reklama

Michał Dworczyk: Będzie nowa ustawa o lotach rządowymi samolotami

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Zaktualizowano 
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że rząd pracuje nad nową ustawą regulującą przeloty rządowym samolotem najważniejszych osób w państwie.
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że rząd pracuje nad nową ustawą regulującą przeloty rządowym samolotem najważniejszych osób w państwie. fot marek szawdyn/polska press
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że rząd pracuje nad nową ustawą regulującą przeloty rządowym samolotem najważniejszych osób w państwie. - Stawiamy na jawność, jasne reguły i odpowiedzialność – mówił. O godz 15.00 opublikowana zostanie lista lotów premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowa ustawa jest pokłosiem rodzinnych lotów Marka Kuchcińskiego, który w związku ze sprawą zrezygnował z funkcji marszałka Sejmu. - W konsekwencji ostatnich wydarzeń prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu nowej ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie - oświadczył Dworczyk.

Szef KPRM podkreślił, że lista lotów ma być z jednej strony „odpowiedzią na potrzebę administracji, a z drugiej na oczekiwania opinii publicznej”.

Dodał, ustawa będzie się opierać na trzech filarach: jawności, jasnych regułach gry i odpowiedzialności. - Chcemy wprowadzić przepisy, które z jednej strony będą odpowiedzią na realną potrzebę, która istnieje w ramach administracji państwowej, precyzyjnego opisania lotów najważniejszych osób w państwie. Z drugiej strony będzie to też odpowiedź na oczekiwania opinii publicznej. Chcemy, żeby to był projekt, docelowo ustawa ponadczasowa, wypracowana ponad podziałami – mówił.

Dworczyk dodał, że do prac nad ustawą zaproszeni zostaną szefowie wszystkich kancelarii: prezydenta, obu marszałków, premiera, ale również przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwa Obrony Narodowej. - Wypracowany w takim składzie dokumenty byłby niepełny, więc zaprosimy również szefów wszystkich klubów parlamentarnych, osoby delegowane przez nich, żebyśmy wspólnie, ponadpartyjnie stworzyli dobre prawo – wymieniał.

Szef Kancelarii Premiera przypomniał, że do tej pory kwestia przelotów najważniejszych osób w kraju była uregulowana w różnych aktach prawnych, które były „niejednokrotnie zmieniane”. Jednym z najważniejszych była instrukcji HEAD, która - jak zaznaczył - była wielokrotnie nowelizowana. - Jedną z niedobrych zmian w tej instrukcji były te wprowadzone w 2011 r. Zmiany te rozmyły odpowiedzialność za organizację lotów – mówił Dworczyk.

Dodał, że w ramach ustawy Kancelaria Premiera zaproponuje m. in. wprowadzenie centralnego rejestru wszystkich lotów HEAD, zakaz przelotów dla rodzin - poza udziałem w oficjalnych delegacjach, a także złożenie odpowiedzialności na szefa KPRM za ewentualną odmowę realizacji lotu.

Poinformował też, że po 15:00 KPRM zamieści wykaz lotów premiera Mateusza Morawieckiego.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To będzie taka ustawa, która pozwoli prezesowi latać do Wiednia na przesłuchania w sprawie dwóch wież i łapowski dla księdza - za darmo na koszt podatników !!!

G
Gość

Afera lotów Kuchcińskiego wbrew pozorom wcale nie dotyczy jego, tylko czegoś o wiele większego i bardziej groźnego: chciwości PISowskiej władzy. Niebywałej i na niespotykaną dotąd skalę, niemal jawnej i dumnej z własnej bezwstydności. Pazerności nie maskowanej nawet grzecznościowymi wymówkami. Takiej, która przyłapana na gorącym uczynku i złapana za rękę idzie w zaparte lub gorzej – uśmiecha się i drwi z obywateli.

d
dumny z PO

Juz za pozno PISowskie chuje- mleko sie rozłalo. Nie pomoze wam swiniom katolickim ta afera przed wyborami oj nie. A po wyborach zrobimy wszystko zeby was i Episkopat na czele z tym knurem jendraszewskim wbic w glebe.

G
Gość

Nowa ustawa legalizujaca kradzież.

Dodaj ogłoszenie