Matura 2020: Język polski na początek. Egzamin inny niż dotychczas

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Dziś uczniowie kończący szkołę średnią podejdą do egzaminu dojrzałości. Na początek napiszą egzamin z języka polskiego. Tegoroczna matura będzie inna niż poprzednie, ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią restrykcje sanitarne.

W poniedziałek o godz. 9.00 uczniowie szkół średnich przystąpią do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Z kolei we wtorek napiszą egzamin z matematyki, a w środę z języka angielskiego. W tym roku nie będzie ustnych egzaminów maturalnych.

Wyniki matur dopiero w sierpniu i wrześniu

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiedział w połowie maja, że wyniki tegorocznych matur mają być dostarczone do 11 sierpnia. - Poprawki do egzaminu maturalnego będą odbywały się we wrześniu. Ci poprawiający swoje wyniki dostaną znacznie później, bo dopiero 30 września. Wyniki z egzaminów zawodowych pojawią się 31 sierpnia – wyjaśniał szef MEN.

Zalecenia sanitarne

W tym roku egzaminy maturalne odbędą się w ścisłych rygorach sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. MEN, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, opracował zalecenia potrzebne do bezpiecznego przeprowadzenia egzaminu dojrzałości.

Matura 2020: Język polski na początek. Egzamin inny niż dotychczas

Wśród najważniejszych zapisów w rozporządzeniu MEN wymienić należy przede wszystkim obowiązek zakrywania ust i nosa przez zdających, aż do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Sytuacja, w której dany zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinna zostać zgłoszona dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r.

Podczas egzaminów w szkole przebywać mogą jedynie zdający (bez rodziców, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, na przykład w poruszaniu się), pracownicy oświaty oraz służb medycznych.

Inny zapis mówi o konieczności korzystania przez każdego zdającego z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, czy kalkulatora. Zdający nie powinni także wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.

Jak powinno wyglądać miejsce egzaminów?

Część zarządzeń obowiązkowych dotyczy samego pomieszczenie w którym uczniowie będą przebywać.
Egzamin może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy zdającymi i członkami zespołu nadzorującego.

Wytyczne mówią m.in. o konieczności ustawienia ławek w sali egzaminacyjnej w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku oraz o obowiązkowej dezynfekcji ławek i krzeseł w sali egzaminacyjnej przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający.
Przepisy nie wprowadzają ograniczeń dotyczących liczby osób w sali (przy zachowaniu odpowiednich odstępów), jednak zaleca się – jeżeli tylko pozwalają na to warunki lokalowe oraz zasoby ludzkie – przeprowadzanie egzaminu w salach z możliwie jak najmniejszą liczbą osób w każdej sali.

Dokument mówi natomiast o wdrożeniu wszelkich możliwych rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.

[promo]4057;1[/promo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl