Matura matematyka 2022: ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE. Jakie były zadania? Jakie są poprawne odpowiedzi? Zobaczcie w galerii

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Zobaczcie zadania i odpowiedzi na maturze 2022 z matematyki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobaczcie zadania i odpowiedzi na maturze 2022 z matematyki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
W czwartek, 5 maja 2022 roku o godzinie 9.00 maturzyści w całej Polsce zmierzyli się z obowiązkowym egzaminem z matematyki. Arkusz składał się z trzech grup zadań, a uczniowie mieli 170 minut na ich wykonanie. W województwie śląskim stawiło mu czoło ponad trzydzieści pięć tysięcy uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi.

Po zmaganiach z arkuszem egzaminacyjnym z języka polskiego, tegorocznych maturzystów czekało stawienie czoła zadaniom matematycznym, które rozwiązywali podczas drugiego dnia matur, 5 maja od godziny 9.00. Uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych zmierzyli się dzisiaj z arkuszem egzaminacyjnym na poziomie podstawowym z matematyki, która jest jednym z przedmiotów obowiązkowych. Maturzyści przygotowywali się do rozwiązania zadań matematycznych z zakresu obowiązujących w szkole średniej zagadnień. W województwie śląskim zmierzyło się z nimi dokładnie 35 331 maturzystów.

MATURA 2022: ZOBACZCIE PYTANIA I ODPOWIEDZI Z MATEMATYKI

W drugim dniu matury uczniowie podejdą do egzamin z matematyki. Jak będzie on wyglądał?

Egzamin maturalny z matematyki, do którego dzisiaj godzinie 9.00 podejdą uczniowie, będzie zawierał zadania wpisujące się w zrealizowaną podczas nauki w szkole podstawę programową kształcenia ogólnego. W jej zakresie znalazły się liczby rzeczywiste, wyrażenia algebraiczne, równania i nierówności, funkcje, ciągi, trygonometria, planimetria, geometria na płaszczyźnie, stereometria czy teoria prawdopodobieństwa i kombinatoryka. Zgodnie z informacjami, jakie podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, podstawa programowa obejmuje wymagania szczegółowe – które odwołują się do ściśle określonych wiadomości oraz konkretnych umiejętności – a także ogólne, mające największe znaczenie w ramach poziomu podstawowego.

Maturzyści w drugim dniu matur zmierzą się z arkuszem egzaminacyjnym składającym się z trzech grup zadań. Pierwsza z nich zawiera polecenia o charakterze zamkniętym, a dla każdego z zadań podano cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Zdający musi wskazać właściwą, zaznaczając swoją decyzję na karcie odpowiedzi. Warto dodać, że uczeń za poprawnie rozwiązane zadanie z tej grupy może otrzymać maksymalnie jeden punkt.

Z kolei druga grupa prezentuje polecenia o charakterze otwartym, wymagające udzielenia przez maturzystę krótkiej odpowiedzi, w której poda on też uzasadnienie swojej decyzji. Za każde poprawne rozwiązanie oraz argumentację uczeń może uzyskać nie więcej niż dwa punkty. W zadaniach krótkiej odpowiedzi liczba punktów zależy od tego, jak zdający poradził sobie z matematycznym wyzwaniem. Jeden punkt uzyska on wtedy, gdy nie doprowadził do końca wyniku lub popełnił pewne błędy – ale takie, które nie zredukowały oceny do zera. Określono w związku z tym wymagany minimalny postęp, jaki maturzysta musi wykazać w rozwiązaniu, by mógł otrzymać jeden punkt. Podobnie rzecz ma się z oceną zadania, wynoszącą dwa punkty, bowiem doprecyzowano również zaawansowany charakter jego rozwiązania.

Nie przeocz

Trzecia grupa także obejmuje zadania otwarte, jednak podczas ich realizacji uczeń będzie musiał dokonać rozszerzonej odpowiedzi. Oznacza to, że polecenia te wymagają starannego zaplanowania całej strategii rozwiązania, a także przedstawienia sposobu rozumowania. W tym przypadku zadania są punktowane w skalach: oz zera do czterech punktów, od zera do pięciu oraz od zera do sześciu. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, maksymalna liczba punktów, jaką maturzysta będzie mógł uzyskać podczas egzaminu maturalnego z matematyki, wynosi czterdzieści pięć, a uczniowie zmierzą się z siedmioma zadaniami otwartymi.

Jakie elementy maturzysta może mieć przy sobie podczas egzaminu z matematyki?

Okres egzaminów maturalnych to dla uczniów bardzo stresujący czas, o dodatkowo potęguje go charakterystyczna oprawa i zasady, jakie obowiązują w klasach oraz na salach szkolnych. Maturzyści znają, między innymi, wytyczne co do ubioru, w związku z czym nietrudno na ulicach miast i miejscowości odróżnić ich od innych uczniów. Ponadto do miejsc, w których zasiądą do egzaminu, nie mogą zabrać ze sobą przydatnych na co dzień przedmiotów jak zeszyty, podręczniki czy tym bardziej telefony komórkowe. Każdego dnia muszą też stawić się do szkoły o wyznaczonej przez nauczycieli godzinie, by wcześniej przejść przez obowiązkową weryfikację ich tożsamości, w związku z czym maturzyści nie mogą zapomnieć o zabraniu ze sobą dowodu osobistego. Uczniowie sprawdzani są także pod kątem rzeczy, jakie mają przy sobie i zobowiązani są do pozostawienia ich w wyznaczonym do tego, odrębnym pomieszczeniu.

Zgodnie z rozporządzeniem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, każdy zdający powinien mieć podczas egzaminu – niezależnie od przedmiotu – długopis lub pióro z czarnym tuszem bądź atramentem, przeznaczony do zapisywania rozwiązań czy odpowiedzi. Jeśli istnieje dodatkowo konieczność wykonania rysunku, maturzyści nie mogą używać do tego ołówków lecz tylko i wyłącznie długopisów. W przypadku matury z matematyki, na sali egzaminacyjnej szkoła zapewnia obowiązkowo wybrane wzory matematyczne. Jeśli chodzi o korzystanie z takich elementów jak linijka, cyrkiel oraz prosty kalkulator, to także jest ono dozwolone, ale w tym przypadku każdy maturzysta zobowiązany jest przynieść je ze sobą na egzamin. W praktyce szkoła również powinna dysponować takimi narzędziami na wypadek, gdyby nie wszyscy uczniowie byli w nie wyposażeni.

Zobacz także

Już po kilku godzinach propozycje rozwiązań zostaną opublikowane!

Nie ulega wątpliwości, że myśli na temat tego, z jakim efektem udało się rozwiązać zadania, dręczą chyba każdego maturzystę, który opuszcza salę szkolną po zmierzeniu się z egzaminem. W przypadku matematyki podane do wyboru odpowiedzi zazwyczaj są podchwytliwe i mogą dla zmylenia stanowić również wypadkowe niepoprawnie wykonanych rozwiązań. Może się wobec tego zdarzyć, że maturzysta znajdzie wśród proponowanych odpowiedzi także wynik uzyskany wskutek błędnie poprowadzonego działania matematycznego. W związku z tym, że uczniom towarzyszy niepewność, po egzaminach rozmawiają oni ze sobą i wymieniają się spostrzeżeniami, a także pytają o zdanie swoich nauczycieli.

Z podpowiedzią naprzeciw maturzystom wychodzi również Centralna Komisja Egzaminacyjna, która opublikuje arkusz, wykorzystany na tegorocznym egzaminie maturalnym z matematyki, jeszcze w tym samym dniu, a zatem 5 maja 2022 roku, około godziny 14.00.

W tym miejscu będzie można zapoznać się z arkuszami, zawierającymi prawidłowe rozwiązania zadań, obowiązujących podczas tegorocznego egzaminu maturalnego z matematyki.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura matematyka 2022: ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE. Jakie były zadania? Jakie są poprawne odpowiedzi? Zobaczcie w galerii - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl