„Melduję wykonanie zadania”. Anna Tybor zjechała na nartach z ośmiotysięcznika Broad Peak

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Anna Tybor, skialpinistka z Zakopanego, zjechała na nartach z Broad Peak. Dokonała tego jako pierwsza kobieta na świecie
Anna Tybor, skialpinistka z Zakopanego, zjechała na nartach z Broad Peak. Dokonała tego jako pierwsza kobieta na świecie Archiwum Anny Tybor
Zrobiła to! Anna Tybor – skialpinistka z Zakopanego jako pierwsza kobieta na świecie zjechała na nartach z ośmiotysięcznika Broad Peak w Karakorum. – Melduję wykonanie zadania – tak przekazała tą informację w mediach społecznościowych. Z kolei zakopiańczyk Andrzej Bargiel zdobył ośmiotysięcznik Gasherbrum II i bezpiecznie zjechał z niego do bazy.

Anna Tybor jest pierwszą kobietą, która zjechała na nartach z Broad Peak w Karakorum. Skialpinistka swoją wyprawę na Broad Peak rozpoczęła 14 czerwca – wtedy wyruszyła z Polski do Pakistanu.

– Udało się! 19 lipca ok. godziny 17 stanęłam na szczycie Broad Peak (8051 m). Do base campu dotarłam 20 lipca chwilę po godzinie 14. W akcji towarzyszył mi Tom Lafaille. Pozwólcie, że nieco wypocznę i jutro będziemy szukać zasięgu, aby dostarczyć Wam nowych materiałów. Dziękuje za Wasze wsparcie, było wyczuwalne na granicy Pakistanu i Chin – napisała zakopianka na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Narciarka z Zakopanego z górami związana jest od dziecięcych lat. Jej ojciec Jan Tybor „Timur” był ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Mój Tata od zawsze był moją pierwszą największą inspiracją. Trenował skialpinizm i to on zaszczepił we mnie miłość do tej dyscypliny. Jako ratownik TOPR niósł pomoc ludziom w górach, które bardzo kochał. Moja mama do dziś jako przewodniczka tatrzańska pokazuje piękno naszych Tatr młodszym i starszym pasjonatom gór – mówi Anna.
Na nartach zaczęła jeździć w wieku 3 lat, a pierwszy Puchar Polski w skialpinizmie zdobyła mając 13 lat. I – jak mówi – wtedy poczuła, że to będzie jej życiowa droga.

– Jestem pięciokrotną mistrzynią Polski w tej dyscyplinie. Startuję również w Mistrzostwach Świata i Pucharach Świata. Zdobyłam na nartach Pik Lenina (7134m), mam na koncie sporo alpejskich zjazdów. Lubię też szybkie wejścia – wbiegłam na Mont Blanc z Les Houches w 6 godzin i 15min oraz startowałam w zawodach Elbrus Race (5600 m n.p.m.), gdzie zajęłam drugie miejsce – opisuje.

Dotychczas jej sukcesem w najwyższych górach świata było wejście na ośmiotysięcznik Manaslu i zjazd na nartach. Zrobiła to bez wspomagania się dodatkowym tlenem, co oznacza, że zrobiła to jako pierwsza kobieta na świecie. Dodatkowo jest pierwszą Polką, która zjechała na nartach z ośmiotysięcznika.

Teraz z sukcesem zaatakowała Broad Peak – szczyt, który w wyjątkowy sposób związany jest z Polską. To właśnie Polacy jako pierwsi zdobyli go zimą. Anna zjechała ze szczytu na nartach – jako pierwsza kobieta na świecie.

W najwyższych górach świata – w Karakorum – działa obecnie także inny zakopiański skialpinista – Andrzej Bargiel. On z kolei zaplanował wejść na ośmiotysięcznik Gasherbrum II (8 035 m). Andrzej wspinał się w Januszem Gołąbem – doświadczonym himalaistą, który jako pierwszy człowiek na świecie zdobył zimą ośmiotysięcznik Gasherbrum I (w 2012 roku). Celem zakopiańczyka było nie tylko wejścia na szczyt ośmiotysięcznika, ale i zjazd ze szczyty na nartach.

– Dziś o godz. 4 rano czasu polskiego Andrzejowi udało się zdobyć szczyt Gaszerbrum II, Trwa zjazd na nartach z tego ośmiotysięcznika. Obecnie Andrzej jest poniżej obozu pierwszego i zmierza w kierunku base camp – poinformowała jego ekipa w środę 19 lipca.

Kilka godzin później w mediach społecznościowych odezwał się sam Andrzej. – Jesteśmy wszyscy już w base camp. Musimy trochę odespać. Dzięki za Wasze wsparcie! – napisał zakopiańczyk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
BRAWO
Kobiety /nie z PiS-u, te to potworki nie kobiety/, potrafią być WSPANIAŁE, WIELKI SZACUN, CHAPEAU BAS!!!
ś
świstak
Gdyby dopiero w 2012 roku zdobyto ten szczyt ośmiotysięczny, który jest względnie niski, to pewnie do dzisiaj byłby niezdobyty Mount Everest, K2 itd., panie Łukaszu. No i po co byłby słynny Polski Himalaizm Zimowy, którego sens polegał na zdobyciu szczytów już dawno zdobytych, ale zdobyciu ich teraz podczas zimy. Widać, gimbaza bez logiki nadal.
M
Marek Rudnicki
5 lipca 1958 roku pierwsi ludzie postawili stopy na drugim pod względem wysokości szczycie Karakorum. Byli to Andrew Kauffman i Pete Schoening. Żaden Polak nie zdobył żadnego szczytu korony Himalajów i Karakorum jako pierwszy. Gołąb i Bielecki weszli w zimie jako pierwsi na GI, ale szczyt był już zdobyty wcześniej przez Kukuczkę i Kurtykę, we wspaniałym stylu, tyle że nie w zimie. Pora roku robi różnicę, zwłaszcza powyżej 8000 m.n.p.m.
Wróć na i.pl Portal i.pl