Mężydło: Potencjał Poncyljusza jest ograniczony, to nie mózg...

  Mężydło: Potencjał Poncyljusza jest ograniczony, to nie mózg gospodarczy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Polska

  - W partii muszą być osoby, które potrafią rządzić, mają zaplecze, merytoryczne pomysły - mówi Antoni Mężydło, poseł Platformy Obywatelskiej, w rozmowie z Agatonem Kozińskim - PJN nie próbuje łapać w żagle wiatru, jaki dają na przykład ekonomiści Krzysztof Rybiński i Leszek Balcerowicz. Oni mogliby podpiąć się pod krytykę działań rządu, jaką tych dwóch ekonomistów się zajęło, ale tego nie robią. Potencjał Poncyljusza jest ograniczony. To nie jest mózg gospodarczy. A tego PJN brakuje najbardziej.
  Podejrzanego o korupcję Jacka Karnowskiego Donald Tusk nazywa "fenomenalnym". Senator PO Roman Ludwiczuk błyszczy wulgaryzmami. Czy to oznacza, że Platforma wycofuje się z walki o standardy, których promocję tak kiedyś akcentowała?
  Z ostateczną oceną senatora Ludwiczuka trzeba by poczekać, choć język, jakiego używał, był bez wątpienia naganny. Choć on już zrzekł się członkostwa w PO, co w jakiś sposób odciąża partię od odpowiedzialności za jego zachowanie.
  Trudno zresztą pilnować zachowania każdego członka PO - musi być natomiast szybka reakcja, gdy złe zachowania wychodzą na światło dzienne. Sytuacja wokół Karnowskiego nie jest jednoznaczna. Brakuje twardych dowodów na poparcie stawianych mu zarzutów. W tym przypadku premier rygorystycznie przestrzegał standardów. Być może teraz wypłynęły z prokuratury nowe fakty, które pokazały, że oskarżenia były bezpodstawne i stąd jego zmiana frontu.

  A może te sytuacje to dowód na to, że władza zdemoralizowała PO?
  Ludwiczuk zrezygnował z członkostwa, także to nie obciąża partii.

  Ale wypowiadał się jeszcze jako senator Platformy.
  Ale wystąpił z niej, gdy tylko je ujawniono. Nie trzeba było nawet odwoływać się do standardów, jak to było w przypadku Karnowskiego, który został zawieszony. Zresztą nie ma szans, by wyeliminować takie przypadki całkowicie, nie ma partii, która byłaby od nich wolna. Przecież i PiS, który podkreśla swe zaangażowanie w walkę z korupcją, miał podobne wpadki. Jeśli więc oczekiwać standardów od partii politycznych, to należy oceniać ich przestrzeganie poprzez reakcje na takie zachowania członków.

  Tyle że PO takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Nie boi się Pan, że zniesmaczeni wyborcy zamiast na was zagłosują na Polska Jest Najważniejsza?
  Na pewno takie zachowanie jak Ludwiczuka zniechęca do PO. Ale nie sądzę, żeby Polska Jest Najważniejsza zdołała zbudować poparcie na takich zachowaniach. Tutaj trzeba mieć program, a z tym oni mają problemy.

  PO i PiS dominują w polityce od 2005 r., kiedy SLD pogrążyła afera Rywina. Nie boicie się, że ten scenariusz się powtórzy i teraz was zastąpi PJN?
  Jeśli takich wpadek czy afer podobnych do hazardowej będzie więcej, to w pewnym momencie nabiorą one masy krytycznej i mogą nam zagrozić. To nie musi być jedna duża afera, ludzie o drobnych wpadkach też pamiętają. Ale nie można obecnej sytuacji porównywać z 2001 r., kiedy powstawały PO i PiS. Wtedy bowiem one zapełniały pustkę na prawicy po rozpadzie AWS. Natomiast dziś prawą stronę sceny politycznej obsadzają dwie partie, a elektorat jest bardzo mocno przez nie przeorany. Poza tym PJN nie ma programu, nie wiadomo nawet, czy to ma być PiS light czy może PiS bis.

  Czytaj także:
  *Ołdakowski:Kochałem Lecha. A Jarosław nie chciał być naszym ojcem
  *Paweł Poncyliusz:Teraz czuję, że jestem pożyteczny
  *Żelichowski:Jeżeli PJN zacznie zabierać głosy PO, to skończą fatalnie
  *Kwaśniewski: Kurski i Ziobro nie chcą być kustoszami w mauzoleum Jarosława
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaki czyj mózg - oto jest pytanie

  sokular (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

  Jaki czyj mózg - oto jest pytanie - zwłaszcza w polskiej polityce, w której do głosu dopuszcza się wyłącznie pyskatych pijarowców a oni to zazwyczaj dominujacy cieniasy...........ich mocną stroną...rozwiń całość

  Jaki czyj mózg - oto jest pytanie - zwłaszcza w polskiej polityce, w której do głosu dopuszcza się wyłącznie pyskatych pijarowców a oni to zazwyczaj dominujacy cieniasy...........ich mocną stroną jest głośna gadatliwość - są tylko akustycznie grożni. Mózgi raczej nie są chętnie widziane ani słuchane..............przeszkadzają.............................są eliminowani na margines.
  Nie oceniajmy więc cudzych mózgów - wszak nie znamy dobrze własnych............zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ograniczenia dotyczą również Mężydły

  rb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  A moim zdaniem zarówno potencjał, jak i potencja posła Mężydły również ma charakter ograniczony.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W PO byłby mózgiem gospodarczym

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  Bo nie ma wyższego wykształcenia. Awansowałby tak jak równi mu wykształceniem Vincent i Sikorka. A gdyby był aferałem to honorowe członkostwo gwarantowane.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mężydło i Poncyljusz

  palikot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  warte siebie szczurki.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo