Matura 2018. Lalka na maturze z polskiego. Pytanie o tęsknotę

Malwina Gadawa
Matura 2018 - egzamin z języka polskiego. W pierwszym dniu absolwenci liceów i techników zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego. Większość maturzystów wybrała rozprawkę i odpowiadała na pytanie „Czy tęsknota buduje czy niszczy?, na podstawie fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa.

Na maturze Dziady albo Wesele?

Uczniowie XII LO przy pl. Orląt Lwowskich tuż przed wejściem na sale przekonani wręcz byli, że na egzaminie pisemnym z języka polskiego będą „Dziady” lub „Wesele”.

- W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości, więc jesteśmy pewni, że na egzaminie pisemnym z języka polskiego pojawią się wątki patriotyczne. Spośród lektór obstawiamy „Dziady” lub „Wesele” - mówi maturzystka Monika Nowak. Ona osobiście wolałaby, żeby na maturze z polskiego pojawiło się „Wesele”.

- W liceum mieliśmy tzw. rok „Wesela”, lektura była bardzo dokładnie omówiona. Wolałbym, żeby „Dziadów” nie było - dodaje Monika Nowak.

Anna Koman zaś liczy na to, że nie będzie na egzaminie pisemnym z języka polskiego „Ferdydurki”.

Uczniowie przed samym egzaminem z języka polskiego byli lekko zdenerwowani. Niektórzy mieli ze sobą jeszcze notatki i w ostatniej chwili powtarzali niektóre informację. Większość maturzystów powtarzała, że jest dobrze przygotowana, więc egzaminu się nie boi.

Matura 2018 język polski - tematy

Przewidywania maturzystów nie sprawdziły się jednak. Jednym z zadań egzaminacyjnych było napisanie rozprawki na podstawie fragmentu „Lalki” Bolesława Prusa. Maturzyści musieli odpowiedzieć na pytanie „Czy tęsknota jest siłą napędzającą ludzkie życie czy niszczącą”. Mogli też wybrać do analizy wiersz Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy no nas rozdzielają”.

Uczniowie musieli również powiązać epilog z Pana Tadeusza z fragmentem wiersza „Chleb” Tadeusza Różewicza. Wśród pytań były te dotyczące tekstów źródłowych. Uczniowie musieli też streścić tekst „Profesja stulecia”. Było podane zdanie w stylu potocznym, uczniowie musieli je przekształcić na styl urzędowy. Trzeba było także uzasadnić dlaczego autor używa porównania „ludzie powtarzają jak papugi”

Matura 2018 język polski - zasady

Na egzaminie pisemnym abiturienci zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym język polski, matematykę i język obcy. Muszą też przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Oprócz tego obowiązkowego egzaminu, można przystąpić do podobnego egzaminu z nie więcej niż 5 kolejnych przedmiotów dodatkowych.

Maturzyści muszą także zdać dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego. W naszym regionie zdecydowana większość (ponad 15 tys. osób) będzie zdawać egzamin z języka angielskiego. 1761 zaś zmierzy się z językiem niemieckim. Język włoski będzie zdawać 36 osób, a dwie język ukraiński.

Z przedmiotów dodatkowych, podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej osób, bo ponad 4 tys., będzie zdawać geografię, 3615 wybrało biologię, 2307 fizykę, a 1744 historię. WOS chce zdawać 1465 osób. Najmniej, bo 21 maturzystów z Dolnego Śląska, zmierzy się z egzaminem z historii muzyki.

Co można wnieść na egzamin, a czego nie można

Maturzyści muszą pamiętać, że aby zostać wpuszczonym na salę egzaminacyjną, trzeba mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Na takim dokumencie widnieje numer PESEL, który abiturienci podają na arkuszu egzaminacyjnym. Zgodnie z wytycznymi CKE każdy uczeń na egzamin może przynieść wyłącznie przybory do pisania.

Należy pamiętać, by tusz czy atrament były czarne - to bardzo ważne, bo na testach maturalnych nie można używać innych kolorów.

Na egzamin z matematyki oprócz pióra lub długopisu ‎z czarnym tuszem/atramentem na salę można wziąć ze sobą także ‎przybory do rysowania: ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz.

Na maturę z matematyki można wnieść zwykły kalkulator, tylko z podstawowymi funkcjami. Na żaden egzamin nie wolno przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎ Maturzyści mogą więc zapomnieć o smart-fonach, tabletach itp.

W tym roku liczymy na lepsze wyniki

W ubiegłym roku egzamin maturalny zdało tylko 76 procent maturzystów z Dolnego Śląska. To był jeden z najgorszych wyników w kraju. Gorzej matura poszła tylko uczniom w województwach zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

W naszym regionie w 2017 roku (do matury przystąpiło ok. 16,7 tys. osób) egzamin oblał niemal co czwarty zdający. Matury na Dolnym Śląsku nie zdało w sumie 4 tysiące uczniów. Z tego 1244 osoby nie zdały egzaminu maturalnego z więcej niż jednego przedmiotu. Wynik ten był przedmiotem analiz i pewnie wyciągnięto stosowne wnioski.

Przypomnijmy, że maturzyści, którzy będą mieli wątpliwości dotyczące oceny ich pracy, będą mieli wgląd do niej, a nawet prawo zrobienia jej zdjęcia. Maturzysta swoją ocenioną pracę będzie mógł zobaczyć w miejscu wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Jeżeli uzna, że jego praca została źle oceniona, może zwrócić się z wnioskiem do dyrektora OKE o weryfikację przyznanych punktów. Maturzysta na złożenie takiego wniosku ma sześć miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Matura 2018. Lalka na maturze z polskiego. Pytanie o tęsknotę - Gazeta Wrocławska

Komentarze 41

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jano
huit.re./wyma
Matura 2018 przecieki wersja podstawowa i rozszerzona. Wejdz i sprawdz sam.
huit.re/wyma
M
Maturzystka
Nie trzeba go było zamieniac na język urzędowy. Nie wszystkie ładniejsze określenia są urzędowe, trzeba było po prostu zamienić to zdanie tak, żeby uniknąć wyrażeń potocznych to wszystko. Akurat to zadanie było jednym z prostszych. ;-)
W
Wiersz na Maturze 2018
Mało kto wie ale na maturze był wiersz pt "Karmienie rybek"

Siedzę sobie sram,
Odrze pokarm dam,
Niech się rybki dobrze żywią
I na Święta nas odżywią,
Witaminy, minerały
Wszystko z własnej pały,
Prosto z d.py białka tłuszcze,
Czegoś waść Panie chcieć w tej głuszczy.
A
Artur
"Sposrod lektor..." - "lektur" piszemy przez "u" otwarte! Czy Pani Redaktor zdala mature z jezyka polskiego?
1969
Właśnie zdałam maturę w najlepszym LO,wszyscy uczniowie byli super przygotowani,przecieków nie było.Nie zdała 1 osoba.Ludzie z tego okresu zajmują ważne stanowiska.A co teraz się dzieje ,że tyle osób nie zdaje matury .Wnioski nasuwają się same .Daje dużo do myślenia.
E
Emerytka
Żałuję że matura już dawno za mną, chętnie napisałabym rozprawkę o tęsknocie i niespełnieniu Wokulskiego,żal chłopa, chociaż nie dziwi mnie tez niechęć laleczki Łęckiej do jego " czerwonych łap", i ona tez jest postacią tragiczną, ojciec utracjusz szykował jej jakiegoś starca obślinionego, więc Wokulski był jako mniejsze zło.Piękna Iza skończyła w klasztorze,czyli też nieciekawie. A Wokulski ?
Nie wiadomo, miejmy nadzieję że poszedł po rozum do głowy i ożenił się ze Stawską.
Tęsknota Rzeckiego za wolną Polską, za przyjacielem...
Bardzo , bardzo ciekawa powieść, z wyjątkiem ostatnich stronic, gdzie jest depresja Wokulskiego nie do zniesienia. Ale doceniam "Lalkę " dopiero teraz, po 60 tce :)
777 ŚWŃIYNTA KASSta
JUDYM TO PO DSTAWA POLSKI SŁURZBY ZDROFIA
G
Gość
PIERWOWZUR LALKI TO DODA.?
m
misiek
Ludzie Bezdomni i tęsknota niszcząca w przypadku Judyma który skazująć się na samotność skazał się na tesknote przez którą był rozdarty jak sosna to dobrze jak myślicie?
c
co..
Serio, "Ferdydurki"? Tyle lat w kłamstwie...
P
Pisząca
abyście klikalność mi nabijali. Taki to nowy trenT
c
cogito
Jaki sens ma przekształcanie zdania potocznego na urzędowy ? Czym w ogóle jest język urzędowy ???? W XXI wieku wszelakie instytucje pracują nad prostym językiem (nie potocznym). Dlaczego o tym nie uczymy w podstawówkach i liceach ????
p
proste
który nie zrozumiał treści.
AI będą początkowo pisać programiści. W pierwszej fazie po to żeby zastąpić takich właśnie klepaczy.
k
krzyhoo1
co oni w tym men biorą? pewnie to samo co pan Antoni burzący PKiN i stawiający w jego miejscu 250m statuę Matki Boskiej Hetmanki Polski
W
Wrocławianka
I po co wprowadzacie ludzi w błąd? Na egzaminie z matematyki można mieć tylko ołówek, gumkę, linijkę, cyrkiel i długopis, żadne kątomierze czy ekierki.
Wróć na i.pl Portal i.pl