Michael Phelps niepokonany. Pływak zdobył ósmy złoty medal

IAR
Phelps ósmy krążek zdobył w sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym. Zapaśniczka Agnieszka Wieszczek będzie walczyła o brązowy medal. Łukasz Kwiatkowski wystartuje w 1/16 finału sprintu w kolarstwie torowym.

Pływanie - Phelps zdobył ósmy złoty medal

Michael Phelps zdobył ósmy złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Amerykański pływak wystąpił w zwycięskiej sztafecie 4x100 metrów stylem zmiennym.

Dzisiejsze złoto Phelpsa to historyczny rekord: do tej pory nikomu nie udało się zdobyć aż tylu najcenniejszych krążków podczas jednych Igrzysk Olimpijskich. Drugi w tej klasyfikacji jest także amerykański pływak, Mark Spitz, który na igrzyskach w 1972 roku siedem razy stanął na najwyższym stopniu podium. W sumie Phelps zdobył 14 złotych medali olimpijskich i dwa brązowe. Sześć razy triumfował w Atenach, dwa razy był trzeci.

Sztafeta Stanów Zjednoczonych nie tylko zdobyła złoto, ale także czasem 3:29.34 pobiła własny rekord świata. Srebrny medal trafił do Australijczyków, a brązowy - do Japończyków.

Igrzyska w Pekinie obfitują w pływackie rekordy świata - w pekińskiej "Wodnej Kostce" najlepsze wyniki globu były poprawiane aż 25 razy.

Australijskie pływaczki pobiły rekord świata w sztafecie 4x100 stylem zmiennym. Zawodniczki z Antypodów uzyskały czas 3.52,69, poprawiając swój własny rekord globu o ponad trzy sekundy. Srebrny medal trafił do Amerykanek, a brązowy - do Chinek.

Wcześniej olimpijskie złoto na dystansie 1500 metrów stylem dowolnym wywalczył tunezyjski pływak Osama Melluli. Drugie miejsce zajął rekordzista świata w tej konkurencji, Australijczyk Grant Hackett, a trzecie - Kanadyjczyk Ryan Cochrane.

Polacy liczyli na tym dystansie na sukces Mateusza Sawrymowicza. Polakowi nie udało się jednak awansować do finału igrzysk w Pekinie.

Niemiecka pływaczka Britta Steffen zwyciężyła na dystansie 50 metrów stylem dowolnym. Srebro wywalczyła Amerykanka Dara Torres, a brąz Australijka Lisbeth Trickett. To już drugie złoto dla Steffen w Pekinie. Niemka zwyciężyła także w wyścigu na 100 m stylem dowolnym.

Zapasy - Wieszczek walczy o brąz

Zapaśniczka Agnieszka Wieszczek przegrała półfinałową walkę w stylu wolnym z Bułgarką Stanką Zlatewą. Nasza zawodniczka będzie teraz walczyła o brązowy medal ze zwyciężczynią repasażowego pojedynku pomiędzy Kanadyjką Ohenewą Akuffo i Hiszpanką Maider Undo.

Startującą w kategorii 72 kg Wieszczek w ćwierćfinale pokonała Niemkę Anitę Schatzle. Walka o brąz już dziś, około godz. 11.30

Kolarstwo - awans Kwiatkowskiego

Łukasz Kwiatkowski wystartuje w 1/16 finału sprintu w kolarstwie torowym. Polak zajął 17. miejsce w eliminacjach. Do kolejnej rundy dostało się 18 zawodników.

Maraton kobiet - wygrała Rumunka

Rumunka Constantina Tomescu została zwyciężczynią biegu maratońskiego kobiet (dystans - 42 kilometry i 195 metrów). Drugie miejsce po iście sprinterskim finiszu zajęła Kenijka, Catherine Ndereba. Na ostatnich metrach wyprzedziła nieznacznie Chinkę, Zhou Chunxiu.

Wśród pań biegnących na najdłuższym olimpijskim dystansie były dwie Polki - Monika Drybulska, która zajęła 24. miejsce, oraz Dorota Gruca - 30. na mecie.