Melisa w ogrodzie i na balkonie. Jak uprawiać to zioło i jak wykorzystać właściwości melisy?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Melisa ma piękny, cytrynowy zapach. Działa on relaksująco, podobnie jak napar z tej rośliny.
Melisa ma piękny, cytrynowy zapach. Działa on relaksująco, podobnie jak napar z tej rośliny. Katarzyna Laszczak
Melisa to zioło o wyjątkowo przyjemnym, cytrynowym zapachu i uspakajających właściwościach. Ale jej młode listki można wykorzystać również w kuchni. Melisę warto mieć w ogrodzie, a nawet w doniczce na balkonie. Jest łatwa w uprawie, jednak ma pewne wymagania, które trzeba spełnić, by dobrze rosła. Radzimy, jak uprawiać melisę w ogrodzie i na balkonie.

Melisa lekarska (Melissa officinalis) pochodzi wprawdzie z regionu Morza Śródziemnego, ale znakomicie czuje się również w polskim klimacie. Jest odporna na mróz i wieloletnia, ma też niewielkie wymagania, co sprawia, że jej uprawa w ogrodzie jest łatwa. Można ją także uprawiać w doniczkach, jednak w tym przypadku problemem może być jej przezimowanie. W przypadku uprawy balkonowej melisę można potraktować jako roślinę jednoroczną, choć w większej donicy (lub zabezpieczonej przed mrozem) ma szansę przetrwać dłużej.

Spis treści

Jak wygląda melisa lekarska?

Melisa jest ładną rośliną. Można ją sadzić w ogródkach ziołowych i warzywnych, ale także wśród roślin ozdobnych. Dorasta do ok. 60 cm wys. i tworzy średniej wielkości kępy. Jej pędy są wzniesione, ale bywa, że pokładają się. U nasady mogą lekko drewnieć. Łodygi pokrywają dość szerokie, ale wydłużone liście (tzw. szerokojajowate). Mają ząbkowane brzegi oraz wyraźnie widoczne nerwy, co sprawia, że blaszka liścia jest karbowana. Liście i pędy pokrywają delikatne włoski. Z miejsc, gdzie liście łączą się z łodygą, latem wyrastają drobne, białe kwiaty (tzw. wargowe). Są one dość niepozorne, ale bardzo miododajne.

Warto wiedzieć, że po grecku melissa (μέλισσα) to właśnie pszczoła, a meli (μέλι) – miód. Po polsku roślina bywała też nazywana pszczelnikiem i rojownikiem.

Melisa cytrynowa. Zapach i właściwości

Melisa lekarska jest nazywana tez melisą cytrynową, a to ze względu na charakterystyczny i rzeczywiście wyraźnie cytrynowy zapach, jaki wydziela cała roślina. Jest on szczególnie mocny, kiedy rozetrze się liście, ale wystarczy też trącić roślinę, by aromat unosił się w powietrzu.
Ten zapach pochodzi od olejku eterycznego, występującego w liściach i pędach melisy. Ma on m.in. właściwości bakterio- i grzybobójcze, jest też używany w aromaterapii, a działa relaksująco i uspokajająco. Jeśli posadzimy melisę w ogrodzie lub doniczce, jej kojącym zapachem możemy się cieszyć w wersji naturalnej i „na żywo”.
Z liści melisy można też parzyć herbatkę – ma ona łagodny, przyjemny smak i również działanie odprężające. Idealnie nadaje się na wieczór, tym bardziej, że działa też łagodnie usypiająco. Napary można robić zarówno ze świeżych, jak i suszonych liści.
Młode listki melisy można także wykorzystać w kuchni, jako dodatek do sałatek (również owocowych), lodów, sorbetów itp. Dekoracyjnym i smacznym dodatkiem są również kwiaty melisy. Warto wiedzieć, że melisa dobrze wpływa także na układ trawienny.

Melisa z sadzonek i nasion. Jak ją rozmnażać i pozyskać?

Melisa jest łatwa w uprawie. Bywa nawet, że sama „wprowadza” się do ogrodu i rośnie bez specjalnych starań. Jeśli jednak nie mamy tyle szczęścia, najlepiej kupić jej sadzonkę. Bez większego trudu dostaniemy ją w sklepach ogrodniczych, szczególnie na późną wiosną i na początku lata. Już dobrze wyrośniętą melisę w doniczce możemy też kupić w niektórych sklepach zielarskich, a nawet marketach. Taką roślinę wystarczy przesadzić i nieco o nią zadbać, o czym piszemy poniżej.
Melisa łatwo rozmnaża się też przez podział kęp. Jeśli więc rośnie w jakimś zaprzyjaźnionym ogrodzie, możemy poprosić o sadzonkę. W ten sposób najlepiej rozmnażać rośliny wiosną.
Pędy melisy łatwo też ukorzeniają się, więc czasem wystarczy jej gałązka włożona do szklanki z wodą, by uzyskać nową roślinę.
Niestety najtrudniejszym i najbardziej zawodnym sposobem jest rozmnażanie melisy z nasion. W tym przypadku najbezpieczniejszą opcją jest przygotowanie rozsady w domu. Nasiona trzeba wysiać w marcu, zapewniając im światło, ciepło (ok. 20 st. C) oraz wilgotne podłoże.

Niektóre zioła warto sadzić na skalniakach. Będą i ozdobne, i użyteczne. Zobacz, co posadzić na ziołowym skalniaku. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Zioła na skalniak. Urosną w słońcu, na skalistej, suchej zie...

Uprawa melisy w ogrodzie i na balkonie. Podstawowe wymagania

Melisa najlepiej rośnie na w miarę żyznej, przepuszczalnej i próchniczej ziemi. Bardzo dobrze czuje się w miejscach zasilanych kompostem. Lubi słońce, ale niekoniecznie palące. Lepiej będzie rosła od strony zachodniej lub wschodniej, niż od południa. Radzi sobie także w lekkim cieniu. Doceni przynajmniej lekko wilgotne podłoże, nie dopuszczajmy do jego przesuszenia. Jeśli nie pada, podlewajmy ją. Szczególnie regularnie trzeba to robić w przypadku uprawy doniczkowej, bo w pojemnikach ziemia szybciej przesycha. Melisa nie wymaga intensywnego nawożenia, ale w ogrodzie można stosować kompost, a w uprawie doniczkowej – biohumus.

Zbiór i suszenie melisy

Melisę można pozyskiwać na bieżąco, ścinając górne części pędów. Tak traktowana, roślina będzie ładnie rozkrzewiać się. Jeśli mamy większe uprawy i chcemy też uzyskać melisę do przechowania na później, możemy ją ściąć na wysokości kilkunastu centymetrów nad ziemią. Najlepiej zrobić to, gdy melisa zaczyna kwitnąć (czerwiec/lipiec), bo wtedy jest najbardziej aromatyczna. Jeśli dobrze odrośnie, można ją także przyciąć około sierpnia-września.
Gałązki z liśćmi można suszyć, najlepiej związane w pęczki, w cienistym i przewiewnym miejscu. Listki melisy można także mrozić. W takiej formie zachowują więcej aromatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom