Metry, które zarabiają na ciebie

Alicja Charzyńska
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Jeszcze rok, dwa lata temu deweloperzy dodawali do parterowych mieszkań za pół ceny pomieszczenia w suterenach.

Jeszcze rok, dwa lata temu deweloperzy dodawali do parterowych mieszkań za pół ceny pomieszczenia w suterenach, przeznaczone pierwotnie w projektach architektonicznych budynków na usługi. Nie było na nie popytu. Dzisiaj, gdy nowe, małe osiedla zlewają się w prawdziwe dzielnice - takie pomieszczenia cieszą się coraz większym powodzeniem, bo rośnie zapotrzebowanie na placówki handlowe i usługowe. Kupowane są również przez inwestorów jako lokata.

Rozpoczynając budowę budynku na wynajem lub domu, w którym część powierzchni przeznaczyć chcemy na lokal użytkowy, stajemy przed zadaniem znacznie trudniejszym niż osoby poszukujące źródeł finansowania potrzeb czysto mieszkaniowych.

Gama kredytowych ofert jest zdecydowanie węższa niż wybór produktów dostępnych dla klientów indywidualnych poszukujących finansowania celów mieszkaniowych, a ich warunki często mniej atrakcyjne.

Firmowe droższe

Cechą wspólną bankowych kredytów na nieruchomości o charakterze komercyjnym lub mieszanym jest wyższe oprocentowanie niż typowych kredytów mieszkaniowych. Finansowane są bowiem innego rodzaju potrzeby, a kredytowane przedsięwzięcie ma przynajmniej w części komercyjną naturę. Dotyczy to także sytuacji, gdy budynek zawierający lokal użytkowy stanowi zabezpieczenie zwykłego kredytu hipotecznego (na cel mieszkaniowy). Banki uzasadniają to mniejszą płynnością rynku budynków o nietypowym, mieszanym charakterze.
Oprocentowanie i opłaty w wielu bankach ustalane są indywidualnie dla każdego przypadku. Utrudnia to porównanie ofert, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę unikatowy charakter każdej inwestycji. W przypadku kredytów dla klientów indywidualnych często pojawiają się także dodatkowe ograniczenia określające maksymalny udział powierzchni przeznaczonej na komercję w całkowitej powierzchni nieruchomości.

Firmowe spłacasz szybciej

Oferowane przez działające w Polsce banki usługi podzielić można na dwie grupy: kredyty hipoteczne udzielane przedsiębiorstwom oraz kredyty dostępne dla osób fizycznych. Dlatego osoby wykonujące wolny zawód i drobni przedsiębiorcy stają w tym przypadku przed wyborem: czy o kredyt starać się jako osoba fizyczna, czy jako podmiot gospodarczy?

W pierwszym przypadku mamy niewiele możliwości - oferta kredytów jest dość wąska, a banki niechętnie patrzą na nietypowe nieruchomości jako zabezpieczenie wierzytelności. Z drugiej jednak strony, procedura badania zdolności kredytowej może okazać się mniej dotkliwa, a kredyt możemy spłacać dłużej (25-30 lat).

Oferta kredytów dla przedsiębiorców jest zdecydowanie szersza, za wyborem tej opcji przemawiają także korzyści podatkowe. Problem stanowić może jednak konieczność udokumentowania wiarygodnie historii działania (eliminuje to nowo powstałe firmy) i udowodnienia posiadanej zdolności kredytowej. Minusem jest również krótszy okres spłaty. Górna granica w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw to 10-15 lat.

Jeżeli nie kredyt, to co?

Alternatywą wobec kredytu na nieruchomość komercyjną może być ciągle u nas mało popularny leasing nieruchomości. Opcja ta dostępna jest jednak tylko dla przedsiębiorstw i to przede wszystkim dla tych większych, realizujących kapitałochłonne inwestycje.

Jeśli natomiast dysponujemy nieruchomością, którą można obciążyć hipoteką, to pozostaje jeszcze jedna możliwość - pożyczka hipoteczna. Oprocentowanie tego typu produktów jest wyższe niż kredytów o takim samej formie zabezpieczenia, ale w zamian zyskujemy swobodę wydatkowania pozyskanych środków. Rozwiązanie to można polecić jako ostateczność, gdy żaden z obecnych na polskim rynku produktów kredytowych nie będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom.

Jeżeli pożyczyć, to gdzie?

Pomoc w sfinansowaniu zakupu lub budowy nieruchomości z częścią użytkową oferuje w Polsce kilka banków, np.:

- Bank Millennium oferuje Kredyt Hipoteczny Biznes. Mogą go otrzymać przedstawiciele wolnych zawodów z co najmniej 6-miesięcznym stażem, osoby inwestujące w nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gospodarcza (pod warunkiem, że nie jest prowadzona przez kredytobiorcę) oraz inwestujący w nieruchomości na wynajem.

- PKO BP przygotował kredyt Własny Kąt Biznes przeznaczony m.in. dla osób budujących lub nabywających dom z lokalem użytkowym, budynek mieszkalny przeznaczony na wynajem czy nieruchomość z lokalami użytkowymi przeznaczonymi na wynajem.

- GE Money Bank ma ofertę pod nazwą Dom i Biznes. Ten kredyt jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które prowadzą lub zamierzają prowadzić działalność gospodarczą we własnym domu.

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie