MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura z języka polskiego już za nimi. Zdający z Lublina komentują zadania [ZDJĘCIA]

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Maturzyści z III LO im. Unii Lubelskiej podczas matury z języka polskiego 2024.
Maturzyści z III LO im. Unii Lubelskiej podczas matury z języka polskiego 2024. KL
Pierwsze koty za płoty! Maturzyści napisali egzamin z języka polskiego. W tym roku na wypracowaniu musieli zmierzyć się z dwoma tematami - "jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" oraz "bunt i konsekwencji dla człowieka".

Matura 2024 język polski

We wtorek (7 maja) o godz. 9:00 w całej Polsce rozpoczęły się egzaminy maturalne. Absolwenci szkół średnich rozwiązywali zadania przez 240 minut, a w tym czasie musieli wykazać się takimi umiejętnościami jak czytanie ze zrozumieniem, znajomość zasad poprawnej polszczyzny oraz znajomość problematyki obowiązkowych lektur.

Maturzyści do ostatniej chwili typowali, że na egzaminie może pojawić się "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego lub "Tango" Sławomira Mrożka. Większość liczyła jednak na to, że będą mieli okazję zmierzyć się z jedną ze swoich ulubionych lektur - "Lalką" Bolesława Prusa. Pytanie, co pojawi się na maturze z języka polskiego do końca pozostawało otwarte, jednak już po skończonym egzaminie maturzyści zaznaczali, że egzamin nie był trudny, a CKE niczym nie zaskoczyła.

Na egzaminie maturalnym tematy tegorocznego wypracowania dotyczyły "buntu i konsekwencji dla człowieka" oraz tego "jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?". W obu przypadkach należało się odwołać do lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego lub wybranych kontekstów.

- Uważam, że matura była całkiem prosta i myślę, że z egzaminu powinienem uzyskać przynajmniej 80 proc. Wybrałem temat o buncie i w swoim wypracowaniu odwołałem się do "Dżumy" oraz "Dziadów". Przede mną jeszcze rozszerzenie z języka polskiego, którego obawiam się trochę bardziej - mówił Kuba, uczeń III LO im. Unii Lubelskiej.

Podobne odczucia co do trudności matury z języka polskiego miała spotkana przez nas Ania z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów.

- Muszę przyznać, że czuję się trochę lekko po tym wszystkim. Myślę, że poszło całkiem nieźle, chociaż oczywiście człowiek zawsze znajdzie jakieś drobne niedociągnięcia. Teraz największy stres jeszcze przede mną – matematyka. Serio, ta myśl mnie przeraża. Mam nadzieję, że jakoś się przez to przebiję - mówi Ania.

W tym roku w lubelskich liceach ogólnokształcących i technikach do matury przystąpiło ponad 4 tysiące uczniów. Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie minimum 30 proc. z trzech przedmiotów obowiązkowych, dwóch egzaminów ustnych oraz jednego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym.

Na maturzystów czekają jeszcze dwa pisemne egzaminy na poziomie podstawowym - z matematyki (8 maja) i języka obcego (9 maja) oraz przynajmniej jeden egzamin na poziomie rozszerzonym. Nastolatkowie zmierzą się także z egzaminami ustnymi - z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. Następnie maturzyści zasiądą do arkuszy na poziomie rozszerzonym. Oficjalne wyniki zostaną opublikowane 9 lipca.

Maturzystów czekać będą także egzaminy ustne, które przewidziane są od 11 do 16 maja i od 20 do 25 maja. Dokładny harmonogram ustalają przewodniczący zespołów egzaminacyjnych w placówkach. Dla tych, którym powinie się noga w dniach 20-21 sierpnia zaplanowane są także egzaminy poprawkowe. Ich wyniki podane zostaną 10 września.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski