Mężydło: Bez niespodzianki - wygra marszałek

  Mężydło: Bez niespodzianki - wygra marszałek

  Zdjęcie autora materiału

  Polska

  Od samego początku wiedziałem, jaki będzie wynik tego starcia, a kampania tylko potwierdziła moje przewidywania. - mówi Antoni Mężydło, poseł PO, w rozmowie z Andrzejem Grzegrzółką.
  Już w sobotę dowiemy się, kogo na kandydata w wyborach prezydenckich wybrali członkowie partii. Jak prawybory zmieniły PO?
  O ewentualnych zmianach w Platformie Obywatelskiej będziemy mogli mówić dopiero po ogłoszeniu wyników głosowania. Jeżeli zwycięstwo któregoś z kandydatów nie będzie wyraźne, sytuacja w partii nie ulegnie zmianie. Obecnie jest ona stabilna. Wyraźnym przywódcą pozostaje premier Donald Tusk, co nie zmienia faktu, że wypromował się Bronisław Komorowski. Marszałek nie był dobrze znany w społeczeństwie. Po prawyborach zaufanie do jego osoby jest dużo większe. Większe nawet niż do Radosława Sikorskiego, który był przecież zawsze w czołówce polityków z największym zaufaniem.
  I myślę, że jest to jedyna zmiana. Oczywiście chwilami dochodziło do ostrzejszej wymiany zdań pomiędzy oboma kandydatami, jednak nie spowodowało to na pewno podziału w partii. Zresztą poparcie udzielane Sikorskiemu czy Komorowskiemu nie wynikało z różnic ideologicznych lub programowych. Marszałek uchodzi za konserwatystę, ale np. Jarosław Gowin poparł w prawyborach szefa MSZ.
  Zaufanie społeczne do Sikorskiego spadło. Może się zmienić także jego pozycja w rządzie
  Nie wierzę, że sytuacja przegranego w tych wyborach się nie zmieni.
  Powtórzę, wszystko będzie zależało od tego, jaka będzie skala zwycięstwa jednego z nich.

  Jak Pan sądzi, jak będzie wyglądała współpraca obu kandydatów po prawyborczym starciu?
  Nie obawiam się o nią. Na początku niepokoiłem się nieco o wpływ Janusza Palikota na Bronisława Komorowskiego. To mogłoby powodować konflikty. Obawiałem się, że Palikot, który jest politykiem bardzo ambitnym, chciałby tworzyć jakieś zaplecze polityczne dla Komorowskiego, coś w rodzaju frakcji, grupy "przyszłego prezydenta". Bronisław Komorowski jednak mocno zdystansował się od niego i uspokoił się już w trakcie trwania kampanii. Widać, że ewentualna prezydentura marszałka Komorowskiego nie będzie politycznym dyktatem Janusza Palikota.

  Widzę, że dla Pana wynik prawyborów jest już raczej przesądzony.
  Nie spodziewam się niespodzianki - wygra marszałek. Od samego początku wiedziałem, jaki będzie wynik tego starcia, a kampania tylko potwierdziła moje przewidywania. Mimo wszystko więcej wpadek zanotował Radosław Sikorski. Obserwując nastroje wewnątrz klubu parlamentarnego, a także w terenie, widzę, że minister jest bez szans. Nawet radziłem mu publicznie, żeby się wycofał z prawyborów. Proszę pamiętać, że był to polityk cieszący się bardzo długo największym zaufaniem społecznym wśród wszystkich ministrów rządu. Po kampanii zaufanie spadło. Zmienić się może także jego pozycja polityczna w rządzie.

  Prawybory były dobrym posunięciem?
  Tak. Udało nam się wypromować naszego kandydata. Po nich poparcie dla Bronisława Komorowskiego może tylko rosnąć. To była dobra promocja partii. Zyskaliśmy na tym.

  Debata w BUW-ie wypadła jednak sztucznie.
  Troszeczkę za sztucznie, przyznaję. Lepiej byłoby, gdyby poprowadził ją niezależny dziennikarz.
  Rozmawiał: Andrzej Grzegrzółka


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wybory

  zdzich (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 8

  mężydło czy żenidło cholera wie tak kapuśitak kapuś i zdrajca dla kariery.zdradził partię to zdradzi naród to świnia nie człowiek.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jeszcze jeden zdrajca

  ELA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  skąd biorą się tacy ludzie tak ,łatwo zdradzający dla stołków .

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo