Meta oskarżona o uzależnianie dzieci od mediów społecznościowych. Mowa m.in. o depresji i zakłóceniach w życiu dzieci

OPRAC.:
Aleksandra Jaros
Aleksandra Jaros
Według śledczych, "Meta czerpie korzyści z bólu dzieci, celowo projektując swoje platformy z funkcjami manipulacyjnymi, które uzależniają dzieci od platform, jednocześnie obniżając ich samoocenę"
Według śledczych, "Meta czerpie korzyści z bólu dzieci, celowo projektując swoje platformy z funkcjami manipulacyjnymi, które uzależniają dzieci od platform, jednocześnie obniżając ich samoocenę" Brett Jordan / Unsplash
Kilkadziesiąt stanów USA oskarżyło amerykański międzynarodowy konglomerat technologiczny Meta o celowe uzależnianie dzieci od mediów społecznościowych. Wiążą to w pozwie m.in. z depresją, stanami lękowymi, bezsennością, zakłóceniami w edukacji i życiu codziennym.

Meta oskarżona o wykorzystywanie i manipulowanie nastolatkami i dziećmi

Meta z siedzibą w Kalifornii jest właścicielem i operatorem m.in. Facebooka, Instagrama, Threads i WhatsApp. Jej platformom mediów społecznościowych zarzuca się, że uzależniają dzieci przyczyniając się do kryzysu zdrowia psychicznego.

„Meta wykorzystała potężne i bezprecedensowe technologie, aby kusić, angażować, a ostatecznie usidlić młodzież i nastolatki” – stwierdza pozew złożony w sądzie federalnym w Kalifornii.

„Jej motywem jest zysk, a chcąc maksymalizować swoje zyski finansowe, Meta wielokrotnie wprowadzała opinię publiczną w błąd co do istotnych zagrożeń związanych z jej platformami mediów społecznościowych. Ukrywa sposoby, w jakie platformy wykorzystują i manipulują najbardziej bezbronnymi konsumentami: nastolatkami i dziećmi” - przetacza fragmenty pozwu „Sky News”.

Śledztwo trwało od 2021 roku

Pozew jest wynikiem ogólnokrajowego śledztwa rozpoczętego w 2021 roku przez prokuratora generalnego Kalifornii Roberta Bontę. Zarzuty obejmują m.in. zbieranie, wbrew przepisom federalnym, w internecie danych dzieci poniżej 13 roku życia bez poinformowania i uzyskania zgody rodziców. Firmie grożą kary cywilne w wysokości od 1000 do 50 000 dolarów za każde naruszenie różnych reguł.

Pozew złożyły 33 stany – w tym Kalifornia i Nowy Jork. Dziewięciu prokuratorów generalnych w innych stanach składa oddzielne skargi.

„Dzieci i nastolatki cierpią z powodu rekordowo złego stanu zdrowia psychicznego, a winne są firmy z branży mediów społecznościowych, takie jak Meta.(…) Meta czerpie korzyści z bólu dzieci, celowo projektując swoje platformy z funkcjami manipulacyjnymi, które uzależniają dzieci od platform, jednocześnie obniżając ich samoocenę” – argumentowała prokurator generalna Nowego Jorku Letitia James.

Mark Zuckerberg zaprzecza oskarżeniom

Według Pew Research Center prawie wszyscy nastolatkowie i nastolatki w USA korzystają z platform mediów społecznościowych, a około 1/3 twierdzi, że korzysta z nich „prawie stale”.

Właściciel Meta, Mark Zuckerberg, bronił firmy w kwestii bezpieczeństwa użytkowników na platformach mediów społecznościowych.

„U podstaw tych oskarżeń leży pogląd, że przedkładamy zysk nad bezpieczeństwo i dobrostan. To nieprawda” – oświadczył cytowany przez „Sky News” Zuckerberg.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl