Matura 2022. Najczęstsze błędy na egzaminie. Nie popełniaj ich, a zyskasz więcej punktów! Matura wcale nie musi być trudna

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
"Dokładnie czytajcie polecenia!" – powtarzają nauczyciele przed maturą. I chociaż brzmi jak banał, to warto wziąć sobie te słowa do serca. Kiedy w pierwszej części arkusza mamy do rozwiązania zadania do tekstów (tzw. czytanie ze zrozumieniem), to powinniśmy udzielać odpowiedzi własnymi słowami. Jedyny wyjątek jest wtedy, gdy w poleceniu zostało przykazane inaczej (np. wypisz z tekstu). Podobnie jest z rozprawkami maturalnymi. Warto zwrócić uwagę na liczbę słów, ale także na to, czy mamy przywołać teksty kultury, czy jedynie teksty literackie i ile przykładów powinniśmy zamieścić w rozprawce. Dokładne czytanie poleceń (czasami kilkukrotne) jest więc jedną z podstawowych zasad dobrze zdanej matury.
"Dokładnie czytajcie polecenia!" – powtarzają nauczyciele przed maturą. I chociaż brzmi jak banał, to warto wziąć sobie te słowa do serca. Kiedy w pierwszej części arkusza mamy do rozwiązania zadania do tekstów (tzw. czytanie ze zrozumieniem), to powinniśmy udzielać odpowiedzi własnymi słowami. Jedyny wyjątek jest wtedy, gdy w poleceniu zostało przykazane inaczej (np. wypisz z tekstu). Podobnie jest z rozprawkami maturalnymi. Warto zwrócić uwagę na liczbę słów, ale także na to, czy mamy przywołać teksty kultury, czy jedynie teksty literackie i ile przykładów powinniśmy zamieścić w rozprawce. Dokładne czytanie poleceń (czasami kilkukrotne) jest więc jedną z podstawowych zasad dobrze zdanej matury. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Matura 2022 może być trudna, ale wcale nie musi taka być. Uczniowie chcieliby jak najlepiej zdać egzamin dojrzałości z języka polskiego, ale także z innych przedmiotów. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim warto się do niego odpowiednio przygotować. Oprócz wiedzy merytorycznej należałoby mieć świadomość, jak wygląda arkusz maturalny i w jaki sposób go rozwiązywać. Okazuje się, że wielu maturzystów tego nie wie i wciąż popełnia te same błędy. Dzięki poniższym radom macie szansę zyskać więcej punktów. Warto więc zapoznać się z najczęstszymi błędami na maturze i więcej ich nie popełniać.

Matura 2022 z języka polskiego. Najczęstsze błędy maturzystów

Tegoroczna matura zbliża się wielkimi krokami. Egzamin z języka polskiego otworzy okres maturalny już 4 maja 2022 roku o godz. 9.00. Co będzie na tegorocznej maturze? Nikt jeszcze nie zna odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak przyjrzeć się arkuszom z ubiegłych lat i dokładnie je przeanalizować.

Arkusz maturalny z języka polskiego jest podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się teksty z zakresu kultury języka, filozofii, sztuki czy literatury. Należy odpowiedzieć na pytania, które zamieszczone są pod tekstami. W drugiej części uczeń ma do wyboru trzy wypracowania maturalne (dwie rozprawki i jedna interpretacja wiersza).

To właśnie przy pisaniu pracy pojawia się najwięcej problemów. Maturzyści popełniają błędy, które skutkują tym, że otrzymują znacznie mniej punktów. Streszczanie utworów w rozprawce, zamiast analizowanie ich, to dopiero początek. Zapoznaj się z błędami, które uczniowie popełniają na maturze, zapamiętaj je i staraj się unikać, podczas pisania własnego egzaminu dojrzałości.

Tematy na maturze 2022. Czego można się spodziewać?

Na tę chwilę nie wiadomo, co pojawi się w arkuszu maturalnym 2022. Warto jednak zapoznać się z tematami z ubiegłych lat. Być może jest w nich jakaś podpowiedź?

Matura 2015:

  • Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. (Utwór „Ta jedna sztuka” Elizabeth Bishop).

Matura 2016:

  • Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów. (Utwór „Dałem słowo” Zbigniewa Herberta).

Ucz się i pracuj wygodnie!

Materiały promocyjne partnera

Matura 2017:

  • Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. (Utwór „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego).

Matura 2018:

  • Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. (Utwór [Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają] Ernesta Brylla).

Matura 2019:

  • Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. (Utwór „Samotność” Anny Świrczyńskiej).

Matura 2020:

  • Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. (Utwór „Daremne” Anny Kamieńskiej).

Matura 2021:

  • Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
  • Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. (Utwór "Strych" Beaty Obertyńskiej).

Niektórzy twierdzą, że „Lalka” Bolesława Prusa w tym roku nie pojawi się na maturze, ponieważ znalazła się w arkuszu maturalnym 2021. Pojawiają się też podejrzenia, że na maturze 2022 mogą być „Dziady” Adama Mickiewicz, ponieważ jest to popularna lektura, a ostatni raz była egzaminie w 2019 roku. Niezależnie od tego, co będzie na maturze 2022, warto postarać się o to, by nie popełniać częstych błędów maturalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl