem.

Bon Turystyczny – kto otrzyma dofinansowanie

Bon turystyczny dostanie każda osoba posiadająca przynajmniej jedno dziecko bez względu na osiągany dochód. Aktywowany bon będzie trzeba okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.
Chcesz odkryć atrakcje innych regionów Polski? Znajdziesz je na portalu https://odpoczywajwpolsce.pl/

Dodaj ogłoszenie