Michał Adamczyk opuszcza budynek Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. „Walka o wolność i praworządność trwa”

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Dlatego tu – z tego miejsca – chciałem państwu oświadczyć, że opuszczam dziś, po trzech tygodniach, budynek TAI. Ale zaznaczając jednocześnie, że ta walka ta nadal trwa - powiedział Michał Adamczyk.
Dlatego tu – z tego miejsca – chciałem państwu oświadczyć, że opuszczam dziś, po trzech tygodniach, budynek TAI. Ale zaznaczając jednocześnie, że ta walka ta nadal trwa - powiedział Michał Adamczyk. Sylwia Dąbrowa/Polska Press
Michał Adamczyk, wybrany przez Radę Mediów Narodowych prezes TVP poinformował, że po trzech tygodniach opuszcza budynek Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Jego zdaniem „to jest trudny moment dla wolnych mediów”. – To jest trudny moment dla dziennikarzy, ale chcę zapewnić, że walka o wolność i praworządność trwa. Dziś zaczęła się noc wolności słowa, ale kiedyś jeszcze zaświeci słońce – mówił.

Spis treści

Adamczyk opuszcza budynek TAI

W sobotę podczas konferencji prasowej, Michał Adamczyk, którego 26 grudnia 2023 roku Rada Mediów Narodowych powołała na prezesa Telewizji Polskiej, podziękował wszystkim, którzy „wspierali i wspierają wolne media, a zarazem nie godzą się na bezprawie rządu Donalda Tuska”.

– Szanowni państwo, przede wszystkim nasi widzowie. Widzowie tej legalnej, prawdziwej, wolnej Telewizji Polskiej. Chciałbym państwu podziękować za słowa wsparcia, które płynęły do nas przez trzy tygodnie i nadal płynąć. 20 grudnia siłą i przemocą, bezprawiem i podstępem, wypędzono legalne władze Telewizji Polskiej. Wypędzono wielu dziennikarzy, pracowników i współpracowników. Wyłączono legalny sygnał Telewizji Polskiej. Podłączono sygnał uzurpatorów. Te metody, te działania przypominają te, które stosowane są na Białorusi. To nie koniec. Ludzie ppłk. Sienkiewicza postanowili sparaliżować prace w tym budynku – budynku Telewizyjnej Agencji Informacyjnej – mówił.

Powiedział, że „to tu przez wiele lat biło serce Telewizji Polskiej”. – Niestety, przestało bić. To stąd nadawany był sygnał „Wiadomości”, „Teleexpressu”, „Panoramy”, a także sygnał TVP Info – przypomniał.

– Ta pętla bezprawia, spirala bezprawia, z każdym dniem postępowała. Od kilku dni na teren TAI nie wpuszczani są posłowie na Sejm RP, którzy przeprowadzali tutaj interwencje poselskie. Nie wpuszczani są także mecenasi, pełnomocnicy – dodał.

– Dlatego tu – z tego miejsca – chciałem państwu oświadczyć, że opuszczam dziś, po trzech tygodniach, budynek TAI. Ale zaznaczając jednocześnie, że ta walka ta nadal trwa. Ta walka poprowadzi nas do zwycięstwa. Walka z bezprawiem, z deptaniem praw pracowniczych. Walka z tym, co wyprawiają ludzie mianowani przez Donalda Tuska – przekazał.

Jego zdaniem „to jest trudny moment dla wolnych mediów”. – To jest trudny moment dla dziennikarzy, ale chcę zapewnić, że walka o wolność i praworządność trwa. Dziś zaczęła się noc wolności słowa, ale kiedyś jeszcze zaświeci słońce – dodał.

Sytuacja w mediach publicznych

19 grudnia 2023 roku Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej, wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych.

Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek. Tego samego dnia został wyłączony sygnał TVP Info.

23 grudnia ubiegłego roku prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę okołobudżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok. Prezydent uzasadniał, że jego decyzja wiązała się z „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – podano w komunikacie MKiDN. Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl