Mekka dla melomanów

Redakcja
mat. prasowe
Odzyskana świetność opactwa cystersów w Krzeszowie i rozmach Narodowego Forum Muzyki

Finansowany z udziałem Funduszy Europejskich program Infrastruktura i Środowisko to największy program pomocowy w historii całej Unii - więcej piszemy o tym poniżej. Zazwyczaj kojarzy nam się on z wielkimi inwestycjami w infrastrukturę: z nowymi drogami, mostami czy oczyszczalniami ścieków. Aby pokazać, że unijne miliardy nie tylko ułatwiają, ale też uprzyjemniają nam życie, zapraszamy już teraz na wycieczkę do opactwa w Krzeszowie, a w niedalekiej przyszłości na koncerty do wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki. Obie inwestycje zostały dofinansowane ze środków unijnych właśnie w ramach programu Infrastruktura i Środowisko.

Europejski szlak cysterski, na którym znajdują się liczne obiekty, których początki sięgają nawet XII wieku, przyciąga nie tylko fascynatów architektury sakralnej. Jedną z perełek architektonicznych na szlaku jest opactwo cysterskie w dolnośląskim Krzeszowie, które zostało uznane za pomnik historii przez prezydenta RP. Opactwo nie znajduje się już dziś w rękach cystersów, opiekują się nim księża diecezjalni. Odwiedzają je jednak nie tylko wierni, ale też rzesze turystów. Średniowieczny obiekt miał burzliwą historię, był przez stulecia wielokrotnie przebudowywany. Dzisiejszy kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP wraz z zespołem kaplic i mauzoleum to przedstawiciele późnego baroku europejskiej klasy. Warte odwiedzenia są nie tylko wspomniane budowle, ale także i kościół bracki pod wezwaniem św. Józefa, klasztor i zabudowania opactwa wraz z zabytkowym ogrodem.

Po środki unijne na ratowanie zagrożonych zabytków sięgnęła z dobrym skutkiem diecezja legnicka, i to jeszcze w poprzedniej perspektywie finansowej na lata 2004-2006. Już na początku 2006 roku rozpoczęto realizację pierwszego etapu prac zakończonych w połowie 2008 r.: kosztowały one w sumie ponad 13,3 mln zł, z czego ponad 9,5 mln zł pochodziło z budżetu unijnego.

Drugi, bardziej kosztowny etap prac, który był realizowany w latach 2008-2012, został sfinansowany ze środków programu Infrastruktura i Środowisko, a etap trzeci był dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 2,9 mln zł. Łącznie konserwacja, renowacja i przebudowa opactwa w Krzeszowie pochłonęły około 44 mln zł, z czego 35 mln zł pochodziło ze środków unijnych.

Prace miały na celu kompleksową konserwację i renowację obiektu. Ponadto zmodernizowano infrastrukturę, zaadaptowano część zabudowań na centrum konferencyjne oraz stworzono 25 pokoi gościnnych, dzięki którym obiekt będzie mógł zarabiać na swoje utrzymanie. Pracami konserwatorskimi w bazylice oraz w kościele św. Józefa objęto polichromie ścienne, sztukaterie oraz cenne elementy wyposażenia: ambonę, ołtarze, meble, obrazy. Przeprowadzono również konieczne prace remontowe dachów, stolarki okiennej czy instalacji elektrycznej, przeciwpożarowej i alarmowej.
Aby umożliwić zwiedzającym podziwianie cennych zbiorów zgromadzonych przez wieki w opactwie, część pomieszczeń została przeznaczona na sale ekspozycyjne, zakupiono również wielojęzyczne audioprzewodniki, które umożliwiają turystom indywidualne zwiedzanie opactwa.

Dzięki środkom unijnym nie tylko udało się zachować jedną z pereł architektury, ale też podnieść atrakcyjność turystyczną regionu, bowiem położony w malowniczym terenie pomiędzy Jelenią Górą a Wałbrzychem "nowy" Krzeszów przyciąga dziś znacznie większą liczbę zwiedzających.

Druga inwestycja w znacznym stopniu dofinansowana ze środków programu Infrastruktura i Środowisko to jeszcze wielki plac budowy, ale już cieszymy się na myśl o tym, co będzie oferować nowa kulturalna atrakcja Wrocławia po zakończeniu wartych blisko 300 mln zł prac. Mowa oczywiście o Narodowym Forum Muzyki, które powstaje na placu Wolności.

Na Forum złożą się, oprócz głównej sali koncertowej na 1800 osób, trzy sale kameralne, które pomieszczą od 250 do 450 melomanów, studio nagrań, pomieszczenia konferencyjno-biurowe, biblioteka oraz sale wystawowe. Bryła budynku nie pozostawia wątpliwości co do jego przeznaczenia, nawiązując kształtem do pudła rezonansowego skrzypiec.

Sale koncertowe będą wyposażone w najwyższej klasy systemy nagłośnieniowe, mają się wyróżniać doskonałą akustyką oraz odizolowaniem od hałasu ulicznego. Dzięki realizacji tej inwestycji Wrocław umocni swoją pozycję w walce o miano kulturalnej stolicy kraju, a Polska wzbogaci się o najnowocześniejszy obiekt koncertowy o światowym standardzie, jakich w naszym kraju nie ma zbyt wiele.

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie