Mechanizm warunkowości. W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się rozpatrzeniem skargi Polski i Węgier

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Mechanizm warunkowości. W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się rozpatrzeniem skargi Polski i Węgier
Mechanizm warunkowości. W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości UE zajmie się rozpatrzeniem skargi Polski i Węgier fot. WINFRIED ROTHERMEL/AFP/East News
W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmie się rozpatrzeniem skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Obrady potrwają dwa dni, a skargę rozpatrywać będzie pełny skład sędziów.

W poniedziałek w Luksemburgu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpocznie rozprawę dotyczącą skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Obrady będą trwały dwa dni – w poniedziałek rozpoczną się o godzinie 14.30, natomiast we wtorek o godzinie 9.

Skargę będzie rozpatrywał pełen skład, czyli 27 sędziów. Jest to pierwsza sprawa przed TSUE związana z Polską, nad którą pochyla się pełny skład. 27 unijnych sędziów będzie uczestniczyło we wszystkich etapach – procedurze pisemnej, rozprawie oraz orzeczeniu.

Uzależnienie wypłat od praworządności

Skarga Polski oraz Węgier dotyczy mechanizmu warunkowości, czyli uzależnienia wypłat unijnych funduszy od kwestii praworządności w państwie. Oba rządy zaskarżyły mechanizm do TSUE już 11 marca 2021 roku, ale zapowiadali to jeszcze w grudniu ubiegłego roku.

Polski rząd argumentował, że takie rozwiązania nie mają podstawy prawnej w traktatach i ingerują w kompetencje państw członkowskich. Podkreślał, że rozporządzenie w tej sprawie ma wiele dwuznaczności i że wątpliwości powinni rozstrzygnąć sędziowie Trybunału.

W maju 2021 roku Parlament Europejski złożył do TSUE wniosek, aby ten w przyspieszonym trybie zajął się skargą Polski i Węgier. Miesiąc później trybunał przychylił się do tego wniosku.

W obronie mechanizmu warunkowości staje między innymi Francja oraz państwa skandynawskie.

Mechanizm warunkowości

W grudniu ubiegłego roku państwa członkowie po wielu debatach porozumiały się co do wieloletniego budżetu Wspólnoty, funduszu odbudowy (RRF) oraz mechanizmu warunkowości.

Mechanizm warunkowości został zawarty w projekcie wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027 i musiał zostać przyjęty przez państwa UE.

Ma być wykorzystywany do ochrony budżetu Unii w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
To jakaś groteska TSUE który łamie prawo będzie rozstrzygał czy Polska łamie prawo.

Rozumiem że TSUE nie będzie rozstrzygał Polskiego KPO bo nie ma do tego prawa.
Wróć na i.pl Portal i.pl