Mazowieckie z rekordową liczbą e-recept

Materiał edukacyjny ministerstwa zdrowiaZaktualizowano 
Choć w całym kraju rośnie popularność rozwiązań wprowadzanych w ramach elektronicznej platformy e-zdrowie, to właśnie mieszkańcy woj. mazowieckiego najchętniej sięgają po nowe, cyfrowe ułatwienia. Z najnowszych danych wynika, że w samym regionie 2893 lekarzy wystawiło już ponad 225 tys. e-recept, z których skorzystało przeszło 937 tys. pacjentów. Nie wiesz czy Twój lekarz wystawia już e-recepty? Zapytaj o to podczas następnej wizyty – to wygodne rozwiązane także podczas wakacyjnych wyjazdów.

Elektroniczna platforma e-zdrowie to projekt, którego celem jest cyfryzacja polskiej służby zdrowia. Nowoczesny system przełoży się na poprawę jakości usług medycznych i ułatwi pacjentom dostęp do opieki zdrowotnej. Pierwsze, wdrożone usprawnienia, takie jak Internetowe Konto Pacjenta (IKP) oraz e-recepta zostały pozytywnie przyjęte przez społeczeństwo –coraz chętniej korzystają z nich zarówno osoby młode, w średnim wieku, jak i seniorzy.

E-recepta zawsze pod ręką

Co sprawia, że mieszkańcy woj. mazowieckiego z takim optymizmem podchodzą do możliwości korzystania z e-recepty? Przede wszystkim jej funkcjonalność – zapisana w cyfrowym systemie nie potrzebuje zbędnego „papierka”. Przepisane na jednej recepcie leki można wykupić w różnych aptekach, nie tracąc przy tym refundacji. E-receptę doceniają także osoby przewlekle chore, dla których jest ona dużym ułatwieniem. Cyfrowe udogodnienie to też większa czytelność. Wyeliminowane zostają sytuacje, w których farmaceuta nie może odczytać nazwy przepisanego leku lub robi to błędnie. Tym samym wzrasta bezpieczeństwo pacjentów. Nowe rozwiązania dają również stały wgląd do listy przepisanych leków, dzięki czemu w każdym miejscu i czasie można sprawdzić sposób ich przyjmowania oraz dawkowanie.

Nowe rozwiązania to także oszczędność czasu dla pacjentów i lekarzy: Dzięki e-recepcie zapewnimy pacjentom kolejne rozwiązanie usprawniające obsługę, ułatwiające dostęp do danych medycznych i przyspieszające zakup leków
– komentuje dr n. med. Piotr Soszyński, dyrektor ds. systemów medycznych Medicover. - Medicover osiągnął pełną gotowość do wystawiania e-recept we wszystkich placówkach w całym kraju już w grudniu 2018 r. – dodaje.

E-recepta na wakacjach

Trudno zabierać na wakacje całą dokumentację medyczną: swoją i dzieci oraz przepisane recepty. Teraz już nie muszę. Mam wszystko pod ręką w IKP. W razie nieprzewidzianej choroby mogę w każdej chwili wykupić leki lub przekazać lekarzowi informacje na temat dotychczasowego leczenia.

- Anna Kowalska, mieszkanka Piaseczna

E-recepta zawsze pod ręką

Co sprawia, że mieszkańcy dolnośląskiego z takim optymizmem podchodzą do możliwości korzystania z e- recepty?

Przede wszystkim jej funkcjonalność – zapisana w cyfrowym systemie nie potrzebuje zbędnego „papierka”. Przepisane na jednej recepcie leki można wykupić w różnych aptekach, nie tracąc przy tym refundacji. E-receptę oceniają także osoby przewlekle chore, dla których jest ona dużym ułatwieniem. Po ustaleniu z lekarzem, mogą kontynuować kurację bez potrzeby kolejnej wizyty w gabinecie. Cyfrowe udogodnienie to też większa czytelność. Wyeliminowane zostają sytuacje, w których farmaceuta nie może odczytać nazwy przepisanego leku lub robi to błędnie. Tym samym wzrasta bezpieczeństwo pacjentów. Nowe rozwiązania dają również stały wgląd do listy przepisanych leków, dzięki czemu w każdym miejscu i czasie można sprawdzić sposób ich przyjmowania oraz dawkowanie

Proste zasady działania

Otrzymanie e-recepty jest proste. W pierwszym kroku lekarz przepisuje lekarstwa, wprowadzając informacje do systemu. Następnie e-mailem lub/i SMS-em pacjent otrzymuje 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podaje w aptece. Na tej podstawie farmaceuta wydaje leki.

Aby otrzymywać e-recepty SMS-em lub/i e-mailem, konieczne jest aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta przy pomocy profilu zaufanego, a następnie ustawienie powiadomień w zakładce „moje konto”. IKP to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, którą można porównać do „cyfrowej karty pacjenta”. Szybko i bezpiecznie znajdziemy w niej informacje o leczeniu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która nas do tego upoważniła. Przykładowo w każdym miejscu i czasie sprawdzimy otrzymane e-skierowania i zaplanowane terminy konsultacji, zabiegów lub pobytów w szpitalu i uzdrowisku, a także historię wizyt od 2008 r., za które zapłacił NFZ. Aby aktywować IKP wystarczy wejść na stronę pacjent.gov.pl.

Nie masz profilu zaufanego? Już teraz załóż go bezpłatnie.

Przez internet

  1. Zaloguj się na swoje konto bankowe
  2. Odszukaj opcję założenia profilu zaufanego
  3. Bank potwierdzi Twoją tożsamość i gotowe!

W urzędzie

  1. Zarejestruj się na stronie pz.gov.pl
  2. Do 14 dni potwierdź rejestrację w jednym z punktów oznaczonym znakiem PZ (np. w urzędzie skarbowym lub oddziale NFZ)

Listę dostępnych banków oraz punktów potwierdzających znajdziesz na pz.gov.pl.


Elektroniczna recepta to kolejny krok do lepszego dostępu pacjenta do farmakoterapii. To rozwiązanie szczególnie przydatne w gabinetach lekarzy rodzinnych, którzy odpowiadają za wystawianie większości recept i najczęściej mają kontakt z pacjentem. Dzięki możliwości sprawdzenia tego, jakie leki zostały wcześniej przepisane, także przez innych lekarzy oraz które z nich wykupiono w aptece, lekarz będzie mógł lepiej niż do tej pory wspierać pacjentów w skutecznej farmakoterapii. Jest to szczególnie istotne w leczeniu pacjentów z chorobami przewlekłymi, w których regularne przyjmowanie leków ma podstawowe znaczenie.

E-recepta to także eliminacja kłopotów z odczytaniem recepty i ograniczenie możliwości innych pomyłek utrudniających odebranie właściwego leku. E-recepta przyda się także przy wdrażaniu telemedycyny - gdy osobista wizyta nie będzie konieczna, pacjent otrzyma receptę bez wychodzenia z domu. Konstanty Radziwiłł - lekarz, senator RP.

polecane: Probiotyki – jakie mają właściwości lecznicze?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie