Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura z języka polskiego. Będzie nowa lista lektur

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
MEN ogłosił wstępną listę lektur w szkołach ponadpodstawowych po reformie. Schulz wypada z pozycji obowiązkowych, „Pan Tadeusz” - spadł do podstawówki.

Tuż przed maturą 2017 Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło wstępną listę lektur, obowiązującą w liceach i technikach uczniów, którzy trafią do tych szkół w 2019 r. - gdy na skutek reformy oświaty nauka w nich wydłuży się o rok.

Obecna lista zakłada, że polonista przerobi co najmniej 13 pozycji. Na liście jest ich więcej, ale niektórych nie wolno pominąć. To aktualnie: „Bogurodzica” i „Lament Świętokrzyski”, wybrane utwory Jana Kochanowskiego, część III „Dziadów” i „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, wybrane opowiadanie Brunona Schulza, a ponadto - przynajmniej we fragmencie - „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

Zobacz:MATURA 2017. ANGIELSKI Co było? [ARKUSZE CKE, ODPOWIEDZI]

W propozycji MEN Bruno Schulz wypada z lektury obowiązkowej - jego twórczość poznają tylko uczniowie szczególnie zainteresowani polskim. „Pan Tadeusz” zostaje przesunięty do podstawówki. Henryk Sienkiewicz i jego „Potop” wracają do LO z wygaszanego gimnazjum. Nowa lista zawiera utwory kilkudziesięciu autorów - i wszystkie muszą zostać przerobione.

Są zaskoczenia: ze współczesnych pisarzy pojawia się Olga Tokarczuk (z opowiadaniem „Wyspa”) czy Antoni Libera (z powieścią „Madame” - o niespełnionej miłości ucznia do nauczycielki francuskiego).

Czytaj:MATURA USTNA POLSKI 2017 TEMATY 8.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 8 maja 2017 [PYTANIA]

Czy nowości, wprowadzone przez MEN, ożywią kanon w oczach uczniów? Nie - przynajmniej zdaniem Moniki Szyjer i Anety Wrony-Haładaj, polonistek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Łodzi. Z obserwacji nauczycielek wynika, że ich wychowankowie czytają, i to całkiem sporo: ale np. skandynawskie kryminały, albo fantastykę. Natomiast, zdarza się, że, gdy przychodzi do omawiania np. „Lalki”, po przeczytaniu całej powieści jest tylko kilku uczniów w klasie.

Jednak, jak udowodnił tegoroczny arkusz matury z poziomu podstawowego polskiego, rozprawkę maturalną można napisać bez znajomości lektur. Temat (praca: obowiązek czy pasja?) był oparty na fragmencie opowiadania spoza kanonu, zaś maturzysta mógł się odwołać do przykładu z dowolnego „tekstu kultury”, czyli np. z serialu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki