MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 22.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 22 maja 2018 [PYTANIA]

(fed)
MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 22.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 22 maja 2018 [PYTANIA] Archiwum Polska Press
MATURA USTNA POLSKI 2018: 22 MAJA 2018 [TEMATY, PYTANIA]. JĘZYK POLSKI USTNY [PYTANIA z 22 maja]. TEMATY MATURA USTNA POLSKI 2018 22 MAJA. Wtorek, 22 maja to kolejny dzień drugiego tygodnia ustnej matury z języka polskiego w nowej formule, obowiązującej od 2015 roku. Tegoroczny egzamin ustny z polskiego, podobnie jak w latach ubiegłych ma formę wypowiedzi, do której abiturienci przystępują po wylosowaniu pytania. Maturzyści nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Publikujemy i aktualizujemy TEMATY, które pojawiają się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2018. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w latach 2016 i 2015. Część z nich może pojawić się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia! PYTANIA NA MATURZE USTNEJ Z POLSKIEGO 22 MAJA 2018

MATURA USTNA POLSKI 2018 - TEMATY, PYTANIA 22 MAJA 2018 - WTOREK

W tym miejscu, na bieżąco pojawiać się będą pytania z matury ustnej z polskiego z wtorku, 22 maja 2018 r. Naciśnij F5 by odświeżyć stronę

Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

 • Jak przedstawiane są wspomnienia? na podstawie obrazu "Nieobecna" (Temat 1)
 • Jak przedstawiana jest codzienność. Motyw codzienności w utworach literackich (Temat 2)
 • Rola perswazji i manipulacji. Odwołać się do podanego tekstu, własnych doświadczeń i innego tekstu kultury. (? Temat 3)
 • Jaki obraz wsi ukazuje autor w swoim utworze. Odwołaj sie do obrazu "Październik" Jules Bastien-Lepage (Temat 4)
Wikipedia
 • Obowiązki obywatela wobec ojczyzny, powołaj się na tekst z Lalki (o księciu), całość utworu i tekst kultury (? Temat 5)
 • Jak zmienia się współczesna polszczyzna? Fragment tekstu, własne doświadczenia i tekst kultury. (? Temat 6)
 • Jaką funkcje w tekstach kultury pełnią dworki szlacheckie (obraz) (Temat 7)
 • Czym jest podróżowanie? Odpowiedz na podstawie fragmentu „Pana Tadeusza” (rozmowa Telimeny z Sędzią o wysłaniu Tadeusza do dużego miasta), całości lektury i wybranego tekstu kultury (Temat 8)
 • Jak przedstawiona w tekstach kultury przedstawiona jest zabawa i radość, odwołać się do obrazu "Zabawa w Chreptowie" (Temat 9)
Muzeum Narodowe w Kielcach
 • Jak autorzy ukazują przemijanie w swoich dziełach? (Temat 10)
 • Jak rozwój nowoczesnych mediów społecznościowych wpływa na język i komunikację - na podstawie fragmentu, wybranego tekstu kultury i własnych doświadczeń (Temat 11)
 • Relacja człowiek - natura. Czy człowiek współgra z naturą. Na podstawie obrazu "Rybacy na morzu" - Williama Turnera oraz innych utworów literackich. (Temat 12)
Wikipedia
 • Jak jest ukazywana wojna. Wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "Wojna to tylko kwiat" (Temat 13)

Wojna to tylko kwiat

To tylko straszliwy kwiat
Rośliny, która jest Życiem;
To tylko wybuch i kolor
Ciernistych, codziennych pnączy,
Krzewiących się dziko i bitnie.
To tylko okropny kwiat
Tego, co jest -
Płomienny, aż w oczy kole,
Oczy nasze, płaczące obficie!
Kwitnąć musi, aż nie przekwitnie,
Na upiornej tracąc czerwieni,
Aż się w strzępy zżółkłych gazet nie przemieni,
Aż parady swojej nie zakończy...

 • Siła sprawcza słów. Na podstawie fragmentu "Ogrody koralowe i ich magia" Bronisława Malinowskiego, wybranego tekstu kultury i własnych doświadczeń komunikacyjnych (Temat 14)
 • W jaki sposób twórcy portretują dzieciństwo? Obraz "Bańki mydlane" Hansa Andersena (Temat 15)
 • W jaki sposób ludzie postępują w pogoni za bogactwem? Jak dobra materialne wpływają na człowieka. Odwołaj się fragmentu "Ziemia Obiecana" Władysława Reymonta i innych tekstów kultury (Temat 16)
 • Manipulacja językowa - czy tylko nieetyczne używanie słowa? Odwołaj się do fragmentu tekstu Andrzeja Markowskiego, własnych doświadczeń komunikacyjnych i innego tekstu kultury (Temat 17)
 • W jaki sposób i w jakim celu autorzy nawiązują do historii. Uargumentuj na podstawie obrazu "Cud na Wisłą" Jerzego Kossaka i wybranych utworów literackich (Temat 18)
 • Jak przedstawiani są emigranci? Odwołaj się do obrazu i dwóch tekstów literackich (Temat 19)
 • Gesty i milczenie jako sposób komunikacji (Temat 20)
 • Jak twórcy przedstawiają motyw Arkadii, na podstawie obrazu Henryka Siemiradzkiego „U źródła” i innych tekstów literackich (Temat 21)
 • Jak postęp cywilizacji może wpływać na życie człowieka? Odnieś sie do wiersza Wisławy Szymborskiej "odkrycie" i do wybranych tekstów kultury. (Temat 22)
 • Czy zabiegi językowe stosowane w reklamach zagrażają polszczyźnie? Tekst Jerzego Bralczyka „Język na sprzedaż” (Temat 23)
 • Jak przedstawiane są kobiety w literaturze? Na podstawie obrazu Anny Wach "Kobieta w białej masce" Odwołać się do innych tekstów literackich. (Temat 24)
 • Jak ukazywane są rozterki egzystencjalne w literaturze? Odwołaj się do podanego X Trenu Kochanowskiego oraz wybranego terenu i innego tekstu kultury (Temat 25)
 • Jak należy mówić, żeby informacja trafiła do odbiorcy. Na podstawie fragmentu ,,poradnik dla mowy” Mirosława O. Tekstu kultury i własnych doświadczeń. (Temat 26)
 • Jak ukazywane jest miasto na odstawie grafiki Igora Morskiego (pęk ulic w kształcie mózgu) i innych tekstow literackich ( Temat 27)
 • Co jest najważniejsza wartością dla człowieka? Jan Lechoń "Pytasz, co w moim życiu z wszystkich rzeczy główną ... " i wybranego tekstu kultury. (Temat 28)
 • Jaki wpływ ma rozwój cywilizacji na zmiany w języku ? Odwołaj się do tekstu styrka, własnych doświadczeń i tekst kultury (Temat 29)
 • Jak relacje międzyludzkie są ukazywanie przez poetów? Obraz z dwojgiem postaci, chyba kamiennych na ich głowie drewniana chyba belka z rosnącą roślinką (Temat 30)
 • Jak w tekstach kultury przedstawiany jest obraz dziecka? Na podstawie podanego fragmentu Ludzi Bezdomnych (fragment o Dyziu) i wybranych tekstów kultury (Temat 31)
 • Wpływ perswazji i manipulacji w komunikacji odwolaj sie do fragmentu, własnych doświadczeń i tekstu kultury. (Temat 32)

W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli były 32 pytania, które w ciągu dnia mogły się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znikała z puli, inne dochodziły. Zestawy pytań były takie same w szkołach w całym kraju.

MATURA USTNA POLSKI 22.05.2018

Matura ustna z języka polskiego 2018 bazuje na systemie z 2016 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są 32 pytania. Konkretne numery pytań trafiają do puli w różnych godzinach, a w rozszyfrowaniu kolejności pomaga kalkulator maturalny. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w latach ubiegłych. Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiały się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem było tylko zmienione dzieło, do którego należało się odnieść, bądź pytanie było inaczej sformułowane. Podobnie jest w roku 2018. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów i odświeżajcie stronę. Życzymy powodzenia!

WAŻNE
*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień - trzeba na to zwracać uwagę.
** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

MATURA USTNA POLSKI 2018 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI

[*]MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA] - 14 maja 2018
[*]MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA] - 15 maja 2018
[*]MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA] - 16 maja 2018
[*]MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA] - 17 maja 2018
[*]MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2018
[*]MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA] - 22 maja 2018

A w ramach ćwiczeń do USTNEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO 2018 proponujemy powtórkę. Pod poniższymi linkami znajdziecie wszystkie tematy, które pojawiły się zarówno w 2017, 2016, jak i w 2015 roku.

MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
onlineekspert.wsb

Witam! Mary wcale nie musisz czekać. Rekrutacja na studia I stopnia jest już otwarta w oddziałach Wyższej Szkoły Bankowej. Na naszej stronie internetowej wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia znajdziesz wszelkie informacje na temat rekrutacji oraz listę z dostępnymi kierunkami i specjalizacjami. Dodam, że jeśli aplikujesz na studia do 31 maja to będziesz mogła zaoszczędzić dzięki promocji aż 1000 zł: 600 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Zapraszam!

Pozdrawiam, Renata Mazur
Online Ekspert WSB Studia I stopnia

m
mary

nie wiem jak wy, ale ja już mam wakacjeeeeee! szkoda, że na wyniki trzeba tyle czekać, uczelnie powinny wprowadzić jakieś wcześniejsze zapisy, szczególnie dla studentów zaocznych, chciałam gdzieś wyjechać, skorzystać z tych 4 wolnych miesięcy, a teraz trzeba czekać na wyniki i czekać do rekrutacji do lipca/sierpnia, bez sensu :/

A
Abakan

Powinniście umieścić informację o tym, że tematy które macie są kopiuj/wklej ze strony kalkulatora maturalnego.

Dodaj ogłoszenie