Mężydło: Zamach na media publiczne to demonstracja. Na...

  Mężydło: Zamach na media publiczne to demonstracja. Na szczęście mamy też media prywatne

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  O przyszłości Platformy Obywatelskiej, Jarosławie Kaczyńskim, publicznych mediach i zachwianych filarach demokracji mówi poseł PO Antoni Mężydło, w rozmowie z Anitą Czupryn.
  Mężydło: Zamach na media publiczne to demonstracja. Na szczęście mamy też media prywatne

  ©Fot. Bartek Syta

  Pan Grzegorz Schetyna będzie dobrym przywódcą Platformy?
  Tak. Polityka jest dziedziną praktyczną, a on ma duże doświadczenie. Wydaje mi się, że lepszego kandydata w tej chwili Platforma Obywatelska nie ma.

  On jest jedynym kandydatem.
  Pozostali wycofali się zapewne ze względu na to, że nie widzieli większych szans na sprawne przeprowadzenie Platformy w tym trudnym okresie. A Grzegorz Schetyna brał czynny udział w tworzeniu Platformy Obywatelskiej i kiedy odnosiliśmy sukcesy. Pełnił różne funkcje: był skutecznym szefem klubu, marszałkiem Sejmu i ministrem. Był także bardzo sprawnym sekretarzem generalnym partii.

  Ale czy to jest człowiek, który ma pomysł na Platformę, człowiek idei, który roznieci płomień i przyciągnie wyborców, bo o to chyba chodzi?
  Na pewno o to chodzi, ale Grzegorz Schetyna znalazł się w sytuacji trudnej: PiS wygrało wybory i będzie nadawało ton polskiej polityce. Natomiast większość opozycji jest nieskażona władzą, co szczególnie podkreślają, no bo każdy, kto rządzi podejmuje często trudne, ale konieczne decyzje, ale także popełnia błędy. Bezwzględnie trzeba jednak powiedzieć, że naszymi sukcesami ekonomicznymi chwalić się nie możemy, chociaż autostrady zaczęły się budować dopiero za Platformy, w sposób tak widoczny. Trzeba znaleźć inny sposób dotarcia do wyborców.

  Podobno pan Siemoniak nie miał dużego wsparcia. Podobno i pan Donald Tusk mu tego wsparcia nie udzielił. Teraz zostanie pierwszym wiceprzewodniczącym?
  Nie wiem. Siemoniak reprezentował poważną część Platformy. Wiadomo, jakie postacie go popierały, więc myślę, że już dzięki temu zasługuje na to, by mieć wysoką pozycję w strukturze organizacyjnej i stanowisko. Teraz Grzegorz Schetyna musi utrzymać jedność Platformy. To jest najważniejsze. Zresztą często jest tak w polityce, że ze względu na wyzwania stojące przed nami zapomina się o niektórych sprawach z przeszłości i to powinno Schetynę cechować, jako zwycięzcę wyborów na przewodniczącego.

  A pani Ewa Kopacz? Wzięła na siebie odpowiedzialność za przegrane wybory i nie ona będzie pierwszą wiceprzewodniczącą w partii. To jej kolejna porażka?
  Nie wiem, czy Ewa Kopacz wciąż będzie pierwszą wiceprzewodniczącą PO. Po przegranych wyborach na szefa klubu zrezygnowała z wszystkich ofert, jakie zostały jej w klubie złożone.

  A jakieś oferty były składane?
  Na pewno miała ofertę przejścia do komisji zdrowia, Platforma chciała ją tam wysunąć, do prezydium komisji. Zrezygnowała.

  Po byciu premierem taka oferta nie jest zbyt atrakcyjna, musi Pan przyznać. Część polityków w samej PO mówi, że pani Ewa Kopacz sama się trochę do tej swojej klęski przyczyniła. Zawaliła kampanię, popełniła błędy przy układaniu list wyborczych.
  Ja bym już nie rozliczał. Dzisiaj powinniśmy patrzeć w przyszłość. Oczywiście, wiadomo, dlaczego przegraliśmy, ale...

  No, właśnie, dlaczego?
  Przecież my te wybory mogliśmy wygrać łatwiej niż drugą kadencję ze względu na to, że świetnie układał się kalendarz - mieliśmy wybory prezydenckie. Ale stało się inaczej. Wybory prezydenckie przyczyniły się do tego, że nie wygraliśmy parlamentarnych. Łatwiej byłoby nam wygrać tą trzecią kadencję ze względu na to, że Bronisław Komorowski miał dużą szansę wygrać wybory prezydenckie. To byłby dla nas bonus w kampanii parlamentarnej.
  « 1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo