Metropolita krakowski na Wielki Post: "Zwolennicy cywilizacji śmierci przedstawiają nienarodzone dziecko jako największe zagrożenie"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Arcybiskup Marek Jędraszewski napisał list do wiernych na Wielki Post
Arcybiskup Marek Jędraszewski napisał list do wiernych na Wielki Post Adam Wojnar
- Jakże przejmujące i smutne jest to, że u niektórych ludzi już sam widok plakatu przedstawiającego dziecko w łonie matki wywołuje złość, agresję i chęć niszczenia - napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w liście pasterskim na Wielki Post, który dzisiaj (21.02) jest czytany we wszystkich kościołach Archidiecezji Krakowskiej. Duchowny odniósł się w ten sposób do protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, a także do pojawiających się w ostatnim czasie w wielu miastach plakatów tzw. "pro-life", które mocno krytykowały przedstawicielki Strajku Kobiet.

FLESZ - Ceny mieszkań nadal w górę

Metropolita krakowski: przejmujące i smutne

Abp Marek Jędraszewski w pierwszych słowach listu przywołuje bardzo ważne wydarzenie z życia Jezusa: przyjęcie chrztu z rąk św. Jana, kiedy to na Jezusa zstąpił Duch Święty. "Pod Jego wpływem Jezus udał się na pustynię, aby tam – wzorem Mojżesza i Eliasza (por. Wj 24, 12-18; 1 Krl 19, 7-8) – przez czterdzieści dni pośród modlitwy i postu przygotować się do publicznej działalności. Podczas pobytu na pustyni doszło do Jego konfrontacji z szatanem, ojcem wszelkiego kłamstwa. Z tej konfrontacji Jezus, jako nowy Adam, wyszedł zwycięsko" - czytamy.

Metropolita rozważa słowa św. Marka, że Pan Jezus był na pustyni "kuszony przez szatana". "Mamy prawo się zapytać, czego dotyczyły te pokusy, o których milczy Ewangelista. Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Jak w przypadku wszystkich pokus, począwszy od tej, której byli poddani Adam i Ewa, szatanowi zawsze chodzi o jedno: o zakwestionowanie Pana Boga, Jego dobroci i prawdomówności, a na koniec Jego miłości do człowieka po to, by temuż człowiekowi zaproponować własną, kłamliwą wizję szczęścia. Kiedy człowiek ulega szatańskim mirażom, wówczas zaczyna się zarówno jego klęska, jak i cierpienia innych ludzi" - napisał.

Nie zabrakło odwołania do bieżących wydarzeń, czyli ciągłych protestów przeciwko zaostrzeniu prawa abrocyjnego. "Próbując zrozumieć genezę również tego, co od jakiegoś czasu dokonuje się na ulicach naszych miast, coraz bardziej uświadamiamy sobie, że jesteśmy świadkami wielkiego starcia o charakterze kulturowym i cywilizacyjnym - i to w skali globalnej. W jego centrum znalazło się życie dziecka nienarodzonego. W tym kontekście św. Jan Paweł II Wielki mówił o zmaganiu się cywilizacji śmierci z cywilizacją życia. Jakże przejmujące i smutne jest to, że u niektórych ludzi już sam widok plakatu przedstawiającego dziecko w łonie matki wywołuje złość, agresję i chęć niszczenia".

Dalej metropolita pisze: "Zwolennicy cywilizacji śmierci częstokroć przedstawiają nienarodzone jeszcze dziecko jako największe zagrożenie i zło dla jego rodziców, a zwłaszcza dla matki, gdy tymczasem od wieków jego pojawienie się było pojmowane jako przejaw Bożego błogosławieństwa. Do tego dochodzą jeszcze budzące wręcz przerażenie głosy, domagające się eutanazji dla małych dzieci, dotkniętych ciężką chorobą, ponieważ widzi się w nich karykaturę człowieczeństwa".

Abp Marek Jędraszewski twierdzi, że kiedy człowiek odrzuca podstawowy fundament swego życia, odwracając się od Boga, który jest Miłością, skazuje się na życie w przedziwnej, budzącej przerażenie i poczucie bezsensu pustce. "Nie wie, ani skąd przychodzi, ani dokąd zmierza" - napisał duchowny.

Dziękował Bogu za to, że w tych trudnych czasach dał "nam prawdziwych herosów wiary w Boga oraz miłości do drugiego człowieka, do Ojczyzny i do Kościoła". "Do nich w pierwszym rzędzie należy Czcigodny Sługa Boży Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Polski. W bieżącym 2021 roku przypadają: 120. rocznica jego urodzin i 40. rocznica jego śmierci".

"Kiedy minęło czterdzieści dni postu na pustyni, Pan Jezus rozpoczął swe nauczanie wezwaniem: "Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!" (Mk 1, 15). Niech święty czas Wielkiego Postu 2021 roku będzie czasem naszej duchowej odnowy poprzez umocnienie więzi z Chrystusem, nowym Adamem, Synem Bożym, który dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Niech owocem naszego nawrócenia będzie uszlachetnienie naszego człowieczeństwa, którego wyrazem i świadectwem jest zawsze odważna obrona życia każdego człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, a także pełne uprzejmości i szacunku słowo, jakie kierujemy do naszego bliźniego" - skwitował metropolita.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Metropolita krakowski na Wielki Post: "Zwolennicy cywilizacji śmierci przedstawiają nienarodzone dziecko jako największe zagrożenie" - Gazeta Krakowska

Wróć na i.pl Portal i.pl